Powiększanie penisa - moda czy potrzeba?

Brytyjki portal National Health Service przytacza wyniki badania ankietowego, w którym aż 45% mężczyzn jest niezadowolonych z długości swojego penisa. Część panów po prostu żyje z tym faktem, inni jednak zaczynają szukać różnych metod, które pozwoliłyby zwiększyć rozmiar ich prącia. Czy jest to im rzeczywiście potrzebne, czy też może to po prostu swego rodzaju podążanie za współczesnymi trendami?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Statystyki, opracowane przez International Society of Aesthetic Plastic Surgery są następujące: w 2013 roku wykonano na świecie ponad 15 000 operacji powiększania penisa. Porównując tę ilość do innych zabiegów medycyny estetycznej, np. do powiększania piersi, które jest wykonywane u ponad miliona osób każdego roku, podana wartość nie jest zbyt imponująca. Zauważalne jednak jest, że coraz więcej panów chciałoby zwiększyć rozmiary swojego członka. 

Rynek oferuje wiele metod wpływających na długość penisa. Dostępna są specjalne przyrządy i preparaty farmakologiczne (z których część jest uznawana za groźne dla zdrowia) oraz zabiegi operacyjne. Niezależnie od metody pojawiać może się pytanie: czy powiększanie penisa naprawdę jest komuś potrzebne?

Dlaczego mężczyźni powiększają penisa?

Rozmiar członka stanowi ważny aspekt dla wielu mężczyzn. Część z nich uważa, że posiadany przez nich organ jest zbyt mały i przez to nie będą w stanie zadowolić swojej partnerki seksualnej. Przekonanie takie może negatywnie odbijać się na przebiegu kontaktów płciowych ze względu na to, iż lęk, koncentrujący się na ewentualnym niesprostaniu wymaganiom, może skutkować nawet impotencją. Kiedy więc mężczyzna mógłby tak naprawdę zacząć się przejmować?

Przy szacowaniu, czy męski penis jest zbyt mały, warto odnieść się do statystyk, dotyczących większych grup osób. Jedno z opracowań pochodzi z pracy "Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15 521 men.". Autorom udało się ustalić, iż w badanej grupie średnia długość prącia w stanie spoczynku wynosiła 9,16 cm, natomiast w trakcie erekcji była ona równa 13,12 cm.

Podane wartości to tylko liczby - mają one jednak jakieś odniesienie do rzeczywistości. Średnia długość kobiecej pochwy szacowana jest na około 8-9 cm. Okazuje się więc, że członek o wymiarze nawet mniejszym od podanej wyżej średniej jest odpowiedni do tego, aby doszło do pełnej penetracji. Oczywiście posiadanie dłuższego penisa nie sprawi, iż seks będzie niemożliwy - może to jednak sprawiać, że kontakty płciowe będą dla kobiety nieprzyjemne ze względu na doznawane przez nią dolegliwości bólowe, związane m.in. z nadmiernym napinaniem struktur mięśniowych pochwy oraz drażnieniem leżących w pobliżu narządów miednicy mniejszej.

Zdarzają się jednak osoby, którym powiększenie penisa może być po prostu potrzebne. Należą do nich pacjenci, u których występuje tzw. mikropenis. Stan ten jest różnie określany, jedna z definicji pozwala rozpoznać jego istnienie wtedy, gdy długość członka w stanie erekcji nie przekracza 7 cm.

Inna medyczna przyczyna, która może skłaniać mężczyznę do zabiegu chirurgicznego powiększenia penisa, znajduje się w kręgu zainteresowań psychiatrii. Zaburzenie to określane jest jako dysmorfofobia - w jego przebiegu pacjent uznaje właściwie wyglądające części swojego ciała za nieprawidłowe, dotyczyć to może również członka. U takich osób zabieg pomoże jednak tylko chwilowo: w przypadku tej jednostki po poprawie tej jednej, "niewłaściwie" wyglądającej części ciała najczęściej pojawiają się krytyczne uwagi odnośnie innych jego rejonów. Przy podejrzeniu tego zaburzenia pomocy należy więc szukać nie w gabinecie zabiegowym, a w ośrodkach zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Powiększenie członka, jak przedstawiono wyżej, nie zawsze jest konieczne. Przed podjęciem decyzji o przebyciu zabiegu warto po prostu porozmawiać z partnerką - wydawać się to może trudne, aczkolwiek poznanie rzeczywistych oczekiwań drugiej osoby może sprawić, iż znikną problemy z samooceną i operacja przestanie być potrzebna.

Opracowano na podstawie: www.medscape.com; www.mensjournal.com; www.nhs.uk; www.sciencemag.org; Veale D. et al., Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15 521 men, BJU International, vol. 115, Issue 6, pages 978-986, June 2015; www.isaps.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Powiększanie penisa kwasem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…