Wszczepianie implantów jest jedną z metod konturowania ciała. Z ich pomocą można wypełniać policzki, uzyskać pełny biust, powiększyć biceps czy pośladki. Metody chirurgii plastycznej pomagają w uzyskaniu pewności siebie także tym osobom, u których, pomimo ćwiczeń wzmacniających czy odpowiedniej diety, nie udaje uzyskać satysfakcjonującego wyglądu łydki.
Pionierem w zabiegach plastyki łydek był Carlsen, który w 1979r. wykonał taki zabieg za pomocą implantów z pianki silikonowej. W późniejszym czasie implanty łydek przeszły taką samą ewolucję, jak implanty piersiowe. Dzisiaj w przypadku obydwu wielowarstwowa, odporna na pęknięcie silikonowa powłoka to standard. Oczywiście ze względu na swoje przeznaczenie, implanty różnią się kształtem. Implanty, używane do powiększania łydek, przypominają cygaro, i dostępne są w wersji dla kobiet – smuklejszej, oraz męskiej – szerszej po bokach. Zmieniała się również metoda ich wszczepiania. Od 2007r. plastykę łydek można wykonywać bez konieczności poddawania się zabiegowi operacyjnemu pod narkozą, a dla poprawy uzyskiwanych efektów stosuje się dodatkowo przeszczepy tłuszczu oraz plastykę powięzi mięśniowych, jak informuje Plastic and Reconstructive Surgery.
Efekty plastyki łydek są bardzo satysfakcjonujące: jak ujawnia przegląd ponad 200 przypadków osób, poddanych temu zabiegowi, omówiony w The American Journal of Cosmetic Surgery, aż 92% pacjentów jest zadowolonych z wyników.
Kto może się poddać zabiegowi plastyki łydek?
Zabieg plastyki łydek pozwala odzyskać pewność siebie osobom niezadowolonym z ich kształtu. Dla mężczyzn liczy się przede wszystkim zwiększenie ich objętości, podczas gdy kobiety szukają implantów, umożliwiających skorygowanie asymetrii pomiędzy tą partią ciała a udami. Chociaż celem zabiegu jest poprawa estetyki tej okolicy ciała, na zabiegu plastyki łydek implantami mogą skorzystać również osoby, u których mięśnie łydki nie rozwinęły się w pełni wskutek niektórych wrodzonych chorób. Do tych wad należą stopa końsko-szpotawa, rozszczep kręgosłupa oraz porażenie spastyczne, w którego skutkiem jest hipotrofia (niedorozwój) mięśni tej okolicy. Po niektórych urazach, jak złamania, uszkodzenie nerwów, oparzenia, może również dojść do ich zaniku – a asymetria obu nóg może być znacznym zmartwieniem.
Zabieg plastyki łydek implantami wykonuje się zwykle w znieczuleniu ogólnym, chociaż możliwe jest przeprowadzenie operacji w znieczuleniu nadoponowym, gdzie środki przeciwbólowe podawane są poprzez nakłucie w kręgosłupie (jak w cięciu cesarskim). Implant wszczepiany jest pomiędzy powięź a mięsień dwugłowy łydki w taki sposób, by zapobiec jego przesunięciom. Już po pierwszym tygodniu od zabiegu możliwy jest powrót do normalnej aktywności, ale może się utrzymywać niewielki dyskomfort, ponieważ trzeba się przyzwyczaić do obecności implantów. Do pełnej aktywności fizycznej przeciętnie powraca się po upływie 4-6 tygodni.
W Polsce plastykę łydek implantami wykonuje się w kilku ośrodkach, m.in. we Wrocławiu, Katowicach i Szczecinie w cenie 8 000 – 10 000 zł.
Bibliografia: Chugay, Paul N., and Nikolas V. Chugay. "Calf augmentation: a single institution review of over 200 cases." (2013). Karacaoglu, Ercan, Richard J. Zienowicz, and Iulian Balan. "Calf contouring with endoscopic fascial release, calf implant, and structural fat grafting."Plastic and Reconstructive Surgery Global Open 1.5 (2013). Carlsen, Lloyd N. "Calf Augmentation-A Preliminary Report." Annals of plastic surgery 2.6 (1979): 508-510. yuveo.eu www.calfimplants.com