Mimo rozwoju coraz mniej inwazyjnych technik powiększania piersi, ciągle najpopularniejsze są zabiegi z zastosowaniem implantów piersiowych. Rodzaj wykorzystywanej protezy zależy od kształtu i rozmiaru piersi, jakie pacjentka chce uzyskać. Implanty okrągłe najczęściej umieszcza się pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem, protezy anatomiczne, które kształtem przypominają kroplę, są zaś umieszczane częściowo pod mięśniem. Najczęściej w powiększaniu piersi stosuje się cięcia zlokalizowane w okolicach pachy, w obrębie otoczki sutkowej lub w fałdzie podpiersiowej. Czym zatem wyróżnia się metoda Dual Plane?
Na czym polega powiększanie piersi implantami techniką Dual Plane?
Po raz pierwszy o metodzie powiększania piersi Dual Plane można było przeczytać w 2001 r., gdy ukazał się artykuł „Dual Plane Augmentation: Optimizing implant-soft tissue relationships in a wide range of breast types” w piśmie Plastic and Reconstructive Surgery Journal. Jego autorem był dr John B. Tebbetts z Dallas. Dual Plane polega na umieszczeniu implantu piersiowego częściowo pod mięśniem piersiowym, a częściowo pod tkanką gruczołową. W przypadku piersi płaskich i nieopadających, implant jest pokrywany mięśniem piersiowym większym maksymalnie w 90%, natomiast przy piersiach umiarkowanie opadających – maksymalnie w 70%.
Dual Plane – technika przyszłości?
Technika Dual Plane pozwala uzyskać niezwykle kształtne piersi. Ten nowatorski sposób umieszczania implantów najlepiej sprawdza się u kobiet aktywnie uprawiających sporty, posiadających znaczny niedobór tkanki tłuszczowej, cierpiących na niedorozwój stref podgurczołowych, a także posiadających płaskie, nieopadajace piersi. Technika Dual Plane pozwala na uzyskanie znacznie lepszych, powtarzalnych i bardziej estetycznych efektów, nawet przy "trudnym" operacyjnie biuście, w porównaniu do innych technik operacyjnych z zastosowaniem implantów.
Jak przebiega Dual Plane?
Powiększenie piersi implantami techniką Dual Plane jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym, co wiąże się z koniecznością hospitalizacji, która trwa co najmniej dwie doby. Najczęściej do umieszczenia implantów stosuje się 3- lub 4-centymetrowe nacięcia. Po wytworzeniu przestrzeni dla protezy pod mięśniem i gruczołem piersiowym, zostaje tam wprowadzona proteza. Następnie rana jest zszywana, a w razie konieczności są zakładane dreny. Po operacji pacjentka przez okres 6 tygodni musi nosić specjalny biustonosz.
Źródła:
- John B. Tebbetts, "Dual Plane Breast Augmentation: Optimizing Implant–Soft-Tissue Relationships in a Wide Range of Breast Types" (journals.lww.com), Plastic and Reconstructive Surgery, 2001
- Joshua J. Tofield, "Dual plane breast augmentation" (www.researchgate.net), Plastic and Reconstructive Surgery, 2002