Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu (NTM) u mężczyzn jest według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) chorobą społeczną, czyli taką, na którą cierpi co najmniej 5% społeczeństwa. Według tej samej organizacji, a także według danych Międzynarodowego Towarzystwa Kontynencji (ICS), nietrzymanie moczu to mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego, co stanowi poważny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu człowieka chorego na NTM.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Według danych zawartych w publikacji: „Pacjent z NTM w systemie opieki zdrowotnej 2015" (Raport WFIP - World Federation of Incontinent Patients 2015), mężczyźni dwukrotnie rzadziej od kobiet zapadają na nietrzymanie moczu.  W wieku powyżej 70 lat różnica ta zaciera się, czyli zachorowalność zarówno kobiet jak i mężczyzn wynosi 50%. 

Warto wiedzieć, że NTM jest powszechnie efektem chorób układu nerwowego, takich jak choroba Parkinsona, Alzhaimera, lub też cukrzycy. Nietrzymanie moczu u mężczyzn pojawia się w okresie starości ze względu na specyficzne dla wieku częste występowanie chorób prostaty, czyli męskiego gruczołu układu rozrodczego.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Mechanizm powstawania nietrzymania moczu u mężczyzn

Zarówno patomechanizm choroby, jak też metody leczenia NTM  u mężczyzn  mają odmienną specyfikę, niż ma to miejsce w przypadku NTM u kobiet. Polskie Towarzystwo Urologiczne w wydaniu na temat NTM ("Zasady postępowania u chorych z nietrzymaniem moczu", 2010) informuje, iż do głównych czynników ryzyka pojawienia się nietrzymania moczu u mężczyzn zaliczamy, oprócz zaawansowanego wieku, zakażenia, zaburzenia neurologiczne i prostatektomię, ale również zakłócenia funkcji poznawczych. Kolejną przyczyną powstania NTM mogą być zabiegi chirurgiczne, wykonywane w terapii nowotworów tego narządu.

Jednym z głównych powodów chorób prostaty, które prowadzą do pojawienia się NTM u mężczyzn, jest BPH (Benign Prostatic Hyperplasia). Jest to łagodny przerost prostaty, który objawia się uciskiem powiększonej prostaty na przewody moczowe, co blokuje swobodne przepływanie moczu. Pacjenci opisują to jako słabszy strumień, często przerywany, a także poczucie parcia na pęcherz.

Także cukrzyca staje się przyczyną wystąpienia męskich problemów z pęcherzem. Cukrzyca bowiem osłabia działanie mięśni, które kontrolują otwieranie i zamykanie pęcherza moczowego. Towarzysząca w cukrzycy otyłość, zwłaszcza typu 2, powoduje zwiększony nacisk na pęcherz moczowy, który zbyt często reaguje i następuje problem z NTM. Innymi czynnikami, które  powodują powstawanie NTM u mężczyzn są udar mózgu oraz tymczasowe uszkodzenia rdzenia kręgowego. Warto wiedzieć, że urazy rdzenia kręgowego notowane są u ok. 12 000 osób rocznie, a 80% tej liczby stanowią mężczyźni. Fizjologiczne, bliskie umiejscowienie zakończeń nerwowych pęcherza oraz kręgosłupa powoduje, że nawet niewielkie obrażenia tego odcinka mogą spowodować niekontrolowany wypływ moczu. W przypadku udaru mózgu, który również częściej występuje u mężczyzn, następuje utrata kontroli mięśniowej i  obniżenie czucia, co w następstwie powoduje NTM.

Ze względu na występujące dolegliwości pacjenta cierpiącego na NTM urolog może zakwalifikować do jednej z wymienionych grup: nietrzymanie moczu z pojawiającym się parciem ( z ang. UUI), wysiłkowe NTM (SUI), NTM o charakterze mieszanym oraz zaburzenie czynnościowe, które objawia się wypływaniem  moczu po mikcji.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli tzw. SUI, jest najczęściej następstwem po radykalnej prostatektomi, czyli po koniecznym  zabiegu chirurgicznym, polegającym na wycięciu gruczołu krokowego u chorych na nowotwór tego organu. Według danych statystycznych, wymienionych w publikacji "Prostatektomia radykalna z dostępu kroczowego. Nowoczesna, mało inwazyjna metoda leczenia raka gruczołu krokowego"  dr n. med. Stanisława Wrońskiego, aż 40% pacjentów po tym zabiegu cierpi na NTM o różnym nasileniu.

W leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn, podobnie jak w przypadku kobiet, szczególnie ważne jest, aby pacjent nie czekał zbyt długo z podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, ponieważ im szybciej podejmie on terapię, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednie metody leczenia NTM. Pacjent powinien być skierowany na leczenie zabiegowe dopiero wówczas, gdy zawiodło postępowanie wstępne.

Źródła: Raport : Pacjent w systemie opieki zdrowotnej 2015, www.ntm.pl, Artykuł: " Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn.", M. Matuszewski, Przegląd Urologiczny 2013/1, NTM- problem społeczny, Raport International Continence Society, PTU, Zasady postępowania u chorych z nietrzymaniem moczu, Warszawa 2010, http://uroweb.org, "Prostatektomia radykalna z dostępu kroczowego. Nowoczesna, mało inwazyjna metoda leczenia raka gruczołu krokowego", M. Wroński, www.urologia.biziel.pl


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

mirka 8 lata temu

Mój dziadek z nietrzymaniem moczu ma problem odkąd zaczol chorować nie może nawet samodzielnie sobie z tym problemem poradzic zakładamy mu pieluchomajtki tena slip i na razie pomagają. Jesteśmy w stałym kontakcie z lekarzem. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 51

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…