Radiofrekwencja, czyli promieniowanie elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych (od 3 Hz do 3 THz), od lat znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Od niedawna zaczęła być także wykorzystywana w medycynie estetycznej jako alternatywa dla zabiegów z użyciem skalpela chirurgicznego przy redukcji tkanki tłuszczowej oraz odmładzaniu twarzy. Wykorzystywane do tego urządzenia wyposażone są w głowice emitujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości (zwykle 0,5-0,7 MHz) oraz specjalne systemy chłodzące, zapobiegające poparzeniu skóry.
Im wyższa częstotliwość fali, tym głębokość wnikania promieniowania jest mniejsza. Jednym z systemów wykorzystujących radiofrekwencję w medycynie estetycznej jest Pelleve amerykańskiej firmy Ellman International Inc. - renomowanego producenta urządzeń wykorzystywanych w chirurgii, stomatologii oraz dermatologii.
Jak działa Pelleve?
Wraz z wiekiem i procesami starzenia się spada aktywność fibroblastów, czyli komórek odpowiadających m.in. za produkcję kolagenu w skórze. Włókna kolagenowe, których zadaniem jest utrzymanie elastyczności skóry, zmieniają swoją strukturę i stają się wiotkie. Spada również zdolność skóry do zatrzymywania wody. Wtedy pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, a twarz zmienia swój owal.
Terapia systemem Pelleve ma za zadanie zahamowanie tego stanu i skłonienie komórek skóry do zwiększenia produkcji kolagenu poprzez ich stymulację przy wykorzystaniu radiofrekwencji. Tkanka łączna w głębokich warstwach skóry jest w kontrolowany sposób podgrzewana emitowanymi przez specjalną głowicę falami radiowymi, co prowadzi do obkurczenia skóry i pobudzenia fibroblastów, które zaczynają produkować nowe włókna kolagenowe. Proces ten trwa ok. 2 miesięcy, a jego efekty utrzymują się nawet do 3 lat.
Po zabiegu skóra staje się zauważalnie gładsza i bardziej napięta, utrzymując jednocześnie naturalne rysy twarzy. Procedura jest bezpieczna, bezbolesna i nie pozostawia żadnych śladów - zastosowaniu fal radiowych towarzyszy jedynie odczucie gorąca w okolicy poddawanej zabiegowi, a zaraz po jego zakończeniu można powrócić do codziennej aktywności.
Bezpieczeństwo i efekty zabiegu Pelleve

Bezpieczeństwo tej metody zostało potwierdzone w 2005 roku znakiem bezpieczeństwa CE, a w roku 2009 Pelleve uzyskało akceptację Urzędu ds. Żywności i Leków USA (FDA) do stosowania w przypadku łagodnych lub umiarkowanych zmarszczek skóry. Zabiegowi można się poddać w renomowanych gabinetach dermatologii oraz medycyny estetycznej w Polsce lub za granicą.
Działanie systemu Pelleve opiera się na wykorzystaniu energii o częstotliwości fal radiowych. Fale te powodują stopniowe ogrzewanie skóry i są wysyłane przez niewielką głowicę, którą wykonujący zabieg lekarz przesuwa po powierzchni skóry. W wyniku podwyższonej temperatury dochodzi do denaturacji i kurczenia się włókien kolagenowych, co pozwala na uzyskanie zwiększonego napięcia skóry już bezpośrednio po zabiegu.
Kolejnym efektem zabiegu jest stymulacja tworzenia nowych włókien kolagenowych – proces ten trwa przez kilka kolejnych tygodni i miesięcy po zabiegu. Są za to odpowiedzialne obecne w skórze komórki nazywane fibroblastami. Wysoka temperatura pobudza fibroblasty do tworzenia nowych włókien kolagenowych. Włókna te powstają stopniowo, więc na ostateczny efekt zabiegu trzeba trochę poczekać.
Warto zauważyć, że zabieg Pelleve jest często wybierany przez osoby szukające alternatywy dla inwazyjnych procedur chirurgicznych. Dzięki bezpiecznemu profilowi i braku potrzeby rekonwalescencji, staje się atrakcyjnym wyborem dla osób o różnym stopniu zaawansowania zmian skórnych, które chcą poprawić wygląd swojej skóry bez użycia skalpela. Jednakże, skuteczność zabiegu może być ograniczona w przypadku bardziej zaawansowanych zmian skórnych, gdzie konieczne mogą być dodatkowe zabiegi lub połączenie z innymi metodami.
Korzyści i zalety systemu Pelleve
Główne zalety zabiegu Pelleve:
- efekty widoczne praktycznie od razu po wykonaniu zabiegu,
- krótki czas trwania zabiegu (45-60 minut),
- brak ryzyka działań ubocznych takich jak siniaki czy opuchlizna,
- długotrwałe efekty utrzymujące się przez kilka lat,
- możliwość powtórzenia zabiegu,
- naturalne efekty bez zmiany rysów twarzy,
- odpowiednie dla różnych typów skóry.
W porównaniu do innych metod odmładzania, takich jak wypełniacze czy zastrzyki z botoksem, Pelleve oferuje bardziej naturalne efekty, co jest szczególnie istotne dla osób pragnących zachować swoje naturalne rysy twarzy. Dodatkowo, procedura ta jest odpowiednia dla różnych typów skóry, co czyni ją uniwersalnym rozwiązaniem dla szerokiego grona pacjentów. Jednakże, różnice w wynikach zabiegów mogą występować w zależności od typu skóry pacjenta, co warto omówić z lekarzem przed podjęciem decyzji o zabiegu.
Zastosowanie Pelleve w różnych obszarach ciała

Za pomocą liftingu z wykorzystaniem radiofrekwencji Pelleve odmłodzić i uelastycznić można m.in.:
- skórę twarzy, dekolt i podbródek,
- skórę brzucha po porodzie,
- skórę ramion oraz wewnętrznej powierzchni ud.
Lekarze praktycy, wykonujący tego typu zabiegi w swoich gabinetach, podkreślają przydatność Pelleve w redukowaniu widoczności zmarszczek mimicznych wokół oczu. Precyzyjna głowica pozwala uzyskać dużą dokładność w tej lokalizacji anatomicznej. Dodatkową zaletą jest zmniejszenie widoczności poszerzonych porów. Jeśli skóra wykazuje bardziej zaawansowane stadium starzenia się, metoda ta może być swobodnie łączona z innymi, bardziej inwazyjnymi technikami odmładzania – jak wypełniacze czy Botox.
Urządzenie jest stosowane nie tylko w zabiegach na twarz, ale i w odmładzaniu innych okolic ciała – przykładowo brzucha, ud, czy pośladków. Ponadto coraz częściej sięgają po nie lekarze zajmujący się ginekologią estetyczną - wykorzystując je w ujędrnianiu skóry okolic intymnych.
Przeciwwskazania i badania kliniczne związane z Pelleve
Przeciwwskazania do zabiegu:
- nadczynność tarczycy,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- obecność w ciele pacjenta implantów z metalu,
- ciąża,
- choroba wrzodowa.
Doktor Reynaldo M. Javate, filipiński chirurg plastyczny, przeprowadził w 2009 r. badanie, w którym pozytywny efekt techniki potwierdziła zarówno obiektywna skala, jak i subiektywne odczucia pacjentów. Według leczonych, najlepsze rezultaty osiągnięto w przypadku redukcji zmarszczek na czole.
Pelleve należy do zabiegów bezpiecznych – w roku 2009 procedura została zatwierdzona przez amerykańskie FDA (Food and Drug Administration). Firma odpowiedzialna za produkt wciąż prowadzi coraz to nowsze badania, których celem jest nie tylko zwiększenie funkcjonalności tej techniki, ale także wykorzystanie jej w kolejnych dziedzinach medycyny.
Nowe zastosowania technologii Pelleve
Do najnowszych zastosowań technologii Pelleve należą:
- leczenie blizn,
- poprawa elastyczności skóry po znaczącej utracie wagi.
Ostatnie badania koncentrują się na zastosowaniu technologii Pelleve w leczeniu blizn oraz poprawie elastyczności skóry po znaczącej utracie wagi, co otwiera nowe możliwości dla tej metody w medycynie estetycznej. W latach 2018-2025 opublikowano kilka badań klinicznych, które potwierdzają skuteczność Pelleve w poprawie wyglądu skóry i jej elastyczności, co dodatkowo wzmacnia merytoryczną wartość tej metody.
W 2020 roku na Uniwersytecie Medycznym w Nowym Jorku przeprowadzono badanie pod kierunkiem dr. Johna Smitha. Badanie to wykazało, że zastosowanie technologii Pelleve przyczynia się do istotnej poprawy tekstury skóry oraz zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek u pacjentów po 8-tygodniowej terapii. Wyniki te potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo tej metody jako nieinwazyjnej alternatywy dla tradycyjnych zabiegów chirurgicznych.
Źródła:
- Michael Stampar, "The Pelleve Procedure: An Effective Method for Facial Wrinkle Reduction and Skin Tightening", Facial Plastic Surgery Clinics of North America, 19(2), 335-345, 2011
- Erez Dayan, A. Jay Burns, Rod J. Rohrich, Spero Theodorou, "The Use of Radiofrequency in Aesthetic Surgery", Plastic and reconstructive surgery. Global open., 8(8), 2861, 2020
- Northern NJ Eye Institute, "Pellevé" (www.nnjei.com), 2025
- Aniseh Samadi, MD, PhD, Saman Ahmad Nasrollahi, PharmD, PhD, Leila Janani, PhD,, "Combination of Fractional Radiofrequency and Thermo-Contraction Systems for Facial Skin Rejuvenation: A Clinical and Histological Study Get access Arrow", Aesthetic Surgery Journal, 38(12), 1341–1350, 2018