Prototyp pierwszego polskiego rozpuszczalnego stentu już wszczepiony

Polscy naukowcy opracowali prototyp rozpuszczalnego stentu. Pracownicy Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland z powodzeniem wszczepili go już zwierzętom. Jeśli dalsze obserwacje dadzą pozytywne wyniki, stent będzie testowany w badaniach klinicznych, a w przyszłości - trafi na światowy rynek.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Zabieg plastyki naczyń wieńcowych (PCI), pozwalający na udrożnienie zwężonych naczyń krwionośnych, ratuje życie osób z zawałem serca. Stanowi mniej inwazyjną alternatywę dla by-passów. Wszczepiane podczas niego stenty utrwalają wyniki poszerzenia naczynia, a uwalniane przez nie leki zmniejszają ryzyko zakrzepicy i ponownego zwężenia (restenozy). 

Dotychczas stenty, stosowane w kardiologii, na zawsze pozostawały w ciele pacjenta, co wiązało się nierzadko z późniejszymi komplikacjami. Nowe, biodegradowalne stenty, opracowane przez Polaków w ramach projektu badawczego "Apollo", przebywają w ciele pacjenta zaledwie dwa lata. Po spełnieniu swojej funkcji i uwolnieniu leku, całkowicie się wchłaniają. Ponadto polski rozpuszczalny stent być cieńszy od swoich poprzedników, co usprawni procesy gojenia. To dzięki zastosowaniu nowych materiałów - kopolimerów, w miejsce dotąd używanego metalu.

Autorzy pomysłu ukończyli projekt w rekordowym czasie, w zaledwie 9 miesięcy po podpisaniu umowy. Obecnie wchłanialne stenty są wszczepiane świniom domowym, których serce pod względem anatomicznym bardzo przypomina ludzkie. Jeśli testy na zwierzętach wypadną pozytywnie, stent będzie wykorzystywany w badaniach klinicznych na ludziach, a w przyszłości trafi do klinik. Ponadto polski wchłanialny stent ma mieć dodatkową zaletę - przystępną cenę. Doc. Krzysztof Milewski, na łamach witryny Portale Medyczne mówi, że dotychczas koszt tych materiałów był wręcz zaporowy, sięgając nawet 3 000 zł. Niższa cena sprawi, że wchłanialne stenty będą stosowane w szerszym gronie pacjentów.

Źródła: www.portalemedyczne.pl www.mp.pl chorobawiencowa.mp.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Badanie genetyczne predyspozycji do zawału serca

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…