W dobie kultu młodości oznaki starzenia się skóry nie są mile widziane zarówno u kobiet, jak i mężczyzn: przypominają o upływającym czasie i po prostu pogarszają zarówno wygląd, jak i nasze samopoczucie. Jedną z takich oznak, które najsilniej wpływają na wygląd całej twarzy, są opadające powieki – problem tak estetyczny, jak i funkcjonalny, bo oprócz postarzania, opadająca skóra powiek może także zaburzać widzenie i przeszkadzać w wykonywaniu niektórych czynności, np. nakładaniu makijażu.
Przez obwisłe, pozbawione napięcia i elastyczności powieki twarz może wyglądać nawet o dziesięć lat starszą, dlatego coraz więcej osób szuka rozwiązania tego problemu w gabinetach chirurgii plastycznej. Na szczęście opadające powieki można skutecznie unieść, nadając twarzy znacznie młodszy, świeży wygląd, właśnie metodą chirurgiczną – poprzez zabieg operacyjnego liftingu opadających powiek. Jeśli jednak ktoś chciałby odmłodzić powieki, ale boi się operacji, ma także do wyboru szeroki zakres zabiegów małoinwazyjnych, pozwalających na odbudowę skóry, poprawę jej gęstości i uniesienie tkanek, co niweluje efekt opadających powiek i odmładza spojrzenie.
Operacja plastyczna powiek – na czym to polega
Chirurgiczna plastyka powiek zwana blefaroplastyką powiek ma na celu uniesienie zwiotczałej skóry na powiekach i przywrócenie jej odpowiedniego napięcia. Taki efekt osiąga się poprzez skrócenie rozciągniętej części mięśnia, unoszącego powiekę, oraz wycięcie nadmiaru opadającej skóry, zabieg może być też poszerzony o usunięcie przepuklin tłuszczu zagałkowego. Procedura jest stosunkowo prosta i mało obciążająca dla pacjenta: plastykę chirurgiczną powiek przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych, a cały zabieg trwa najczęściej 30-60 minut. W zależności od oczekiwań pacjenta, chirurgiczna plastyka powiek może być połączona z liftingiem twarzy (lub tylko jej górnej części) i / lub operacyjnym podniesieniem brwi, co jednak wydłuża i czas samej operacji, i okres rekonwalescencji.
Po zabiegu operacyjnej plastyki powiek górnych pacjentowi zaleca się stosowanie zimnych okładów, pozwalających zmniejszyć opuchliznę, należy także unikać wystawiania operowanej okolicy na działanie silnych promieni słonecznych. Szwy usuwane są po upływie 5-7 dni, a przez dwa tygodnie po operacji pacjent powinien odpoczywać i ograniczać aktywność, powodującą podniesienie ciśnienia krwi. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, ponieważ chirurg prowadzi cięcia w taki sposób, by przebiegały w naturalnych załamaniach powieki górnej.
Dla kogo plastyka opadających powiek
Operacja plastyczna powiek może być wykonana zarówno w znieczuleniu miejscowym, jak i krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym. Dzięki takiemu postępowaniu operacja plastyczna powiek może być przeprowadzona u kobiet bez względu na wiek. Specjaliści zgodnie twierdzą, że przeprowadzenie samego zabiegu czy jakość uzyskanych efektów nie różni się w zależności od wieku pacjentki, decydującej się na plastykę powiek. Warto zatem podkreślić, że nie istnieją ograniczenia wiekowe dla osób, pragnących poddać się tego typu zabiegowi i może go wykonać każdy pełnoletni, cieszący się dobrym ogólnym stanem zdrowia, u którego jednocześnie nie występują przeciwwskazania do wykonania operacji.
Do przeciwwskazań należy zaliczyć:
- niewydolność układu krążenia i / lub oddychania
- istotne zaburzenia krzepnięcia
- źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca
- ropna infekcja skóry i śluzówek
- ciąża
Czy jednak zawsze właśnie operacja plastyczna powiek jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku ich opadania?
Otóż okazuje się, że przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu plastyki powiek więcej czasu na zastanowienie powinny sobie przeznaczyć osoby w młodszym wieku. Istnieją bowiem metody mniej inwazyjne, które potrafią przynieść równie zadowalające efekty i warto je rozważyć zwłaszcza w przypadku, gdy opadanie powieki nie jest jeszcze znacznie nasilone.
Korekcja plastyczna opadającej powieki wiąże się z koniecznością usunięcia nadmiarowego fałdu skórnego wraz z towarzyszącym nadmiarem tkanki tłuszczowej. W pewnym stopniu prowadzi to do lokalnego osłabienia tkanek tworzących powiekę - może się zatem okazać, że po pewnym czasie powieka zacznie ponownie opadać.
Co prawda operację plastyczną powiek można powtórzyć, jednak warto zdać sobie sprawę, że każda tego typu re-operacja wiąże się z ryzykiem uzyskania mniej przewidywalnych efektów. Nie ma sztywnych reguł, przewidujących liczbę procedur, które można bezpiecznie wykonać - w każdym przypadku liczba ta jest indywidualna i zależy od lokalnego stanu skóry powiek oraz ich elastyczności. Z każdym zabiegiem usuwania nadmiaru opadającej skóry powieki stają się coraz mniej sprężyste. Obowiązkiem lekarza jest przed wykonaniem zabiegu samodzielnie ocenić stan skóry powiek oraz uświadomić pacjentkę o ewentualnym ryzyku, związanym z powtórzeniem blefaroplastyki.
Małoinwazyjne zabiegi na opadające powieki
Alternatywą dla operacji plastycznej powiek górnych mogą być coraz popularniejsze zabiegi małoinwazyjne, umożliwiające przywrócenie skórze powiek odpowiedniego napięcia i uniesienie ich bez konieczności prowadzenie cięć i przechodzenia, typowego dla procedury chirurgicznej, okresu rekonwalescencji. Obecnie dostępnych jest kilka takich technik, wśród nich:
- Laserowy resurfacing powiek górnych – w zabiegach tego rodzaju wykorzystywane są lasery frakcyjne, np. laser eCO2 Lutronic (zabieg Madonna Lift wykorzystuje działanie lasera frakcyjnego CO2). Ich istotą jest wywołanie trwałej i całkowitej regeneracji skóry poprzez wytworzenie głębokich, punktowych uszkodzeń. Dzięki zachowaniu przestrzeni zdrowej skóry pomiędzy uszkodzeniami proces gojenia przebiega szybko, zabieg prowadzi także do intensywnej stymulacji produkcji nowego kolagenu w skórze. Dla osiągnięcia zadowalających efektów najczęściej konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach (w trakcie jednej procedury możliwe jest jest uszkodzenie tylko 15-30% skóry). Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach, na ostateczne trzeba poczekać nawet do sześciu miesięcy od zakończenia kuracji – czas ten jest potrzebny do pełnej regeneracji skóry i „wymiany” uszkodzonych komórek na nowe.
- Odmładzanie skóry powiek urządzeniem Plexr – generujące mikrowiązki plazmy urządzenie medyczne Plexr zostało opracowane przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego w Rzymie. W trakcie małoinwazyjnego, trwającego 15-20 minut zabiegu możliwe jest precyzyjne, bezpieczne i bezkontaktowe korygowanie nadmiaru skóry na powiekach oraz pobudzanie procesów regeneracji w skórze właściwej. Dzięki temu następuje obkurczenie skóry i redukcja naskórka, co daje wrażenie „otwarcia oka”. Aparat generuje wiązki plazmy, co pozwala na miejscowe wytworzenie wysokiej temperatury i odparowanie niepożądanych zmian skórnych, a także biostymulację produkcji elastyny i kolagenu skórze. Na ogół dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu zabieg trzeba powtarzać – optymalna jest seria 2-3 zabiegów w odstępie 40 dni, w zależności od stopnia nasilenia problemu, a efekty terapii utrzymują się od dwóch do czterech lat. Pierwsze efekty zabiegu są widoczne już w trakcie zabiegu, ostateczne – na ogół po upływie dwóch tygodni od ostatniego zabiegu. Na podobnej do aparatu Plexr zasadzie działają również inne urządzenia Hi-Tech, wykorzystujące energię wiązek plazmy, w tym Plasma IQ, Jett Plasma, Plasma Arc oraz Plasmage.
- Thermage, Ulthera, Ultraformer – zabiegi tego rodzaju dzięki wykorzystaniu różnych zjawisk (Thermage – fale radiowe wysokiej częstotliwości, rozgrzewające skórę i tkankę podskórną, Ulthera - koncentracja ultradźwięków w wybranych miejscach i na ustalonej głębokości, Ultraformer – technologia HIFU, czyli zogniskowana fala ultradźwiękowa) intensywnie ujędrniają skórę, zwiększają także elastyczność i napięcie powiek, co z kolei wpływa na ich uniesienie. Umożliwiają osiągnięcie efektu nieinwazyjnego liftingu skóry bez skalpela, który utrzymuje się zazwyczaj do dwóch lat. Mogą być stosowane jako samodzielna metoda korygowania problemu opadających powiek, jak i zabieg poprawiający lub odświeżający efekty chirurgicznej plastyki powiek górnych.
Jak podnieść opadające powieki w jeszcze bardziej małoinwazyjny sposób? W tym przypadku zastosowanie znajdują takie zabiegi jak mezoterapia igłowa, iniekcje preparatów toksyny botulinowej czy preparaty na bazie kwasu hialuronowego.
Plastyka powiek - efekty różnych technik odmładzania i unoszenia powiek
Operacja plastyczna opadających powiek pozwala osiągnąć bardzo spektakularne efekty:
- Prawidłowo przeprowadzony zabieg skutecznie unosi zwiotczałą, opadającą skórę, zapewniając powiekom odpowiednie napięcie
- Oczy są znacznie lepiej widoczne, przez co spojrzenie nabiera świeżości i wyrazistości
- Cała twarz wygląda na wyraźnie odmłodzoną i bardziej wypoczętą
Pełne efekty chirurgicznego liftingu powiek są widoczne po upływie kilku tygodni od zabiegu, kiedy opuchlizna pooperacyjna całkowicie ustąpi. Istotne jest również to, że rezultaty operacji są długotrwałe – utrzymują się zazwyczaj około dziesięciu lat czasem nawet dłużej.
Małoinwazyjne techniki podnoszenia opadających powiek mogą dawać różne efekty, utrzymujące się przez różny czas, w zależności od zastosowanej metody. Łączy je jednak jedno: na ogół rezultaty te nie są tak spektakularne, jak w przypadku operacyjnego liftingu powiek, nie są też w stanie utrzymać się tak długo. Wszystko wynika z faktu, że operacyjna plastyka powiek (blefaroplastyka) to ingerencja w głębokie warstwy skóry, polegająca na chirurgicznym wycięciu części mięśnia i skóry powieki, podczas gdy zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oddziałują najczęściej na płytkie warstwy skóry. Siłą rzeczy więc mniejsza inwazyjność idzie w parze z łagodniejszymi efektami: powieki mogą być napięte, mogą na jakiś czas zostać uniesione, jednak rezultaty takiego zbiegu upływający czas i grawitacja zniwelują najwyżej po kilku latach, podczas gdy efekty chirurgicznej plastyki powiek utrzymują się nawet przez 10-15 lat.
Zabiegi na opadającą powiekę: ile to kosztuje?
Ceny chirurgicznej plastyki powiek różnią się w zależności od miasta. W Warszawie za taką procedurę można zapłacić zarówno 4 000 zł, jak i 7 000 zł, w Krakowie stawki rozpoczynają się od 3 000 zł, a średnia cena chirurgicznej plastyki powiek we Wrocławiu to 3 700 zł. Za granicą wydatki, związane z chirurgicznym liftingiem powiek są znacznie wyższe: według danych ASPS (American Society of Plastic Surgeons), średni koszt blepharoplastyki w USA wynosił $3,022, czyli ponad 13 000 zł. Również w Wielkiej Brytanii za chirurgiczną korektę powiek trzeba zapłacić znacznie więcej niż w Polsce: jak podaje portal nhs.uk, cena plastyki powiek waha się między £2,000 a £6,000, czyli 10 600 zł a 31 800 zł. W klinice Berkley Square Medical w Londynie za blepharoplastykę trzeba zapłacić £3,850 (20 400 zł), a w klinikach sieci The Privet Clinic of Harley Street (m.in. w Manchesterze, Bristolu i Leeds) ceny zabiegu rozpoczynają się od £2,900 (15 370 zł).
Z kolei odmładzanie i unoszenie powiek urządzeniem Plexr we Wrocławiu kosztuje przeciętnie 1 500 zł za pierwszy zabieg, ceny kolejnych procedur są niższe (np. 1 000 zł za drugi i 500 zł za trzeci zabieg). W Warszawie cena pierwszego zabiegu na powieki oscyluje wokół 1 200 zł, a za kolejny trzeba zapłacić 1 000 zł, z kolei w Szczecinie ceny pojedynczego zabiegu rozpoczynają się już od 8 000 zł. Dla porównania, w klinice Perfect Skin Solutions w Portsmouth w Hampshire cena jednego zabiegu urządzeniem Plexr na powieki górne wynosi £450, co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 2 100 zł, a za serię trzech zabiegów trzeba zapłacić £1,195, czyli ponad 6 300 zł.
Cena korekcji opadających powiek z zastosowaniem biowchłanialnych nici uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju i ilości zastosowanych nici – w zależności od miasta i typu nici, jedna nić może kosztować zarówno 100 zł, jak i 550 zł, a zabieg podnoszenia powiek górnych może być wyceniany zarówno na kilkaset, jak i na 1 500 zł. W Wielkiej Brytanii, jak podaje portal yourplasticsurgeryguide, ceny zabiegów z zastosowaniem biowchłanialnych nici liftingujących wahają się między £1,500 a £4,000, czyli 8 000 – 21 200 zł. W placówkach sieci SkinClinic (m.in. Londyn, Liverpool i Newcastle) ceny uzależnione są od ilości wykorzystanych nici: za dwie trzeba zapłacić £900 (4 770 zł), za cztery £1,700 (9 000 zł), a za osiem nici - £3,000 (ponad 16 000 zł), z kolei w Clinic Fiora Skin Medica w Londynie ceny zabiegów z zastosowaniem nici PDO zaczynają się już od £1,000, czyli 5 400 zł.
Źródła:
- Kim, Kenneth K. M.D.; Granick, Mark S. M.D.; Baum, Gregory A. M.D.; Beninger, Francis M.D.; Cahill, Kenneth V. M.D.; Donnelly, Katelyn C. M.P.H.; Kaidi, Ashton A. M.D.; Kang, Ajaipal S. M.D.; Loeding, Lauren M.P.H.; Loyo, Myriam M.D.; Patel, Parit A. M.D., "American Society of Plastic Surgeons Evidence-Based Clinical Practice Guideline: Eyelid Surgery for Upper Visual Field Improvement" (journals.lww.com), LWW Journals
- Olivia Hutchinson, "Important considerations in eyelid rejuvenation" (www.plasticsurgery.org), American Society of Plastic Surgeons
- Rod Rohrich, "Facial rejuvenation treatments that are right for you" (www.plasticsurgery.org), American Society of Plastic Surgeons
- Krzysztof Kaczyński, "Wstępna analiza wyników obserwacyjnego badania oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo urządzenia generującego plazmę stosowanego w niechirurgicznej blefaroplastyce powieki górnej na populacji polskich pacjentów" (kaczynscyclinic.pl), Kaczyńscy Clinic