Standardowy lifting twarzy to metoda chirurgiczna, polegająca na przeprowadzeniu precyzyjnych cięć chirurgicznych w mało widocznych miejscach twarzy pacjenta: okolicy skroni i ucha. W następnych etapie zabiegu chirurg stara się odseparować skórę wraz z tkanką od znajdujących się poniżej mięśni.
Odpowiednio naciągając i modelując odwarstwione tkanki lekarz koryguje rysy pacjenta. Po uzyskaniu pożądanego rezultatu nadmiar tkanek jest usuwany, a pozostała część jest dokładnie zszywana. Chirurgiczny lifting twarzy pomaga w głównej mierze skorygować defekty skóry, zlokalizowane w dolnej części twarzy i w okolicy szyi. Całość procedury trwa około 3 godziny, a sama korekcja przeprowadza jest w znieczuleniu ogólnym. Bezpośrednio po zabiegu twarz może być obrzmiała, spuchnięta i bolesna. Efekty zabiegu można zaobserwować najczęściej po około 1-14 dniach.
Pacjenci, którzy nie chcą skorzystać z tak inwazyjnej formy odmładzania twarzy, mają jednak do wyboru wiele zabiegów, określanych mianem "liftingu nieoperacyjnego". Co to za zabiegi i jaka jest ich skuteczność?
Lifting chirurgiczny a nieoperacyjne zabiegi liftingujące - czym się różnią?
Jednym z rodzajów bezoperacyjnego liftingu twarzy jest tzw. lifting z użyciem nici wchłanialnych. Idea zabiegów z wykorzystaniem nici wchłanialnych polega na ich odpowiednim umiejscowieniu i napięciu w tkankach skóry. Pod wpływem wytworzonego napięcia dochodzi do modelowania znajdującej się nad nićmi skóry, co prowadzi m.in. do wygładzenia bruzd i zmarszczek. Ten rodzaj liftingu jest często przeprowadzany u osób, u których nie doszło jeszcze do znacznego stopnia zwiotczenia skóry. Efekty zabiegu nie są jednak trwałe i utrzymują się przez około 2 lata. Bezapelacyjną zaletą liftingu z wykorzystaniem nici wchłanialnych jest brak blizn, które powstają w standardowym liftingu operacyjnym, oraz niemalże natychmiast widoczny efekt kosmetyczny.
Inna metodą, stosowaną w celu uzyskania wyglądu naturalnie młodej skóry, jest tzw. miękki lifting (ang. soft-lift). Zabieg ten polega m.in. na uzupełnieniu lokalnych ubytków np. w okolicach skroni i policzków pacjenta z wykorzystaniem preparatów kwasu hialuronowego. Linijne podawanie kwasu, hialuronowego zgodnie z przebiegiem włókien mięśni mimicznych, pomaga m.ni. poprawić nawodnienie i metabolizm tkanek. W porównaniu z liftingiem operacyjnym, zabiegi soft-lift cechują się szybkim przebiegiem, poprawą owalu twarzy, a także szybkim i bardzo naturalnym efektem.
Jedną z nieoperacyjnych procedur odmładzających i napinających skórę, stosowanych w celu uzyskania jędrnej skóry są tzw. zabiegi Ulthera. Polegają one na wykorzystaniu specjalnego urządzenia zdolnego do generowania ultradźwięków, które służą zarówno do obrazowania tkanek jak i do ich lokalnej koagulacji. Obrazowanie tkanek umożliwia ocenę ich struktury na danej głębokości, natomiast przeskórna koagulacja powoduje miejscowe obkurczenie włókien tkankowych co powoduje zwiększenie napięcia skóry i poprawę jej jędrność. W porównaniu z liftingiem operacyjnym jest to technika całkowicie nieinwazyjna. Ponadto, umożliwia ona precyzyjny lifting okolicy powiek i kącików ust.
Kolejną techniką nieoperacyjnego liftingu twarzy, stanowiąca pewną alternatywę dla klasycznego liftingu chirurgicznego, sa zabiegi Thermage, które polegają na ogrzewaniu głębszych warstw skóry za pomocą generatora fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Skutkuje to zwiększeniem napięcia skóry twarzy w wyniku stymulacji tworzenia i wzrostu włókien kolagenowych. W porównaniu z liftingiem operacyjnym jest to metoda nieinwazyjna, przeprowadzana w krótszym czasie i możliwa do zastosowania w innych okolicach ciała.
Operacyjny lifting twarzy, w porównaniu do nieoperacyjnych procedur odmładzających z zakresu medycyny estetycznej, obarczony jest zazwyczaj większym ryzykiem powikłań operacyjnych, dłuższym czasem rekonwalescencji, wymogiem znieczulenia ogólnego. Jednakże za większą inwazyjnością zabiegu idą dłużej utrzymujące się efekty i większa skuteczność: tradycyjny lifting operacyjny polecany jest tym osobom, u których zmiany w obrębie tkanek miękkich twarzy są daleko posunięte, a ich opadnięcie wyraźnie widoczne. W przypadku mniej zaawansowanych oznak starzenia się skóry warto wziąć pod uwagę metody nieoperacyjne odmładzania twarzy.
Bibliografia: www.surgery.org
Ulthera to chyba jest już przestarzały sprzęt. Słyszałam o Ultraformerze III, który podobno jest najlepszy i najnowocześniejszy. Dzięki niemu zabieg HIFU jest jeszcze bardziej skuteczny.
Właśnie byłam na zabiegu tym Ultraformermem i jestem naprawdę pod wrażeniem. Daje naprawdę super efekty. Już po miesiącu widzę efekty - chomiki mi znikają jak szalone. W końcu będę wyglądać na swój wiek. :DDDD A sam zabieg też super, praktycznie bezbolesny. :)
I już po 1 zabiegu? Czy już kilka miałaś za sobą? No i gdzie robiłaś ten zabieg? Jestem zaciekawiona tym całym HIFU, bo brzmi to naprawdę kusząco, skutecznie. :) Chętnie bym się wybrała, no ale wiadomo - dużo też zależy od peronelu, który robi takie zabiegi. Musi być profesjonalny i dokładny.
Zosiu, ile masz lat, tak z ciekawości? Pytam, bo zastanawiam się, czy ten zabieg nadaje się też dla pań po 50, czy tylko dla młodszych na ujędrnienie...
Wykonałam tylko jeden zabieg i po 2 miesiącach zauważyłam, że skóra jest napięta jak co najmniej 10 lat temu! To cudowne narzędzie sprawia, że organizm zaczyna produkować więcej kolagenu a jak wiadomo, po 25 roku życia proces ten ulega spowolnieniu. Pozdrawiam, miłego dnia!
Gdzie wykonywałaś zabieg? Szukam dobrej kliniki :) Najlepiej w trójmieście...