Skóra w okolicach brzucha jest szczególnie narażona na rozciąganie, ponieważ to właśnie w tej partii ciała człowiek najszybciej tyje i chudnie. Dodatkowym problemem, zwłaszcza u kobiet po ciąży, są rozstępy. Wszystkie te defekty mogą być spowodowane funkcyjną wadą ściany jamy brzusznej, która powstaje poprzez rozluźnienie mięśnia prostego brzucha. Osoby, borykające się z problemem otyłości lub rozstępów, próbują diet i ćwiczeń, jednak nie zawsze to wystarcza. Niekiedy konieczne jest skorzystanie z osiągnięć medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Specjalista chirurgii plastycznej w celu przywrócenia płaskiego, jędrnego brzucha może zaproponować zabieg abdominoplastyki, inaczej zwany plastyką powłok brzusznych To zbieg chirurgiczny, mający na celu spłaszczenie brzucha poprzezi usunięcia nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz zbędnych fałd skórnych.
Operację plastyczną brzucha wykonano po raz pierwszy w 1974 roku. Zabieg ten okazała się nie tylko ogromnym sukcesem, ale także dużym postępem w chirurgii plastycznej. W ciągu ostatnich kilkunastu lat plastyka powłok brzusznych stała się bardzo popularna. Według danych International Society of Aestetic Plastic Surgery (ISAPS), co roku na świecie wykonuje się około 700 tys. zabiegów abdominoplastyki, z czego najwięcej w USA – około 129 tys.
Kiedy przeprowadzić zabieg plastyki brzucha?
Plastyka powłok brzusznych może być wykonywana ze względów estetycznych (niewielkie deformacje), ale także ze wskazań medycznych (po bardzo dużej redukcji masy ciała). Zabieg dedykowany jest osobom, które nie są zadowolone z wyglądu swojego brzucha, pomimo stosowania diety lub ćwiczeń fizycznych. W takim przypadku abdominoplastyka wykonywana jest ze względów estetycznych, by poprawić komfort psychiczny i samoocenę pacjentów. Plastyka powłok brzusznych przeprowadzana jest także u pacjentów, którzy utracili znaczną masę ciała. Może wtedy dochodzić do powstawania fartucha skórno-tłuszczowego, który w ekstremalnych przypadkach sięga nawet do kolan, co utrudnia chodzenie i utrzymanie higieny, a w fałdach skóry mogą tworzyć się trudno gojące rany. Wtedy abdominaplastyka jest skutecznym rozwiązaniem, które pozwala wrócić pacjentowi do normalnego funkcjonowania.
Plastyka powłok brzusznych jest także przeprowadzana u kobiet po kilku porodach, gdy dochodzi u nich do nadmiernego rozciągnięcia mięśni brzucha, co sprawia, że skóra nie wraca do normalnego stanu. Pomimo tego, że abdominoplastyka nie stanowi żadnej przeszkody w zajściu w ciążę i w porodzie, lekarze zalecają jednak odłożenie takiej operacji w przypadku planowania kolejnego dziecka.
Zabiegowi plastyki powłok brzusznych mogą się poddać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warunkiem skorzystania z tego typu operacji plastycznej jest dobry stan zdrowia. Abdominoplastyka przynosi trwałe rezultaty u większości pacjentów, jednak po takiej operacji wskazana jest zrównoważona dieta oraz ćwiczenia.
Abdominoplastyka to zabieg przeprowadzany w pełnej narkozie, w związku z tym wymaga odpowiedniego przygotowania przedoperacyjnego. Zabieg tego typu wiąże się z ryzykiem powstania zatoru, dlatego pacjent musi otrzymywać dużo płynów oraz powinien mieć obandażowane kończyny dolne. Po zabiegu plastyki powłok brzusznych wymagany okres hospitalizacji wynosi co najmniej 2 dni.
Źródło: www.isaps.org; www.dailymail.co.uk