Przeszczep włosów - technika FUT a FUE

W transplantacji włosów pojawiają się coraz to nowsze techniki (np. Neograft, czyli S.A.F.E.R.), a mimo to metody starsze, takie jak FUT czy FUE, nadal z powodzeniem są wykorzystywane do uzupełniania braków w owłosieniu. Nazwy tych zabiegów przeszczepiania włosów są do siebie zbliżone, różnią się jednak od siebie wieloma aspektami. Poniżej wyjaśniamy, jakimi.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Pacjenci z problemem łysienia niegdyś mogli wspomóc się jedynie peruką. Dziś stosowanie takowej zdecydowanie nie jest konieczne – coraz powszechniej dostępne są bowiem zabiegi przeszczepiania włosów. Jednymi z najpopularniejszych metod są FUT i FUE. Różnią się one zarówno jedną literą w nazwie, jak i pozostającymi u pacjentów śladami po ich przebyciu, nieco odmienny jest także okres rekonwalescencji po tych dwóch zabiegach oraz sposób, w jaki uzyskiwane są transplanty służące przeszczepianiu włosów. 

Przebieg zabiegów FUT i FUE

Skrót FUT wywodzi się od angielskiego „follicular unit transplantation”, z kolei skrót FUE pochodzi od „follicular unit extraction”. W przypadku obu tych zabiegów przeszczepianiu podlegają tzw. jednostki włosowe, które zawierają od 1 do 4 włosów. Nieco odmienna jest jednak technika uzyskiwania transplantów. W przypadku przeszczepu włosów FUT dla uzyskania przeszczepianych włosów najpierw z tylnej okolicy głowy pobierany jest płat skórny, z którego to później – przy użyciu mikroskopu – lekarz uzyskuje pojedyncze jednostki włosowe, służące do uzupełnienia braków owłosienia. Odmienny jest przebieg przeszczepu włosów FUE, podczas którego pojedyncze jednostki włosowe uzyskiwane są bezpośrednio z rejonów dawczych – nie istnieje konieczność pobierania od pacjenta płata skórnego.

FUE a FUT – różnice w rekonwalescencji

Z wymienionych wyżej względów to technika FUT uznawana jest za bardziej inwazyjną. Nie oznacza to jednak, że inne techniki przeszczepiania włosów zdecydowanie nad nią przeważają – to właśnie technika FUT pozwala uzyskiwać największe ilości transplantów. Po zabiegu pozostaje blizna w tylnej okolicy głowy, jednakże (dzięki zastosowaniu specjalnej, kosmetycznej techniki zaszywania rany) jest ona widoczna w niewielkim stopniu. Co więcej, jeżeli pacjent zamierza w przyszłości posiadać długie włosy, to w ogóle nie powinien mieć obaw – dłuższa fryzura zdecydowanie powinna ukryć ewentualną bliznę. Przeszczep włosów FUE, dzięki temu, że transplanty są uzyskiwane bezpośrednio ze skóry, nie pozostawia po sobie poziomej blizny – ewentualne blizny w miejscach, z których uzyskiwano transplanty, są zasadniczo niewidoczne.

Warto wiedzieć: Odmienny jest również czas rekonwalescencji po dwóch omawianych zabiegach. W przypadku metody FUT jest on dłuższy przez to, że po zabiegu pozostaje rana, która musi ulec zagojeniu.

Podobieństwa między metodami FUT i FUE

Techniki transplantacji włosów FUT i FUE posiadają również pewne cechy wspólne. Zaliczyć można do nich m.in. przeciwwskazania do przeszczepiania włosów tymi metodami -  w przypadku obu technik, nie powinno się ich stosować np. u pacjentów z ciężkim stanem ogólnym (związanym czy to z chorobą nowotworową, czy z nieunormowanym przebiegiem cukrzycy), czy u chorych, posiadających aktywne ogniska zapalne w obrębie skóry głowy. Zasadniczo podobny może być również czas trwania obu zabiegów - to, jak długo trwa przeszczep włosów, uzależnione jest bowiem głównie od tego, jak duża ilość włosów ulega przeszczepianiu.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Przeszczep włosów FUE u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 66

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…