Kolonoskopia - przeciwwskazania bezwzględne
Ze względu na to, iż kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, nie każdy pacjent może się jej poddać - u niektórych osób mogłaby ona bowiem przynieść więcej szkody niż pożytku. Na liście bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii znajdują się m.in.:
- ostre stany zapalne jelita
- podejrzenie perforacji jelita
- ciężkie choroby serca i płuc
- niedrożność mechaniczna jelita
- drugi i trzeci trymestr ciąży
W przypadku kolonoskopii, w przebiegu której planowana jest biopsja lub wycięcie polipa, dodatkowym przeciwwskazaniem bezwzględnym są zaburzenia krzepnięcia krwi.
Czy przepuklina jest przeciwwskazaniem do kolonoskopii?
Przed badaniem pacjent musi wypełnić ankietę dotyczącą jego aktualnego stanu zdrowia, przebytych chorób oraz aktualnie przyjmowanych leków. Informacje te są uwzględniane podczas kwalifikacji do kolonoskopii - w razie stwierdzenia przez lekarza zbyt dużego ryzyka, badanie jest przekładane w czasie lub całkowicie się od niego odstępuje. W przypadku pacjentów z przepukliną, specjaliści podejmują decyzję o kolonoskopii w indywidualnym odniesieniu do każdego przypadku. W tym miejscu warto wspomnieć, że przepuklina jest przypadłością wymagającą ingerencji chirurgicznej.
Kolonoskopia a miesiączka i hemoroidy
W trakcie menstruacji z reguły nie wykonuje się kolonoskopii - w trakcie planowania daty badania warto zatem wziąć pod uwagę swój cykl miesięczny. Pacjenci często pytają także o to, czy hemoroidy nie są przeciwwskazaniem do kolonoskopii. Wręcz przeciwnie - powiększone guzki krwawnicze są jednym z powodów, dla których pacjenci mogą otrzymać skierowanie na badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Kolonoskopia a antybiotyk
Na około tydzień przed kolonoskopią należy odstawić niektóre leki. Zaliczamy do nich preparaty zawierające żelazo oraz leki przeciwpłytkowe, takie jak np. aspiryna. O ile substancje tego typu mogłyby doprowadzić do krwawienia w czasie badania, tak przyjmowanie antybiotyków mogłoby zaburzyć uzyskanie prawidłowego obrazu. Właśnie dlatego przyjmuje się, że pacjent może wykonać kolonoskopię co najmniej 5 dni po odstawieniu antybiotyków. Ze względu na to, iż każdy przypadek jest inny, kwestię przyjmowania przed badaniem jakichkolwiek leków zawsze należy omówić z lekarzem.
Kolonoskopia a prowadzenie samochodu
Pacjenci często zastanawiają się, czy po kolonoskopii można prowadzić samochód. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, czy osobie badanej zostaną podane środki uspokajające. Jeżeli kolonoskopia będzie wykonana w sedacji, przez resztę dnia nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn, ponieważ podane leki mogą upośledzać odruchy. Konieczny będzie zatem powrót do domu pod opieką osoby towarzyszącej.
Źródła:
- Jigar Bhagatwala, Arpit Singhal, Summer Aldrugh, Muhammed Sherid, Humberto Sifuentes, Subbaramiah Sridhar, "Colonoscopy — Indications and Contraindications" (www.intechopen.com)
- Sérgio Carlos Nahas, Sergio Eduardo Alonso Araújo et al., "Colonoscopy: indications, contraindications and complications" (www.researchgate.net), Revista do Hospital das Clínicas