Orthokine, w USA znana pod nazwą Regenokine, to terapia opracowana w 1998 r. przez niemieckich naukowców, biologa molekularnego dr Julio Reinecke i chirurga kręgosłupa dr Peter'a Wehling'a. Celem terapii jest działanie przeciwzapalne, a co za tym idzie, zmniejszenie bólu i wyhamowanie rozwoju choroby zwyrodnieniowej. Oparta jest na użyciu białek surowicy wyodrębnionych z krwi pacjenta w procesie inkubacji i odwirowywania. Terapia ta jest stosowana w miejscu objętym stanem zapalnym i polega na spowolnieniu lub całkowitym zatrzymaniu rozwoju procesu zapalnego i zmniejszeniu bólu nawet do 2 lat po zastosowaniu terapii.
Terapia Orthokine raz pierwszy została wprowadzona w Niemczech do powszechnego stosowania w 2003 r. Natomiast w dwuletnich badaniach przedstawionych w 2008 r. w czasopiśmie Osteoarthritis and Cartilage potwierdzono jej bezpieczeństwo i pozytywne efekty leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
Do sierpnia 2012 r. z Orthokine skorzystało ponad 60 tysięcy pacjentów, a dane przedstawione na stronie internetowej Orthokine podają nawet 483 tys. wstrzyknięć na całym świecie. Mimo tego, że w krajach europejskich terapia ta jest legalna i dozwolona, w Stanach Zjednoczonych do tej pory nie została zaakceptowana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA). Dlatego Amerykanie przyjeżdżają na leczenie m.in. do Niemiec. Jednym z najgłośniejszych przypadków wyleczenia przewlekłego bólu kolan był amerykański koszykarz NBA Kobe Bryant, który specjalnie przyjechał do dr Peter’a Wehling’a do Niemiec na terapię Orthokine.
Na czym polega działanie terapii Orthokine®?
W trakcie wizyty lekarskiej przy użyciu specjalistycznej i opatentowanej strzykawki EOT®II, pacjent ma pobieraną krew. Następnie krew ta jest odwirowywana i inkubowana w specjalnej maszynie. Dzięki temu procesowi poszczególne warstwy krwi ulegają oddzieleniu i wytwarza się m.in. tzw. Autologicznie Kondycjonowana Surowica, która wstrzykiwana jest w zajęte stanem zapalnym miejsce ciała. Zabieg ten może być powtórzony kilkukrotnie, od 1 do 2 razy w tygodniu.
Najważniejsza w terapii Orthokine® jest właśnie ta surowica, która zawiera specjalistyczne białko przeciwzapalne tzw. antagonistę receptora interleukiny-1 (IL-1Ra). Interleukina-1 (IL-1) jest to substancja, która ostrzega ciało przed urazem lub zakażeniem. Kiedy dochodzi np. do urazu lub innego uszkodzenia tkanki, IL-1 zaczyna działać i pojawia się stan zapalny, który jeśli nie zostaje zaleczony, po kilku dniach przechodzi w stan przewlekły. Wówczas białko antagonisty receptora interleukiny-1 odpowiada za zahamowanie stanu zapalnego. Jeżeli równowaga, tzw.homeostaza, między tymi dwiema substancjami (IL-1 a IL-1Ra) zostaje zaburzona na korzyść tej pierwszej, proces zapalny się nasili. Terapia Orthokine® wykorzystuje możliwość pozyskania IL-1Ra i bezpośrednie wstrzyknięcie jej w miejsce objęte stanem zapalnym. Dzięki temu proces zapalny zostaje wyciszony lub nawet całkowicie zatrzymany.
Orthokine® wywołała poruszenie w świecie medycyny. Ciągle prowadzone są badania testujące działanie Orthokine® w wielu schorzeniach, od przewlekłych stanów zapalnych mięśni i stawów, po stany zwyrodnieniowe stawów kolanowych, biodrowych, a nawet skroniowo-żuchwowych. Terapia ta niestety nie jest refundowana, ani w Polsce ani za granicą. Informacje z The New York Times z lipca 2012 r. podają cenę ok. $7,400 (22 tys.). W Polsce cena ta jest znacznie niższa, aczkolwiek ustalana bezpośrednio w klinice z lekarzem wykonującym zabieg.
Źródło: Orthokine, Wikipedia