Wedle międzynarodowych danych, zbieranych przez organizację ISAPS, w samym 2020 r. wykonano blisko 1,2 mln zabiegów plastyki powiek. Czyni to blefaroplastykę bardziej popularną operacją niż powiększanie piersi, liposukcja, czy operacja plastyczna nosa.
Plastyka powiek dolnych to zabieg, polegający na usunięciu tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry z tej okolicy,. W rezultacie twarz odzyskuje młody wygląd, a zmarszczki wyraźnie się spłycają. Chociaż powrót do zdrowia po operacji zwykle nie przekracza okresu 2-4 tygodni, pewne zabiegi oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych mogą przyspieszyć ten proces i zminimalizować dyskomfort pacjenta.
Zalecenia pooperacyjne w pierwszych dniach po plastyce powiek dolnych
W pierwszych trzech dniach po blefaroplastyce najsilniej odczuwany jest ból, a opuchlizna osiąga największe natężenie.
Przykładanie zimnych kompresów w tym czasie nie tylko zmniejsza dyskomfort i obrzęk, ale również zmniejsza sińce, powstające po zabiegu. Zwykle można zauważyć, że opuchlizna po operacji powiek jest największa tuż po przebudzeniu, jednak w ciągu dnia znacznie się zmniejsza. Stąd duże znaczenie ma spanie z głową na podwyższeniu. Zapobiega to zbieraniu się płynu w tkankach otaczających oczy przez noc, co nie tylko zmniejsza obrzmiałość tej okolicy, lecz także przyspiesza gojenie.
Stan obrzęku może się utrzymywać przez 3-5 dni, jeśli usuwano samą skórę, a nawet 2 tygodnie jeśli wycinano również tkankę tłuszczową. Początkowo będzie widoczny głównie w okolicy oczu, ale później może obejmować policzki i żuchwę – to normalne zjawisko, i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Nie należy wtedy wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych, ani dźwigać ciężkich przedmiotów – ten czas należy przeznaczyć na odpoczynek. Po około tygodniu usuwa się szwy, jeśli nie zastosowano wchłanialnych. Blizny oraz szwy po zabiegu plastyki powiek dolnych przy obecnie stosowanych technikach pozostają niewidoczne, ponieważ wszystkie cięcia wykonuje się w obrębie spojówki – po wewnętrznej stronie powieki.
Ochrona skóry po operacji powiek
Od samego początku po plastyce powiek dolnych należy dbać o odpowiednią ochronę skóry przed słońcem. Zaleca się stosowanie kremu z filtrem SPF 15 lub wyższym, który należy aplikować przez przynajmniej pół roku. Ponadto oczy będą wrażliwe na światło, stąd konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Szczególnie w początkowym okresie należy unikać alkoholu oraz palenia papierosów, które powodują opóźnienie gojenia się ran.
Powrót do pracy po operacji powieki dolnej
Do pracy można powrócić już po 5 dniach od blefaroplastyki powiek dolnych, jednak konieczne jest wykonanie makijażu, pokrywającego sińce. Podbiegnięcia krwawe znikną po około tygodniu, lecz jeśli w trakcie zabiegu doszło do krwawienia, mogą utrzymywać się dłużej. Wkrótce po zabiegu plastyki powiek nie należy też nosić soczewek kontaktowych, i trzeba korzystać z okularów korekcyjnych. Soczewki powodują wysuszenie oka, podobnie jak oglądanie telewizji i praca przed komputerem, co opóźnia gojenie się ran, z tego względu nie należy spędzać dużo czasu na tych zajęciach. Nadmierne mruganie również może zwiększać opuchliznę. Do sportu można powrócić po 2-3 tygodniach. Ostateczny efekt blefaroplastyki widoczny jest dopiero po upływie miesiąca, lub 2 po zabiegu. W tym czasie niemal całkowicie zanika obrzęk tkanek.
Podane zalecenia pooperacyjne po plastyce powiek dolnych oraz okresy gojenia są uśrednione, ponieważ u każdego człowieka proces gojenia przebiega indywidualnie. Zależy to również od innych czynników, jak wiek, czy odżywianie. Znacznie szybciej regeneruje się skóra osoby nastoletniej, niż osób po 50 roku życia. Nim rany ostatecznie się zagoją, może upłynąć nawet rok, jednak większość osób po operacji po upływie 14 dni nie odczuwa już skutków operacji.
Źródła:
- Krista Bennett DeMaio, "Eyelid Surgery: What You Need to Know" (www.realself.com), RealSelf
- https://www.mskcc.org/, "Caring for Yourself After Your Blepharoplasty" (www.mskcc.org), Memorial Sloan Kettering Cancer Center