Na czym polega wypełnianie ust kwasem hialuronowym?
Chodzi o ostrzykiwanie ust kwasem hialuronowym, czyli wprowadzenie substancji, zaliczanej do polisacharydów, w obszar czerwieni wargowej lub w okolice ust. Do tej procedury używa się ampułkostrzykawki z bardzo cienkimi igłami lub kaniuli. Tym sposobem udaje się wprowadzić kwas hialuronowy, który ma postać krystalicznego żelu, minimalizując tym samym ryzyko uszkodzenia naczyń krwionośnych. Lekarz wykonuje zabieg, zważając na precyzję oraz z poszanowaniem anatomii ust.
Kwas hialuronowy – co to?
Kwas hialuronowy (ang. hyaluronic acid – HA) to substancja wywodząca się z glikozaminoglikanów, czyli polisacharydów, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Jest hydrofilem – oznacza to, że wiąże wodę i skutecznie utrzymuje ją w skórze, ograniczając jej utratę.
Kwas hialuronowy składa się z cząsteczki kwasu D-glukuronowego i cząsteczki N-acetyloglukozaminy, jest naturalnym biopolimerem, którego budowa jest taka sama u ludzi, jak u innych kręgowców, czy nawet bakterii.
Stężenie kwasu hialuronowego w ludzkim ciele nie jest stałe – zmniejsza się z wiekiem. Jego utrata wiąże się ze zmniejszeniem jędrności i napięcia skóry, a to toruje drogę pod nadejście zmarszczek.
Modelowanie ust kwasem hialuronowym – dla kogo?
Często pacjenci interesują się modelowaniem ust, ponieważ ich własne są dla nich zbyt małe, wąskie.
Kolejną z przyczyn powiększania ust kwasem mogą być opadające kąciki ust, będące wynikiem spadku napięcia i jędrności skóry.
Przede wszystkim wypełnienie ust kwasem hialuronowym może być odpowiedzią na starzejącą się skórę oraz zmniejszającą się objętość czerwieni wargowej.
Z zabiegu mogą skorzystać osoby skarżące się na pękające usta.
Efekty powiększania ust kwasem hialuronowym
Zabieg modelowania ust pozwala nie tylko na osiągnięcie wymarzonego efektu, jakim jest powiększenie i nadanie objętości, ale również skutkuje poprawą kolorytu, nawilżeniem i zwiększeniem elastyczności.
Wstrzyknięcie preparatu z kwasem hialuronowym umożliwia wymodelowanie ust, poprawienie konturu warg i podniesienie kącików, przez co twarz staje się pogodniejsza.
Ponadto dochodzi do redukcji drobnych zmarszczek w obszarze twarzy wokół ust.
Czy powiększanie ust kwasem hialuronowym boli?
Lekarz wykonujący zabieg przed rozpoczęciem procedury stosuje na obszar zabiegowy krem znieczulający. Czasem sięga po znieczulenie stomatologiczne. Z tego względu zabieg powiększania ust kwasem hialuronowym nie jest bolesny, a przynajmniej kwestia bólu podczas zabiegu nie powinna być aż tak problematyczna.
Ile trwa powiększanie ust kwasem hialuronowym?
Procedura trwa około 20 minut. Niemal od razu po wyjściu z gabinetu widać pierwsze efekty zabiegu.
Ile goją się usta po kwasie hialuronowym?
Usta po wstrzyknięciu w nie preparatu z kwasem hialuronowym początkowo są mocno zaczerwienione, nadwrażliwe, towarzyszy im obrzęk oraz niewielkie krwiaki. Objawy te są typowe i znikają po około tygodniu od zabiegu.
Jakie są powikłania po zabiegu?
Najczęstszym powikłaniem po modelowaniu ust może być migracja, która występuje bardzo rzadko pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz mający poszanowanie dla anatomii ust pacjentki. Niestety tę procedurę nie zawsze przeprowadzają odpowiednio wykwalifikowane osoby. A warto wiedzieć, że najgorszym powikłaniem może okazać się martwica tkanki.
Jakie są przeciwwskazania do powiększania ust kwasem?
- przeziębienie,
- infekcje,
- opryszczka,
- rozpoczęte leczenie stomatologiczne lub zęby, które wymagają leczenia stomatologicznego,
- rozpoczęte leczenie onkologiczne,
- choroby ogólnoustrojowe,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- ciąża i karmienie piersią.
Jak przygotować się do zabiegu?
Jeśli pacjent ma skłonność do opryszczki, należy przyjmować lek zawierający acyklowir –- wszystko to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem wykonującym zabieg modelowania ust.
Dzień przed zabiegiem nie wolno palić wyrobów tytoniowych i spożywać alkoholu.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Styl życia i predyspozycje genetyczne wpływają na to, jak długo utrzymują się efekty zabiegu. Średnio, zauważa się, że zwiększona objętość ust oraz poprawiony kontur warg mogą być widoczne przez około 8 do 12 miesięcy.
Czy zabieg trzeba powtarzać?
Efekty tego zabiegu nie są stałe i aby je podtrzymać trzeba powtarzać procedurę. Po kilku miesiącach, gdy usta powrócą do stanu sprzed zabiegu, można przystąpić do kolejnego.