Przepuklina brzuszna a ćwiczenia

Ćwiczyć czy nie ćwiczyć - takie pytanie zadaje sobie wielu pacjentów borykających się z przepukliną brzuszną. Odpowiedź jest prosta: ruch jest jak najbardziej wskazany, jednak takie osoby muszą wybierać aktywności sportowe, które nie będą groziły powiększeniem się obecnej przepukliny.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

O pozytywnych aspektach ćwiczeń fizycznych nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Ruch pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu schorzeń (m.in. kardiologicznych), a oprócz tego, dzięki wydzielanym podczas wysiłku endorfinom, poprawia samopoczucie. Niestety u niektórych pacjentów występują ograniczenia co do możliwości podejmowania aktywności fizycznej. Czy jednym z takowych ograniczeń jest posiadanie przepukliny brzusznej?

Czy można ćwiczyć z przepukliną brzuszną?

Pacjent z przepukliną brzuszną może ćwiczyć, powinien jednak wybierać z ograniczonej listy aktywności sportowych. Związane jest to z patomechanizmem powstawania przepuklin. Do przemieszczeń narządów jamy brzusznej dochodzi bowiem w tych miejscach, w których tkanki są osłabione. Kiedy przepuklina już się rozwinie, a wytrzymałość tkanek otaczających jej tzw. wrota, będzie się nadal zmniejszać, worek przepuklinowy będzie przybierać coraz większe rozmiary.

Ze względu na wspomniane wyżej fakty pacjenci muszą unikać ćwiczeń, które mogłyby doprowadzić do powiększenia się rozmiarów przepukliny. Ograniczenia dotyczą chociażby możliwości wykonywania tzw. brzuszków czy podnoszenia ciężarów. Wymienione aktywności są związane ze wzrostem ciśnienia panującego we wnętrzu jamy brzusznej, a zmiany tego właśnie parametru stanowią jeden z czynników, który sprzyja powstawaniu przepuklin oraz powiększaniu się tych, które są już obecne u pacjenta.

Jakie ćwiczenia są dozwolone przy przepuklinie brzusznej?

Na szczęście istnieją ćwiczenia, które są bezpieczne dla osób z przepukliną brzuszną. Zaliczamy do nich m.in.:

  • spacery
  • pływanie
  • jogę (z pominięciem niektórych pozycji)

Ważne: Zanim pacjent rozpocznie trenowanie nowego sportu, powinien skonsultować się na ten temat z tym lekarzem, pod którego obserwacją znajduje się przepuklina - to właśnie on będzie w stanie najlepiej odpowiedzieć na pytanie, jakie ćwiczenia z przepukliną brzuszną można wykonywać, a których zdecydowanie powinno się unikać.

W zdecydowanej większości przypadków przepuklinę trzeba usunąć chirurgicznie. Pozwoli to m.in. zapobiec rozwojowi groźnych powikłań, do których zalicza się m.in. uwięźnięcie przepukliny. Jak taka operacja wpływa na możliwości uprawiania różnych sportów?

Sport po operacji przepukliny

Po wyjściu ze szpitala chory musi się oszczędzać. Przez około dwa tygodnie powinno się unikać jakichkolwiek czynności, które mogłyby spowodować zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej - grozić by to mogło zarówno rozejściem się rany, jak i narażałoby chorego na rozwój przepukliny pooperacyjnej.

Pierwsze, niezbyt obciążające aktywności (np. długie spacery), mogą być podejmowane po około dwóch tygodniach po operacji przepukliny. Stopniowo można wprowadzać kolejne ćwiczenia oraz coraz bardziej je intensyfikować: miesiąc po zabiegu rana powinna już być całkowicie wygojona. Po tym czasie nadal jednak należy oszczędzać okolice brzucha - takie czynności, jak wspominane już wcześniej brzuszki, wykonywać można najwcześniej po około trzech miesiącach od operacji - i to tylko po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Adam 7 lata temu

A co z jazdą na rowerze ? Odpowiedz

Pacjent do Adam 6 lata temu

Nie wolno Odpowiedz

Marta N 6 lata temu

Nie napisali tylko co wolno. Stretching, joga, ciezarki na gorne czesci ciala ? Ja mam przepukline pachwinowa i musze czekac 3 msc na zabieg i nie wyobrazam sobie nie ciwczyc przez ten czas plu dodajmy jescze 1-2msc po operacji. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny brzusznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 74

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…