Otyłość to jeden z najpoważniejszych współczesnych problemów zdrowotnych, który dotyka ludzi na całym świecie. Także w Polsce z roku na rok przybywa ludzi otyłych. Takie osoby często borykają się z dodatkowymi problemami zdrowotnymi, które są niejako skutkami ubocznymi nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie. To właśnie ci pacjenci kwalifikują się do chirurgicznego leczenia otyłości. Jedną z metod jest tak zwana plikacja żołądka - zabieg, który stosunkowo niedawno zaczął zyskiwać na popularności.
Na czym polega plikacja żołądka?
Podczas plikacji żołądka dochodzi do zagłębienia dna i krzywizny większej do wnętrza narządu za pomocą szwów. Efektem jest zmniejszenie pojemności żołądka o nawet 80% - nie jest to jednak natychmiastowy skutek operacji, a proces, który trwa do roku. Plikacja żołądka, w odróżnieniu od innych operacji związanych z resekcją jego części, jest procedurą odwracalną. Poza szwami, unika się tutaj umieszczania ciał obcych w obrębie organizmu pacjenta (jak ma to miejsce np. w opaskowaniu żołądka). Procedura trwa około 40 do 120 minut, a po jej wykonaniu pacjent pozostaje w szpitalu przez około dwie doby.
Wskazania do zabiegu plikacji
Wskazaniem do zabiegu jest najczęściej otyłość olbrzymia, występująca u chorych z BMI przekraczającym 40. Do zabiegu mogą być również zakwalifikowane osoby ze wskaźnikiem masy ciała pomiędzy 35-40, jeżeli otyłości towarzyszą choroby takie jak np. nadciśnienie tętnicze albo cukrzyca. Operacja może być również przeprowadzona u pacjentów, u których nie udało się osiągnąć ani utrzymać odpowiedniej wagi za pomocą innych metod leczniczych.
Zalety plikacji żołądka
Podstawową zaletą plikacji żołądka jest fakt, iż podczas zabiegu nie ma konieczności nacinania, otwierania ani usuwania fragmentu tego narządu. W czasie operacji zakładane są szwy, które mają utrzymać żołądek w nienaturalnym kształcie, co daje wrażenie sytości. Pacjent jest dzięki temu w stanie spożywać wyłącznie niewielkie ilości pokarmu. W trakcie zabiegu wykorzystywane są szwy, jednak nie trzeba stosować żadnych dodatkowych ciał obcych, co ma miejsce np. podczas zakładania opaski żołądkowej. Dużym plusem jest możliwość wykonania zabiegu metodą laparoskopową, co zmniejsza ilość powikłań i dolegliwości bólowych, a także skraca okres rekonwalescencji.
Istotną przewagą plikacji żołądka nad metodami zachowawczymi jest regulacja uczucia głodu i sytości. Gdy żołądek jest pusty, do mózgu docierają sygnały o konieczności spożycia posiłku. Po zabiegu plikacji żołądka, gdy jego ściany wypełniają wnętrze, do mózgu jest stale wysyłany komunikat o sytości, dzięki czemu pacjentowi nie chce się jeść. Dodatkowo zahamowane zostaje wydzielanie tak zwanego hormonu głodu, czyli greliny.
Wady procedury
Wadą plikacji żołądka jest możliwość rozwoju zaburzeń wchłaniania witamin z grupy B, głównie witaminy B12. Dzieje się tak w wyniku ograniczenia funkcjonowania części błony śluzowej żołądka, w której zachodzi ten proces. Problem ten można jednak stosunkowo prosto rozwiązać, suplementując brakujące witaminy. Po operacji może również ulec upośledzeniu wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. W tej sytuacji także pomocne mogą okazać się suplementy. Nie wolno zapomnieć o tym, że plikacja żołądka, jak każda ingerencja chirurgiczna, jest obarczona ryzykiem okołozabiegowym. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o operacji należy zatem szczegółowo przeanalizować ryzyko związane z zabiegiem oraz korzyści z niego płynące.
Źródła:
- Francesco Frattini, "Gastric plication: how to decrease the size of the stomach without transection", Surgical Technology International, 84–87, 2013
- Tamer Nabil Abdelbaki et al., "Gastric Plication for Morbid Obesity: a Systematic Review" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Obesity Surgery, 2012