Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Na rekonstrukcję piersi po przebytej mastektomii decyduje się nadal niewiele kobiet w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje tu wiek, stopień wykształcenia i status cywilny pacjentek jednak główną rolę wydaje się odgrywać ich postrzeganie własnej atrakcyjności. W dobie możliwości dzisiejszej medycyny kobieta po mastektomii nie jest skazana na utratę atrybutu swojej kobiecości.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Pośród szeregu możliwości rekonstrukcji piersi różnymi metodami począwszy od nieinwazyjnych takich jak ruchome protezy a na wszczepianiu ekspanderoprotezy i innych zabiegach chirurgii plastycznej skończywszy, rekonstrukcja z wykorzystaniem własnego tłuszczu wzbogaconego w komórki o potencjale regeneracyjnym stanowi alternatywę, z której korzystać mogą również polskie pacjentki.

Komórki macierzyste - co to?

Komórki macierzyste to termin, który kojarzy się najczęściej z pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa nie jest jednak jedynym rezerwuarem tego typu komórek. Komórki macierzyste znajdują się w szpiku jak również w innych tkankach ludzkiego organizmu. Okazuje się, że w komórki o charakterze regeneracyjnym bogata jest również tkanka tłuszczowa. Komórki macierzyste są na tyle niewyspecjalizowane, że mogą przekształcić się w odpowiednim środowisku w niemal każdą charakterystyczną dla danej tkanki komórkę. Dzięki swoim właściwościom komórki macierzyste i progenitorowe stanowią od lat przedmiot badań i prób klinicznych w zakresie zastosowań w naprawie naczyń, regeneracji mięśnia sercowego czy regeneracji innych tkanek. Wykorzystywane są w ortopedii, leczeniu wzroku, łysienia oraz chorób stawów.

Warto wiedzieć: Komórki macierzyste mają potencjał do przekształcania się w różne rodzaje komórek, takie jak komórki skóry, mięśni, nerwowe, krwiotwórcze i wiele innych, co czyni je niezwykle cennymi w medycynie.

Rewolucyjna metoda rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych

Dr Kotaro Yoshimura z Japonii jako pierwszy opisał i rozwinął metodę, w której pobrane z tłuszczu komórki macierzyste i regeneracyjne zostały wykorzystane do modelowania piersi. Metoda spotkała się z ogromnym zainteresowaniem innych chirurgów plastycznych. Dziś zabiegi tego typu proponuje swoim pacjentkom wiele renomowanych zagranicznych klinik. Za pomocą tłuszczu z komórkami macierzystymi można także powiększać biust.

Komórki macierzyste wykorzystywane są do rekonstrukcji piersi również w Polsce. Pierwszy raz metoda ta została zastosowana w szpitalu Swissmed w Gdańsku przez onkologa i chirurga profesora prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicza. Zabieg trwał około 5 godzin i miał na celu odtworzenie u pacjentki po mastektomii tkanki podskórnej niezbędnej do dalszych etapów rekonstrukcyjnych.

Uwaga: W Polsce przeprowadza się zabiegi rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek tłuszczowych wzbogaconych komórkami macierzystymi. Jest to innowacyjna metoda, która pozwala na odbudowę tkanki piersiowej u pacjentek po mastektomii lub z ubytkami w tkance piersiowej w wyniku urazów lub innych schorzeń.

Procedura rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych - innowacyjne podejście

Zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu od pacjentki tkanki tłuszczowej z brzucha, pośladków lub ud tak jak ma to miejsce przy liposukcji. Pozyskany tłuszcz w części przekazywany jest do specjalistycznej aparatury takiej jak Celution 800/CRS (Cytori Therapeutics, San Diego), gdzie podlega obróbce enzymatycznej i uzyskuje się z niego pulę komórek o zdolnościach regeneracyjnych. Komórki te miesza się z pozyskaną resztą tłuszczu i wszczepia się otrzymaną mieszaninę w miejsce ubytku w tkance piersi. Według lekarzy metoda ta jest szczególnie przydatna przy odbudowie ubytków fragmentu piersi. Ponieważ zarówno biorcą jak i dawcą tkanki tłuszczowej jest ta sama osoba, przeszczep jest autologiczny, zatem ryzyko jego odrzucenia jest niskie.

Cy wiesz, że: W trakcie terapii komórkami macierzystymi wszczepia się w obszar ubytku tkanki piersiowej, który ma zostać zrekonstruowany otrzymaną mieszankę komórek macierzystych i tłuszczu. Wstrzyknięcie odbywa się w sposób precyzyjny, aby osiągnąć pożądany kształt i objętość piersi.

Zalety przeszczepu komórek macierzystych z własnym tłuszczem w rekonstrukcji piersi

Wykorzystanie tłuszczu pobranego od pacjentki i wzbogaconego we własne komórki o potencjale regeneracyjnym do rekonstrukcji piersi to sposób nie tylko na poprawę wyglądu pacjentki lecz co najważniejsze także na powrót do równowagi psychicznej po zmaganiu z chorobą. Jak wskazują dane NFZ w Polsce w roku 2019 wykonano o ponad 30% więcej zabiegów rekonstrukcji piersi niż miało to miejsce w roku 2016.

Według lekarzy każda kobieta po przebytej mastektomii z przyczyn nowotworowych, jeżeli tylko nie ma istotnych przeciwwskazań do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi, powinna taki zabieg potraktować jako priorytetowy na drodze powrotu do zdrowia.

Oprócz rekonstrukcji piersi, procedura wykorzystująca tłuszcz pobrany od pacjentki i wzbogacony we własne komórki macierzyste ma wiele innych korzyści i zastosowań, to niektóre z nich:

  • Procedura ta pozwala na odbudowę tkanki piersiowej za pomocą własnego tłuszczu i komórek pacjentki, co czyni ją autologiczną. To naturalny materiał, który nie powoduje ryzyka odrzutu, co jest znaczącą zaletą.

  • W porównaniu do tradycyjnych implantów, zabieg z wykorzystaniem komórek macierzystych jest zwykle mniej inwazyjny, co skraca okres rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko powikłań.

  • Autologiczny przeszczep tłuszczu z komórkami macierzystymi pozwala na uzyskanie naturalnego wyglądu piersi. To szczególnie istotne w chirurgii plastycznej, gdzie osiągnięcie naturalnego efektu jest priorytetem.

  • W przeciwieństwie do implantów silikonowych czy solnych, zabieg ten nie wprowadza do organizmu pacjentki obcej materii, co może zmniejszyć ryzyko powikłań.

  • Procedura może pomóc w usunięciu zbędnego tłuszczu z innych obszarów ciała, co może być korzystne dla zdrowia ogólnego pacjentki.

  • Dzięki autologicznemu charakterowi przeszczepu, uzyskane rezultaty są trwałe i długoterminowe.

  • Każdy przypadek jest unikalny, a procedura pozwala na indywidualne dostosowanie rekonstrukcji do potrzeb i preferencji pacjentki.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje plastyczne piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 26

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…