Pierwszego opisanego w literaturze medycznej zabiegu wszczepienia sztucznej protezy jądra wykonanej z vitalium (stopu kobaltu, chromu, molibdenu i niklu) dokonali w latach 40. XX wieku amerykańscy lekarze Girsdansky i Newman. W następnych latach udoskonalano techniki operacyjne, jak również testowano nowe materiały do wytwarzania implantów – leucyt, szkło, akryl i polietylen. Doprowadziło to ostatecznie do opracowania stosowanych do dnia dzisiejszego implantów skladających się z silikonowej powłoki i wypełnionych żelem silikonowym lub solą fizjologiczną.
Wskazaniami do zabiegu wszczepienia protez jąder są m.in:
- Rekonstrukcja po operacji wycięcia jednego lub jąder
- Rekonstrukcja pourazowa
- Korekcja asymetrii
- Wady genetyczne
U transseksualistów typu kobieta-mężczyzna i chorych z obojnactwem zabieg ten jest jednym z etapów rekonstrukcji męskich zewnętrznych narządów płciowych.
Procedura wszepienia implantu jest zabiegiem stosunkowo prostym, dającym dobre efekty i obarczonym minimalnym ryzykiem powikłań. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu miejscowym nasiękowym z użyciem 1-2% roztworu ligocainy i trwa ok. 30-40 minut. Worek mosznowy jest nacinany z boku u podstawy w celu wytworzenia loży do której wprowadzany jest następnie implant. Po umieszczeniu, zależnie od wybranej techniki operacyjnej, jest on mocowany szwem do dna moszny lub pozostawiany "luzem" a moszna zszywana i opatrywana.
Operacja taka korzystnie wpływa na poprawę własnego wizerunku, samoocenę oraz pożycie intymne mężczyzn.
Coloplast – protezy jąder wypełnione solą fizjologiczną
Amerykański koncern medyczny Coloplast oferuje pod marką Torosa® implanty jąder dla dorosłych i dzieci. Wypełnione są one roztworem soli fizjologicznej i dostępne w czterech rozmiarach (extra small, small, medium i large). Mają one budowę analogiczną do powszechnie stosowanych implantów piersi u kobiet oraz rozmiary, wagę i konsystencję zbliżoną do naturalnych jąder. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone licznymi badaniami klinicznymi, raportami medycznymi oraz certyfikatem amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).
Ile kosztuje wszczepienie implantu jądra?
Wszczepienie protezy jądra jest formalnie zabiegiem refundowanym przez NFZ, ale wycena procedury nie pokrywa kosztu zakupu implantu, ani kosztów wykonania operacji i hospitalizacji, dlatego też zdecydowana większość oddziałów urologicznych w Polsce nie przeprowadza tej operacji. Usługa jest natomiast oferowana przez wiele klinik, gdzie jej szacunkowy koszt waha się w przedziale 3500-4000 zł za jeden implant (w przypadku wszczepienia dwóch implantów cena wyniesie ok. 6000 zł). Placówkami wykonującymi tego rodzaju zabieg to m.in. Klinika Chirurgii Plastycznej i Estetycznej dr Piotra Skupina oraz klinika Solumed w Poznaniu oraz Ośrodek Chirurgii Plastycznej dr Macieja Kuczyńskiego w Rzeszowie i Lublinie.
Coloplast to firma Duńska.