Plastyka warg sromowych - co to za zabieg?

Medycyna klasyczna estetyczna oferują szereg zabiegów odmładzających i upiększających. Zwykle stosowane są na twarz i szyję, ale jak się okazuje wygląd miejsc intymnych również jest ważny dla wielu kobiet. Operacje plastyczne narządów płciowych są tematem kontrowersyjnym i choć świadomość społeczeństwa wzrasta, dużo osób wciąż uważa, że poprawianie wyglądu miejsc intymnych to zwykły kaprys czy niemądra zachcianka. Tymczasem dla wielu kobiet zniekształcony wygląd i wielkość tych okolic to nie tylko problem natury estetycznej, ale też czynnik utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Według danych, zgromadzonych przez ASAPS, w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych operacje plastyczne narządów płciowych przeszło 8 745 kobiet. Od 2013 do 2015 roku liczba przeprowadzonych operacji warg sromowych wzrosła o 49%, a prawdopodobnie byłoby ich więcej, gdyby nie były tak kosztowne. 

Najczęściej wykonywanym zabiegiem plastycznym w obrębie kobiecych narządów płciowych jest labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych. Znaczna część przypadków labioplastyki dotyczy warg sromowych mniejszych, które uległy rozciągnięciu lub były zbyt duże już od urodzenia. U kobiet, które decydują się na operację, wargi sromowe zwykle są na tyle duże, że utrudniają uprawianie sportów czy nawet seksu. Zdarza się, że wystają one poza założoną bieliznę, co powoduje nie tylko dyskomfort fizyczny, ale też psychiczny.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Na czym polega operacja plastyczna warg sromowych?

Istnieje kilka technik labioplastyki. Jedna z nich nosi nazwę TRIM i polega na zmniejszeniu warg sromowych przez wykonanie poziomego lub eliptycznego cięcia równolegle do warg sromowych mniejszych i wycięcia nadmiaru tkanki, a następnie zszyciu nacięć pojedynczymi szwami. Blizny są raczej niewidoczne, ponieważ pokrywają się z naturalnymi załamaniami w skórze operowanej okolicy, jednak należy liczyć się ich obecnością.

Zabieg taki jest stosunkowo bezpieczny, ale istnieje ryzyko, że w obrębie operowanej okolicy wytworzy się nadwrażliwość lub zmniejszenie wrażliwości na bodźce. Metoda TRIM jest przeznaczona dla kobiet, które chcą nie tylko pozbyć się przerośniętych warg sromowych, ale również dla tych, które chcą odmłodzić wygląd swojego krocza.

Druga technika korekcji rozmiaru warg sromowych to WEDGE, tak zwana resekcja klinowa, która polega na wykonaniu nacięcia w kształcie litery "V" od środkowej części narządu płciowego kobiety i usunięciu nadmiaru tkanki. Po wykonaniu resekcji chirurg zszywa linie cięcia za pomocą pojedynczych szwów lub szwu śródskórnego. Ta metoda pozwala na zachowanie naturalnych brzegów warg sromowych, przez co uzyskany efekt jest naturalny. Podobnie jak w przypadku techniki TRIM, operacja może mieć negatywne efekty ze względu na ryzyko uszkodzenia włókien nerwowych i naczyń krwionośnych w okolicy sromu, co może prowadzić do nieprawidłowego odczuwania bodźców.

Obecnie labioplastykę można wykonać z użyciem lasera zamiast tradycyjnych narzędzi. Przed zabiegiem lekarz zaznacza flamastrem miejsca, które powinien usunąć, a następnie kieruje na nie wiązkę lasera. Energia wytwarzana przez laser wywołuje zjawisko koagulacji i obkurczenia tkanek, poddanych oddziaływaniu. Powoduje także mikrouszkodzenia, pobudzając skórę do odnowy i produkcji włókien kolagenowych, co poprawia jej napięcie i elastyczność, a to z kolei przekłada się na wygląd miejsc intymnych.

Plastyka warg sromowych, wykonywana którąkolwiek z technik operacyjnych, trwa około godziny i może być przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, dlatego przed zabiegiem należy wykonać wszystkie zlecone przez lekarza badania i skonsultować się z anestezjologiem.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki warg sromowych nie jest skomplikowana. Pacjentka wychodzi ze szpitala już kilka godzin po operacji, ale niekiedy zaleca się pozostanie pod opieką lekarską jeszcze dobę. Przez około pięć dni po labioplastyce pacjentka powinna unikać siadania i nadmiernego wysiłku, ponieważ mogą one sprawiać ból i sprzyjać rozerwaniu szwów. Przez kolejne tygodnie pacjentka może używać do siedzenia nadmuchiwanego kółka w celu poprawy komfortu.

Źródła: Barwijuk, A., Barwijuk, M. (2013). Plastic gynecology in the light of Evidence Based Medicine. Seksuologia po dyplomie, 3, 5-36; Błażejewska, A., Nowakowski, A., Barwijuk, A., Lew-Starowicz, Z. (2010). Chirurgia estetyczna -nowy trend w seksuologii, 5, 319-323.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Plastyka warg sromowych

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…