Przeprowadzono nowatorską operację rekonstrukcji niedomykalnej zastawki aortalnej serca

Pod koniec czerwca br. zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) pod kierunkiem światowej sławy kardiochirurga – prof. J. Scotta Rankina – przeprowadził po raz pierwszy w Polsce dwie unikalne operacje rekonstrukcji niedomykającej się zastawki aortalnej serca, wykorzystując pierścienie HAART 300.

Data publikacji
Czas czytania
0 min.

Nowatorstwo zabiegu polega na zastosowaniu opracowanego przez prof. Rankina tytanowego pierścienia aortalnego o nazwie HAART 300 (geometric annuloplasty ring). Jego użycie pozwoliło na oszczędzenie własnej, naturalnej zastawki pacjenta i uniknięcie konieczności jej wymiany na protezę mechaniczną lub biologiczną. Wszczepienie będącej ciałem obcym zastawki, mimo jej technologicznego zaawansowania, zawsze jest rozwiązaniem mniej korzystnym dla chorego i statystycznie skraca czas życia po zabiegu w porównaniu do osób z zastawką naturalną. Dodatkowo, w przypadku zastosowania pierścienia aortalnego nie ma konieczności dożywotniego stosowania leków przeciwzakrzepowych i immunosupresyjnych – zapobiegających odrzuceniu przeszczepu – co zdecydowanie podnosi komfort życia pacjenta. 

Pierścień aortalny HAART 300

Pierścień HAART 300 jest już stosowany w Europie Zachodniej, gdzie koszt operacji z jego wykorzystaniem wynosi ok. 50 EUR (200 tys. złotych), w tym koszt samego pierścienia ok. 14 tys. złotych. Tylko w Polsce zabiegowi powinno zostać corocznie poddanych ponad 200 osób.

Źródło: portalemedyczne.pl




Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Grzegorz 7 lata temu

To o mnie :-D Mi wszczepiono taki pierścień, tyle, że nie w Czerwcu, a w Sierpniu :-) Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rehabilitacja po zabiegu kardiochirurgicznym

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…