Przepuklina to przemieszczenie zawartości danej jamy ciała poprzez fizjologiczne lub powstałe w toku rozwoju otwory. Przyczyną postaci wrodzonych mogą być nieprawidłowości w budowie i dojrzewaniu tkanki łącznej. U podłoża wariantów nabytych leży zwykle wzmożone ciśnienie wewnątrz jam ciała, „wypierające” narządy poza ich granice anatomiczne.
Spośród przepuklin brzusznych najczęściej występuje przepuklina pachwinowa, stanowiąc ich około 60-procentowy odsetek. W Polsce tylko z tego powodu wykonuje się około 40 tys. operacji rocznie. Wg. Rather AA i in., w Stanach Zjednoczonych aż 90% przepuklin pachwinowych notuje się u mężczyzn. U kobiet przeważa przepuklina udowa, natomiast u noworodków i małych dzieci najczęściej występuje przepuklina pępkowa. Ponieważ przepukliny w pewnych sytuacjach mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia pacjenta, warto wiedzieć, jakie objawy im towarzyszą.
Jakie są objawy przepukliny?
Wywiad w połączeniu z dokładnym badaniem fizykalnym jest najlepszym i w większości przypadków wystarczającym narzędziem w diagnostyce przepuklin. Głównym zadaniem lekarza jest wykluczenie innych przyczyn zgłaszanych dolegliwości.
W społeczeństwie funkcjonuje błędne przeświadczenie o bólu jako składowej poprzedzającej niemal każdy rodzaj przepukliny. Tymczasem nawet zaawansowane postaci mogą nie dawać żadnych dolegliwości bólowych. Objawy przepuklin mogą być niespecyficzne i niewiązane z chorobą. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, a w szczególności niepokojącym uwypukleniu powiększającym się podczas kaszlu, kichania, wstawania z pozycji leżącej.
Przepuklina Spiegla - objawy
Przepuklina Spiegla bywa też nazywana przepukliną boczną brzuszną. Rozwija się ona pomiędzy mięśniami a łączącą je tkanką, czyli powięzią. Ten rodzaj przepukliny jest niezwykle rzadki i częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Objawy przepukliny Spiegla są podobne do symptomów towarzyszących innym odmianom przepuklin. Zaliczamy do nich m.in.:
- ból brzucha, nasilony zwłaszcza podczas kaszlu czy wypróżniania
- miękki obrzęk brzucha
- zaparcia
Symptomy uwięźnięcia przepukliny
Stanem, który wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem jest uwięźnięcie przepukliny. Dochodzi do niego, gdy za jelitem, które znajduje się w worku przepuklinowym, zacisną się powłoki brzuszne. Jelito nie może wówczas powrócić do jamy brzusznej, co powoduje jego niedrożność, a w konsekwencji - martwicę. Sytuacja ta zagraża życiu pacjenta, dlatego po zaobserwowaniu objawów takich, jak silny ból, wzdęcia, zatrzymanie stolca czy zaczerwienione uwypuklenie w miejscu przepukliny, trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Źródła:
- Bogdan Socea, Ovidiu Bratu, "Spiegel hernia - case presentation" (www.researchgate.net)
- Łukasz Nowak, Krzysztof Kaliszewski, Hanna Santorowska, Paweł Kiełb, "Opis dwóch przypadków przepukliny Spiegla u pacjentek w starszym wieku – porównanie i przegląd literatury" (www.akademiamedycyny.pl), 2018