Na czym polega przeszczep brwi?
Przeszczep brwi jest procedurą inwazyjną, która polega na pobraniu mieszków włosowych z okolicy dawczej pacjenta, a następnie ich odpowiedniej aplikacji w okolicy łuków brwiowych. Zabieg ten ma wiele cech wspólnych z transplantacją włosów. Cechą charakterystyczną przeszczepu brwi jest konieczność uzyskania naturalnego kierunku wzrostu przeszczepionych mieszków włosowych. Ułożenie i przestrzenne rozmieszczenie włosów w obrębie brwi, różni się zatem w zależności od miejsca na łuku brwiowym. Tylko drobiazgowy i starannie wykonany zabieg jest w stanie zapewnić pacjentowi naturalny wygląd brwi.
Popularne metody przeszczepu brwi
Do zabiegu rekonstrukcji brwi wykorzystywane są włosy z okolicy skóry głowy pacjenta - najczęściej pobiera się określoną ilość zespołów mieszkowych z okolicy potylicy i karku. Do zabiegu wymagana jest względnie niewielka ilość włosów, zatem ubytek owłosienia z tyłu głowy jest praktycznie niedostrzegalny. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny dzięki odpowiedniemu zastosowaniu technik znieczulenia miejscowego. W zależności od metody pobierania i wszczepiania poszczególnych mieszków włosowych, wyróżnić można kilka odmiennych technik przeszczepu brwi, wśród których wymienić należy m.in. metodę S.A.F.E.R. i FUE.
Metoda S.A.F.E.R.
Przeszczep brwi metodą S.A.F.E.R. bazuje na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, które umożliwia podciśnieniowe zasysanie pojedynczych mieszków włosowych i ich wprowadzanie do wykonanych za pomocą specjalnych narzędzi mikronacięć. Znaczny stopień zautomatyzowania całej procedury wpływa m.in. na stosunkowo krótki czas trwania zabiegu. W przypadku zastosowania metody S.A.F.E.R. przeszczep brwi zamyka się najczęściej w przeciągu trzech godzin.
Metoda FUE
Przeszczep brwi FUE przebiega w znacznym stopniu analogicznie do zabiegu metodą S.A.F.E.R.. Główna różnica polega na tym, że w technice FUE poszczególne mieszki włosowe są pozyskiwane ręcznie z użyciem specjalnej metalowej sztancy. Wpływa to na dłuższy czas przebiegu procedury i zwiększa ryzyko uszkodzenia poszczególnych cebulek włosów w trakcie ich pobierania czy wszczepiania.
Przeszczep brwi - efekty
Efekty zabiegu przeszczepu brwi, niezależnie od zastosowanej techniki, widoczne są natychmiast po wykonanym zabiegu, jednakże ostateczne rezultaty przeprowadzonej korekcji ocenić można najczęściej dopiero po upływie roku. Związane jest to m.in. z szokiem pooperacyjnym, który sprawia ze przeszczepione włosy zaczynają przejściowo wypadać około 1-2 miesiące po dokonanej korekcji. Wzrost nowych włosów następuje w kolejnych tygodniach.
Zabieg przeszczepu brwi uważany jest za procedurę bezpieczną i obarczoną niewielkim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych. Zazwyczaj u pacjentów występuje przejściowy, miejscowy ból, obrzęk czy zaczerwienienie okolicy poddanej zabiegowi.
Źródła:
- Jyoti Gupta et al., "The Science and Art of Eyebrow Transplantation by Follicular Unit Extraction" (www.researchgate.net), Journal of Cutaneous and Aesthetic Surgery, 2017