Wpływ na rozwój przepukliny mają czynniki zmniejszające wytrzymałość powłok jamy brzusznej, oraz stany, w przebiegu których dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrzbrzusznego. Wśród czynników zwiększających ryzyko rozwoju przepukliny wymienia się zatem m.in. przewlekły kaszel, noszenie ciężkich przedmiotów, otyłość oraz ciążę.
Przepuklina w ciąży - dlaczego powstaje?
W trakcie rozwoju dziecka w jamie macicy, u kobiety dochodzi do powiększania się obwodu brzucha. Komórki budujące ścianę jamy brzusznej stają się coraz bardziej rozciągnięte i mniej wytrzymałe, przez co zwiększona jest tendencja do pojawiania się przepuklin. Szczególną predyspozycję do rozwoju tego schorzenia posiadają kobiety, które przekroczyły 35. rok życia i mają nadwagę.
Przepuklina a ciąża
Zwiększona tendencja do powstawania przepukliny w ciąży występuje, jeśli kobieta przechodziła w przeszłości operacje okolicy brzucha (np. wycięcie pęcherzyka żółciowego). Pozostająca po zabiegu operacyjnym blizna stanowi miejsce, w którym wytrzymałość tkanek jest zmniejszona i to zwiększa ryzyko rozwoju przepukliny w tej lokalizacji.
Analogiczna sytuacja dotyczy blizn po cięciu cesarskim. Spowodowane kolejną ciążą zmiany odporności mechanicznej ściany jamy brzusznej, w połączeniu z występowaniem u kobiety miejsca z osłabioną pod względem wytrzymałości tkanką zwiększa ryzyko pojawienia się przepukliny po cc. Szczególne znaczenie odgrywają tutaj wielokrotne porody oraz przebycie kilku cięć cesarskich.
Przepuklina w ciąży a poród naturalny
Kobiety, które cierpią z powodu przepukliny, ale chciałyby zajść w ciążę, powinny wcześniej poddać się operacji. Jeśli problem pojawi się już w trakcie ciąży, zabieg najprawdopodobniej zostanie odroczony o 3 do nawet 6 miesięcy po porodzie. Jeżeli jednak dojdzie do uwięźnięcia przepukliny, operacja będzie konieczna. Warto pamiętać, że sama obecność przepukliny pępkowej w ciąży nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego, a w zdecydowanej większości przypadków nie zaburza procesów rozwojowych przebywającego w jamie macicy dziecka.
Źródła:
- Jaimey M. Pauli, "Pregnancy and Hernia: A Practical Guide" (www.researchgate.net), Clinical Algorithms in General Surgery, 857-860
- Buch K.E. et. al, "Management of Hernias in Pregnancy", Journal of the American College of Surgeons, 2008