PillCam bezinwazyjna endoskopia kapsułkowa

Kapsułki endoskopowe PillCam produkowane przez firmę Given Imaging, twórcę pierwszej na świecie kapsułki endoskopowej, posiadają obecnie kilka wersji służących badaniu różnych odcinków przewodu pokarmowego oraz system umożliwiający ich zastosowanie u pacjentów ze zwężeniami w jego obrębie, co wpływa na częste zastosowanie tych urządzeń w gabinetach świadczących badanie kapsułkami endoskopowymi.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Pierwsza kapsułka endoskopowa zadebiutowała w 2001 roku pod nazwą M2A, która następnie została zmieniona na PillCam. Kapsułka ma wymiary 11x26mm i waży 3,7g, przypomina zatem swoimi gabarytami popularne witaminowo-mineralne suplementy diety. Urządzenie zawiera układ optyczny, elektroniczny i własne źródło zasilania, dzięki czemu może rejestrować i wysyłać obraz bezprzewodowo do układu odbiorczego wchodzącego w skład zestawu do badania.

Pozostałe elementy zestawu to noszony pod ubraniem pas zawierający sensory odbierające sygnał z kapsułki (PillCam Sensor Belt) i przenośny rejestrator (PillCam Recorder), który zapisuje i umożliwia późniejszą ocenę obrazów rejestrowanych przez kapsułkę przy wykorzystaniu oprogramowania komputerowego. Opcjonalnie dostępne jest urządzenie wyświetlające obraz z kapsułki w czasie rzeczywistym (RAPID Real-time Viewer). Cały zestaw jest  mobilny, a jego noszenie w czasie badania nie sprawia  większego problemu.

Kapsułki endoskopowe PillCam

Obecnie istnieją na rynku modyfikacje kapsułki PillCam służące w diagnostyce poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego. Zaliczamy do nich:

  • PillCam SB  (Small Bowel, jelito cienkie) -  kapsułka do obrazowania jelita cienkiego, będącego standardem postępowania w diagnostyce patologii tego odcinka przewodu pokarmowego. Kapsułka pozwala na detekcję zmian będących przyczyną utajonego krwawienia z przewodu pokarmowego, lokalizację ognisk choroby Crohna oraz diagnostykę przyczyn niedokrwistości z niedoboru żelaza. Wg producenta kapsułka może być bezpiecznie stosowana u dzieci już od 2-go roku życia.
  • PillCam ESO (ESOphagus, przełyk) - stosowana w USA od 2004 roku kapsułka będąca alternatywą dla ezofagoskopii diagnostycznej, czyli klasycznej endoskopii przełyku. Ten rodzaj kapsułki pozwala na diagnostykę schorzeń takich jak żylaki, nowotwory przełyku, przełyk Barrett'a, czyli zmiana przednowotworowa będąca wynikiem refluksu żołądkowo przełykowego i narażenia śluzówki przełyku na kwas solny.
  • PillCam COLON (Colon, okrężnica) -  kapsułka służąca badaniu jelita grubego, będąca alternatywą dla pacjentów, u których nie można wykonać konwencjonalnej kolonoskopii diagnostycznej ze wskazań medycznych lub gdy pacjent preferuje metodę nieinwazyjną. Kapsułka pozwala na zlokalizowanie źródeł krwawienia z jelita grubego, służy diagnostyce nowotworów, umożliwia rozpoznanie polipów i  chorób zapalnych jelita grubego. Badanie jest także wskazane w przypadkach niepowodzenia konwencjonalnej kolonoskopii z powodu złego przygotowania pacjenta (niedokładnie oczyszczone jelito).

Kapsułki endoskopowe dodatkowo pozwalają na ocenę na podstawie rejestrowanego obrazu funkcji skurczowej poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego (perystaltyka), co znacznie poszerza ich potencjał diagnostyczny. Ponadto, w zależności od modelu, nie wymagają uciążliwego przygotowania pacjenta lub przygotowanie jest łatwe i nie powoduje dyskomfortu, a możliwości diagnostyczne są porównywalne, bądź nawet lepsze niż w przypadku klasycznej endoskopii.

Częstym przeciwwskazaniem do stosowania kapsułek endoskopowych są  trudności w połykaniu, zaburzenia funkcji skurczowej przełyku oraz zwężenia w obrębie przewodu pokarmowego. Producent wychodząc na przeciw temu problemowi opracował system PillCam Express, w którym kapsułka jest wprowadzana za pomocą klasycznego endoskopu poza zwężenie przy wykorzystaniu balonów poszerzających, a następnie uwalniana. Innym sposobem zastosowania urządzenia u pacjentów ze zwężeniami przewodu pokarmowego jest test przy wykorzystaniu rozpuszczalnej, nieszkodliwej kapsułki PillCam Patency przed planowanym badaniem kapsułkami endoskopowymi. PillCam Patency ma wymiary identyczne z kapsułką endoskopową. Jeżeli kapsułka zostanie wydalona przez pacjenta oznacza to wystarczającą drożność przewodu pokarmowego do zastosowania kapsułki endoskopowej. W przypadku zatrzymania PillCam Patency ulegnie rozpuszczeniu nie wyrządzając pacjentowi żadnej szkody.

Dzięki rozwojowi techniki i medycyny kapsułki endoskopowe znajdują coraz szersze zastosowanie w diagnostyce schorzeń przewodu pokarmowego, a lista przeciwwskazań do ich stosowania  jest coraz mniejsza dzięki pracy inżynierów i lekarzy. Przyszłość kapsułek endoskopowych zmierza w kierunku ich zastosowania nie tylko w celach diagnostycznych ale i terapeutycznych.

Źródła: www.medicalexpo.com; www.medicalgadget.com; www.givenimaging.com; Capsule endoscopy: past, present and future, Journal of Gastroenterology 2006; www.clinicaltrials.gov

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badania kapsułkami endoskopowymi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…