Ciąża i pierwsze miesiące po jej zakończeniu to okres bardzo intensywnych zmian w życiu i ciele kobiety. Dochodzi wiele obowiązków, związanych z opieką nad małym dzieckiem. Po porodzie brzuch zaczyna się zmniejszać. Części kobiet udaje się powrócić do sylwetki, jaką prezentowały przed ciążą. U wielu młodych mam zostaje jednak nadmiar skóry na brzuchu oraz rozciągnięte mięśnie proste, co obniża samoocenę i dobre samopoczucie kobiet.
Chirurgia plastyczna umożliwia usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej podczas zabiegu abdominoplastyki. Jest to duży zabieg chirurgiczny, przed którego wykonaniem należy przeanalizować wszystkie korzyści i ryzyko z niego płynące.
Abdominoplastyka po ciąży
Plastyka brzucha jest to zabieg, podczas którego chirurg usuwa nadmierną ilość skóry i tkanki tłuszczowej, które często są pozostałościami po ciąży. Dodatkowo, podczas operacji można wykonać liposukcję, aby jeszcze bardziej zmniejszyć ilość komórek tłuszczowych i uzyskać jak najlepszy wizualnie efekt. U kobiet, które mają rozciągnięte mięśnie proste brzucha, są one modelowane, co daje wygląd "sportowego" brzucha oraz podkreśla talię.
Operacja jest wykonywana zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, można także wykorzystać znieczulenie zewnątrzoponowe. Zabieg trwa 3-5 godzin. Chirurg wykonuje rozległe cięcie w podbrzuszu, naciąga i modeluje skórę brzucha oraz usuwa jej nadmiar. Co ciekawe, naturalny pępek zostaje wycięty, a w przebiegu plastyki wytwarza się nowy, sztuczny. Blizna pooperacyjna jest umiejscowiona pomiędzy kolcami biodrowymi, jednak znajduje się na tyle nisko, że można ją z powodzeniem ukryć pod bielizną lub kostiumem kąpielowym.
Bardzo ważną informacją jest to, że abdominoplastyka jest zabiegiem zarezerwowanym dla kobiet, które nie planują kolejnych ciąż. Podjęcie decyzji o nieposiadaniu kolejnego potomstwa umożliwia przeprowadzenie zabiegu. W ciągu pierwszych miesięcy od porodu, ciało młodej mamy intensywnie się zmienia. Ten okres nie jest dobrym momentem na plastykę brzucha. Uznaje się, że zabieg można przeprowadzić najwcześniej 6 miesięcy od zakończenia karmienia piersią. Chodzi przede wszystkim o to, aby brzuch i piersi osiągnęły swój ostateczny kształt. Oczywiście plastyka brzucha może być wykonana dowolnie później, jeśli tylko pozwala na to stan ogólny kobiety.
Przez około 2 tygodnie po zabiegu, kobieta powinna głównie leżeć, jej aktywność fizyczna jest znacznie ograniczona. Po upływie 3-4 tygodni od operacji można wykonywać lekkie prace, np. biurowe, ale powrót do pełnej aktywności jest możliwy najwcześniej 6 tygodni od plastyki. Przez ten okres czasu nie wolno dźwigać, co jest szczególnie istotne u mam, które mają małe dzieci. Przed zabiegiem należy zaplanować, kto w tym okresie będzie sprawował opiekę nad dzieckiem.
Należy podkreślić, że plastyka brzucha nie jest w stanie zastąpić regularnej aktywności fizycznej oraz zbilansowanej diety, może natomiast stanowić ich uzupełnienie. Operacyjnie można usunąć tkankę tłuszczową z okolic ciała, z których bardzo trudno jest się jej pozbyć metodami zachowawczymi. Zabieg można traktować jako końcowy etap powrotu do figury sprzed ciąży i usunąć podczas jego trwania nadmiar skóry pozostałej po odchudzaniu dietą i aktywnością.
Źródła: www.termedia.pl; www.mp.pl; www.pubmed.com