Według raportu International Continence Society, nietrzymanie moczu znalazło się na pierwszym miejscu rankingu dolegliwości, które wyróżniają się najwyższą zachorowalnością wśród kobiet. Przypadłość ta dotyka aż 30% pań. Istotną rolę w rozwoju nietrzymania moczu odgrywa wiek - największy odsetek kobiet cierpiących na tę dolegliwość to osoby, które ukończyły 60. rok życia.
Nietrzymanie moczu - przyczyny związane z wiekiem
Statystyki wskazują, że dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu dotykają co czwartą kobietę. Po zaobserwowaniu u siebie objawów inkontynencji, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza - przełamanie wstydu to pierwszy krok w stronę pozbycia się niekomfortowych dolegliwości.cZe względu na to, iż przyczyny częstego oddawania moczu lub jego nietrzymania są różne, nierzadko konieczna jest odpowiednia, pogłębiona diagnostyka. Prawidłowo postawiona diagnoza umożliwi skuteczne leczenie.
Badania statystyczne jednoznacznie wskazują, że NTM to problem szczególnie doskwierający kobietom w starszym wieku i pierwsze jego oznaki pojawić się mogą w okresie menopauzy. W takiej sytuacji przyczyną nietrzymania moczu jest spadek produkcji estrogenów, co zmniejsza napięcie mięśni dna miednicy i przepony moczowo-płciowej. To z kolei wpływa bezpośrednio na zmianę położenia pęcherza i cewki moczowej.
Pozostałe przyczyny nietrzymania moczu
Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi choroby, mogą być także:
- nadwaga i otyłość
- przewlekłe zaparcia
- palenie tytoniu
- niektóre choroby (cukrzyca, udar mózgu, choroba Parkinsona)
Nietrzymanie moczu u kobiet może występować również w młodszym wieku, na co wpływ ma przede wszystkim rozciągnięcie, a czasami wręcz uszkodzenie mięśni podczas porodu. Lekceważenie tego problemu już w młodym wieku przekłada się na jego pogłębienie w przyszłości i szybszy rozwój. Także pracujące fizycznie kobiety należą do grupy zwiększonego ryzyka zachorować na nietrzymanie moczu.
Rodzaje nietrzymania moczu
W zależności od przyczyn nietrzymania moczu, wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje inkontynencji:
- wysiłkowe NTM: dotyka ono ok. 40% wszystkich kobiet, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Przyczyny to przede wszystkim uwarunkowania hormonalne i wysiłek fizyczny związany z porodem lub wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej. Do nasilania się objawów schorzenia przyczyniają się ponadtopalenie tytoniu i otyłość.
- NTM z parcia: nietrzymanie moczu może być jednym z objawów pęcherza nadreaktywnego. W tym przypadku przyczyną są najczęściej przebyte operacje miednicy lub choroby neurologiczne.
- mieszane NTM: łączy w sobie cechy powyższych odmian schorzenia.