Wieloletnie i długo rozwijające się tętniaki aorty grożą pęknięciem, co może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne dla pacjenta, z jego śmiercią włącznie. Patologia ta początkowo rozwija się bezobjawowo, co sprawia, ze znaczna część przypadków rozpoznawana jest już w zaawansowanych stadiach.
W celu uniknięcia tego typu powikłań chirurg naczyniowy przeprowadza odpowiedni zabieg wszczepienia tzw. stentgraftu. Stentgraft jest, najogólniej pisząc, specjalnym rodzajem protezy naczyniowej, która jest wprowadzana w okolicę tętniaka i ma za zadanie zapobiec rozwojowi powikłań z nim związanych.
Polski stentgraft nadzieją dla chorych z tętniakiem aorty?
Polski stentgraft naczyniowy został wyprodukowany dzięki współpracy polskiej firmy Balton oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. Niewątpliwą zaletą polskiego rozwiązana jest fakt, że opracowany prototyp stentgraftu naczyniowego jest o wiele tańszy od konkurencyjnych, zagranicznych rozwiązań. Dodatkowo możliwość wszczepienia stentgraftu tzw. techniką małoinwazyjną, poprzez wykonanie niewielkiego nacięcia jednej z tętnic obwodowych, sprawia, że sama procedura zabiegowa związana jest z szybszym powrotem pacjenta do zdrowia i mniejszą ilością powikłań okołozabiegowych w porównaniu do operacji metodą klasyczną.
Źródło: www.rynekzdrowia.pl