Z czym dla kobiety związany jest poród?
Ciąża i poród to duże obciążenie dla organizmu kobiety, w związku z czym prowadzi do szeregu zmian – zarówno hormonalnych, jak i anatomicznych i funkcjonalnych. W rezultacie pacjentka doświadcza wielu rozmaitych dolegliwości. Poza wzrostem wagi czy pojawieniem się rozstępów pacjentki będące w okresie połogu skarżą się nierzadko na takie problemy ginekologiczne jak na przykład zespół luźnej pochwy, nietrzymanie moczu czy bolesną bliznę na kroczu. Mino że wszystkie te skutki są naturalne, to warto wiedzieć, jak je niwelować, by podnieść swój codzienny komfort. Ginekologia regeneracyjna i funkcjonalna proponują współcześnie szereg metod umożliwiających skuteczną poprawę zdrowia i estetykę okolic intymnych po przebytym porodzie.
Znaczenia opieki ginekologicznej po porodzie: ginekologia estetyczna i regeneracyjna
Badanie pacjentki po porodzie, właściwa diagnostyka problemu oraz odpowiednio dobrana terapia pozwalają pacjentkom szybko wrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia, co ma przełożenie na samopoczucie nie tylko fizyczne jak i psychoemocjonalne. Takie możliwości daje nam ginekologia estetyczna , a tak naprawdę mówiąc regeneracyjna i funkcjonalna. Efekty estetyczne są następstwem pozbycia się problemu, przywrócenia funkcjonalności i dobrostanu pacjentki.
Wybrane metody z zakresu ginekologii regeneracyjnej:
- laseroterapia,
- osocze bogatopłytkowe
- tropokolagen
- radiofrekwencja.
Fizjologiczne zmiany po porodzie
Okres połogu, trwający przez pierwsze sześć tygodni po porodzie, to czas, w którym w ciele kobiety zachodzą dynamiczne zmiany. Następuje wówczas stopniowe obkurczanie macicy i wydalanie odchodów połogowych. Dochodzi też wtedy do wstępnego gojenia się ran porodowych, ewentualnego rozpoczęcia laktacji u pacjentek karmiących piersią oraz powolnego powrotu do masy ciała sprzed ciąży. Ponownie zmienia się stan hormonalny pacjentki, co w połączeniu ze zmianami natury fizycznej może w znacznym stopniu wpływać na ogólne samopoczucie kobiety, a w tym na jej pewność siebie i zadowolenie z życia.
Naturalnym jest więc, że po porodzie można doświadczać szeregu problemów zdrowotnych, a w tym m.in. nietrzymania moczu, bólu podczas stosunków płciowych, bólu pleców, a nawet lęku czy depresji. Warto przy tym zaznaczyć, że zmiany hormonalne, do których dochodzi w ciąży, negatywnie wpływają u niektórych kobiet na wybrane narządy.
Jakie problemy zdrowotne mogą wystąpić po urodzeniu dziecka?
Wśród najczęstszych schorzeń czy dolegliwości, które mogą wystąpić po urodzeniu dziecka, wymienia się m.in.:
- problemy z nietrzymaniem moczu – objawiające się niekontrolowanym wyciekiem moczu, który najczęściej ma charakter wysiłkowy; wynikające w szczególności z osłabienia mięśni dna miednicy;
- bóle miednicy – będące konsekwencją osłabienia aparatu więzadłowego miednicy mniejszej, który odpowiedzialny jest za podtrzymywanie macicy; związane z obniżeniem macicy oraz zmianami w przepływach naczyniowych, a w tym z zastojami krwi w naczyniach miednicy;
- zmiany w funkcjonowaniu seksualnym – wynikające m.in. ze zmiany szerokości pochwy, jej suchości, krwawienia, bólu w trakcie stosunku, problemów z utrzymaniem moczu, trudności z osiągnięciem orgazmu.
- suchość pochwy – czyli zmniejszone nawilżenie, uczucie szczypania i/lub pieczenia w trakcie stosunku; zwiększająca ryzyko infekcji pochwy i dróg moczowych;
- nieprawidłowo gojące się blizny krocza po nacięciu lub pęknięciu – którym towarzyszą dolegliwości bólowe i dyskomfort.
- nawracające infekcje – objawiające się uczuciem pieczenia, swędzenia, wrażeniem obrzmienia czy podrażnienia, a czasami również tkliwością okolic intymnych, zmianą zapachu na intensywnie nieprzyjemny oraz zmienioną wydzieliną: serowatą, obfitą śluzową lub żółto-zieloną;
- zespół szerokiej pochwy – mogące skutkować trwałymi zmianami w elastyczności i struktuze pochwy, dlatego wymagające nierzadko specjalistycznego wsparcia, np. fizjoterapeuty czy lekarza z zakresu ginekologii regeneracyjnej.
Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u ginekologa?
- Wystąpienie dreszczy i gorączki
- Silny ból podbrzusza, krocza lub pleców
- Nasilone krwawienie z dróg rodnych
- Bolesne, obrzmiałe piersi z twardymi guzami
- Niemożność oddania moczu
- Nagłe bolesne obrzęki kończyn
- Nieprzyjemny zapach i wydzielina z pochwy
- Nagły zanik odchodów połogowych
- Nagłe nasilenie się odchodów poporodowych
- Ponowne pojawienie się intensywnie krwistych odchodów
- Ból i ciągnięcie szwu lub rany
- Niekontrolowany wyciek moczu, np. podczas śmiechu czy kichania
- Opuchlizna, wydzielina z rany, uczucie rozpierania, dolegliwości bólowe w okolicy krocza
Znaczenie wizyt kontrolnych po porodzie u lekarza ginekologa
Aby jednak mieć pewność, czy pojawiające się u Ciebie dolegliwości są naturalne i nie wymagają dodatkowego wsparcia specjalisty, musisz pamiętać o regularnych kontrolach ginekologicznych. W trakcie takich wizyt możesz zgłosić swoje wątpliwości i omówić interesujące Cię kwestie. Powinnaś wiedzieć, że poród związany jest czasami z przykrymi powikłaniami, do których należy m.in.: zakażenie połogowe, późne krwotoki poporodowe, rozejście/lub zakażenie rany po porodzie, zatrzymanie odchodów czy problemy z laktacją. Możliwe jest też wystąpienie dolegliwości opisywanych we wcześniejszych akapitach, takich jak np. nietrzymanie moczu czy bolesne współżycie.
Wsparcie ginekologiczne – jak niwelować skutki porodu?
Lifting krocza
Jednym z zabiegów z zakresu ginekologii plastycznej jest lifting krocza z wykorzystaniem nici. Przeprowadza się go u pacjentek z szerokim lub ziejącym wejściem do pochwy. Do tego zabiegu służą wchłanialne nici zaopatrzone w haczyki. Zabieg zastępuje plastykę wejścia do pochwy ale nie jest zabiegiem trwałym. Zaletą jest krótki czas rekonwalescencji.
Plastyka warg sromowych
Jeżeli u pacjentki doszło do wyraźnie pogorszonej zmiany wyglądu warg sromowych mniejszych bądź większych, związanej z utratą elastyczności, pęknięciem i nieprawidłowym zaopatrzeniem po porodzie, ginekologia plastyczna oferuje zabieg plastyki. Mniej inwazyjnym rozwiązaniem może być leczenie Tropokolagenem, kwasem hialuronowym bądź osoczem bogatopłytkowym.
Odmładzanie sromu i pochwy falami radiowymi
Częścią ginekologii estetycznej jest również rewitalizacja i odmładzanie sromu za pomocą radiofrekwencji. Zabieg ten przeznaczony jest dla kobiet borykających się z atrofią pochwy jej poluzowaniem, suchością i zwiotczeniem warg sromowych. Wśród jego efektów wymienia się w szczególności zwężenie i obkurczenie ścian pochwy oraz ujędrnienie tkanek narządów płciowych.
Laserowa rewitalizacja pochwy
Pacjentki w stanach hipoestrogenemii , w tym po porodzie, skarzą się też nierzadko na spadek napięcia pochwy, prowadzący do znacznego zmniejszenia satysfakcji ze współżycia. Odpowiedzią na ten problem jest m.in. laseroterapia, która stymuluje kolagen w błonie śluzowej, a w efekcie prowadzi do zwiększonego napięcia i jędrności pochwy, leczenia początkowych stadiów wysiłkowego nietrzymania moczu.
Rola fizjoterapii po urodzeniu dziecka
Nie bez znaczenia w okresie poporodowym jest także wsparcie fizjoterapeuty i urofizjoterapeuty, który pomaga pacjentkom we wzmacnianiu mięśni dna miednicy oraz w niwelacji szeregu problemów zdrowotnych związanych z przebytym przez nie porodem. Taki specjalista, poza dążeniem do ogólnej poprawy kondycji danej osoby, może wesprzeć ją w eliminacji skutków takich dolegliwości jak np.:
- nietrzymanie moczu, gazów i stolca,
- rozejście mięśnia prostego brzucha,
- obniżenie narządu rodnego,
- zrosty i nieruchome blizny.
Potrzeba szczególnej dbałości o swoje zdrowie po porodzie
Urodzenie dziecka to wyjątkowy moment w życiu kobiety, bez wątpienia związany z wieloma zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Zachodzące przemiany są natury fizjologicznej, nie mniej jednak bywają dość dokuczliwe. Wspomniane dolegliwości wpływać mogą zarówno na kondycję fizyczną, samoocenę, jak i zdrowie psychiczne, utrudniając codzienne funkcjonowanie i opiekę nad dzieckiem. Dlatego, jeżeli zostałaś niedawno mamą, dbaj o regularne kontrole u specjalistów, a jeżeli dostrzeżesz u siebie niepokojące objawy – jak najszybciej umów się na konsultację z wybranym lekarzem.
Źródła:
- Gustavino C., Sala P., Cusini N. i in., "fficacy and safety of prolonged-release hyaluronic acid derivative vaginal application in the postpartum period: a prospective randomised clinical trial", Annals of Medicine, 53 (1), 1589–1597, 2021
- Gutzeit O., Levy G., Lowenstein L., "Postpartum female sexual function: risk factors for postpartum sexual dysfunction", Sexual Medicine, 8 (1), 8-13, 2020
- Puls Medycyny, "Jedna trzecia kobiet na świecie ma trwałe problemy zdrowotne po porodzie [BADANIA]" (pulsmedycyny.pl), https://pulsmedycyny.pl/, 2024
- Serati M., Salvatore S., Siesto G., "Female sexual function during pregnancy and after childbirth", The Journal of Sexual Medicine, 7, 2782–2790, 2010
- Sochacki-Wójcicka N., "Połóg – ile trwa, co wolno a czego nie i jakie mogą wystąpić powikłania?" (mamaginekolog.pl), https://mamaginekolog.pl/, 2024