Założenie aparatu ortodontycznego jest obecnie najpopularniejszym sposobem leczenia wad zgryzu. Typowe urządzenie składa się z metalowych pierścieni nakładanych na zęby trzonowe oraz zamków, czyli metalowych elementów mocowanych do szkliwa specjalnym klejem. Do zamków mocowany jest tzw. łuk aparatu - metalowy drut wytwarzający siłę nacisku wyrównującą zęby poprzez przesuwanie ich względem siebie lub obracanie wokół własnej osi. Jest to metoda sprawdzona i skuteczna, lecz niestety długotrwała, wymagająca noszenia aparatu ortodontycznego nawet przez dwa lata.
Czym jest dekortykacja przyzębia?
Sposobem na znaczące skrócenie całego procesu leczenia jest wykonanie dekortykacji przyzębia. Zabieg przprowadzany po nałożeniu aparatu ortodontycznego polega na delikatnym nacięciu kości korowej wyrostków zębodołowych wzdłuż korzeni zębów. Ponieważ organizm próbuje naprawić powstałe uszkodzenie dochodzi do przyśpieszenia przemian wewnętrznej kości gąbczastej i tym samym szybszego przesuwania się zębów do właściwej pozycji.
Technika dekortykacji przyzębia może być stosowana zarówno u osób z wadami zgryzu o różnym nasileniu, jak i przy zdecydowanie poważniejszych dolegliwościach, takich jak szkieletowy zgryz otwarty, ciężkie zwężenia szczęki lub znaczne dysproporcje między szczęką a żuchwą (powyżej 5 mm w wymiarze poprzecznym). W niektórych przypadkach pozwala to uniknąć ekstrakcji zębów i poważniejszych zabiegów z zakresu chirurgii szczękowej.
Piezocision – ultradźwiękowa dekortykacja przyzębia
Do najnowocześniejszych technik wykonania dekortykacji przyzębia zaliczany jest obecnie zabieg ultradźwiękową metodą Piezocision, pozwalający przyśpieszyć leczenie wad zgryzu nawet czterokrotnie w porównaniu z tradycyjnym leczeniem ortodontycznym.
Do jego przeprowadzenia wykorzystywane jest urządzenie Piezotome (Piezotome Solo, Piezotome 2) franuskiej firmy Acteon Satelec. W skład zestawu wchodzi jednostka centralna oraz rękojeść z możliwością zainstalowania sześciu rodzajów końcówek zabiegowych do ultradźwiękowej chirurgii przedimplantologicznej. Pozwala to precyzyjne cięcie wszystkich rodzajów kości na dowolnej głębokości.
Przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym zabieg Piezocision jest minimalnie inwazyjny, praktycznie bezbolesny a po jego zakończeniu nie powstaje opuchlizna. Pozwala skrócić czas noszenia aparatu ortodontycznego do 4-6 miesięcy (w bardziej skomplikowanych przypadkach może się on wydłużyć do 12 miesięcy). Po zabiegu zęby można przesuwać zarówno za pomocą aparatu stałego, jak i aparatu lingwalnego, czyli zupełnie niewidocznego dla innych osób, bo założonego od strony języka.
Nowatorska dekortykacja przyzębia metodą Piezocision jest dostępna w coraz większej liczbie gabinetów stomatologicznych w całym kraju a jej orientacyjny koszt wynosi ok. 1000 zł za jeden obszar w szczęce (cennik gabinetów Smile Design Clinic w Warszawie i Centrum Implantologii i Ortodoncji Adrianna Badora w Brennej k/Skoczowa).