Osocze bogatopłytkowe w leczeniu szczeliny odbytu

Szczelina odbytu (łac. fissura ani) jest łagodnym, choć bolesnym schorzeniem, polegającym na ubytku błony śluzowej kanału odbytu. Ze względu na to, iż dominującym objawem są dolegliwości bólowe oraz krwawienia związane z wypróżnianiem, szczelina odbytu jest chorobą uciążliwą, znacznie obniżającą komfort życia.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zgodnie z danymi Polskiego Klubu Koloproktologii, pacjenci ze szczeliną odbytu stanowią 6-15% wszystkich pacjentów z chorobami proktologicznymi, co daje temu schorzeniu drugą pozycję (po chorobie hemoroidalnej) pod względem częstości występowania. Szczelina odbytu, choć może wystąpić u chorych w każdym wieku, najczęściej dotyka osoby między 30. a 50. rokiem życia. Powstaje najczęściej w wyniku mechanicznego uszkodzenia błony śluzowej kanału odbytu, prowadzącego do jej pęknięcia lub rozerwania. Przyczyną może być również wzmożone napięcie zwieracza wewnętrznego odbytu, czego efektem jest podwyższone ciśnienie w kanale odbytu. 

Badania prowadzone przez Schoutena i wsp. wykazały, iż wzrost ciśnienia w kanale odbytu upośledza przepływ włośniczkowy, prowadząc do niedokrwienia szczeliny odbytu, co znacząco pogarsza warunki gojenia rany oraz wydłuża czas występowania dolegliwości. Leczenie szczeliny odbytu w większości przypadków polega na leczeniu zachowawczym z zastosowaniem m.in. leków miejscowych, rozluźniających stolec, czy zmniejszających napięcie mięśnia zwieracza odbytu. Dostępna jest także metoda leczenia szczeliny odbytu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.

Jakie zastosowanie ma osocze bogatopłytkowe w leczeniu szczeliny odbytu?

Osocze bogatopłytkowe, określane w literaturze fachowej jako PRP (ang. Plateled Rich Plasma), to materiał pozyskiwany z krwi żylnej pacjenta, składający się z koncentratu płytek krwi w niewielkiej ilości osocza. PRP zawiera najcenniejsze substancje, znajdujące się w płytkach krwi oraz w osoczu. Są to, znajdujące się w ziarnistościach płytek krwi, płytkowe czynniki wzrostu, m.in. FGF – czynnik wzrostu fibroblastów, PDGF – płytkowy czynnik wzrostu, EGF – naskórkowy czynnik wzrostu, które stymulują podziały komórkowe, przyspieszają regenerację i odbudowę tkanek, a także wpływają korzystnie na tworzenie nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu poprawiają mikrokrążenie w tkankach. Ponadto zawiera białka osoczowe, np. fibrynę oraz fibronektynę, które są bardzo istotne w procesie gojenia się i odbudowy tkanek. PRP jest preparatem autologicznym, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny i pozbawiony działań niepożądanych.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w leczeniu szczeliny odbytu ma na celu pobudzenie procesów odbudowy i regeneracji anodermy, czyli błony śluzowej wyścielającej końcowy odcinek kanału odbytu. Istotna jest również poprawa mikrokrążenia, które po powstaniu szczeliny odbytu jest znacznie pogorszone, co prowadzi do niedokrwienia anodermy i opóźnia gojenie się szczeliny.

Zabieg z zastosowaniem PRP składa się z dwóch kluczowych etapów – przygotowania osocza bogatopłytkowego oraz podania w postaci iniekcji (mezoterapii igłowej) w okolice szczeliny odbytu. Preparaty osocza bogatopłytkowego są stabilne przez około 8 godzin, nie można ich również zamrażać, co powoduje, że najczęściej przygotowywane są bezpośrednio przed zabiegiem. Zabieg nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, ponieważ ilość pobieranej krwi jest niewielka. W przypadku zastosowania innowacyjnej metody separacji GPS III (Gravitional Plateled Separation System), uzyskuje się aż 9-krotną koncentrację płytek krwi, co dodatkowo zmniejsza ilość pobieranej od pacjenta krwi.

Cena zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym GPS III w leczeniu uporczywej szczeliny odbytu w Warszawie waha się w granicach 1 800 – 2 200 złotych, w zależności od rozległości zabiegu.

Bibliografia:
1. Strona internetowa Polskiego Klubu Koloproktologii: http://www.pkk.org.pl/, data dostępu: 4.12.15.
2. A. Kucharczyk, M. Kołodziejczak: Anal fissure – new concepts and controversies in the diagnosis and treatment. Postępy Nauk Medycznych, t. XXVI, nr 8, 2013.
3. W.R. Schouten et al.: Ischaemic nature of anal fissure. Br. J. Surg., 1996;83:63-65.
4. R.G. Smith et al.: Platelet-rich Plasma: Properties and Clinical Applications. The Journal of Lancaster General Hospital, 2007, vol.2, no.2.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie szczeliny odbytu osoczem bogatopłytkowym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…