Liposukcja metodą klasyczną w rękach wprawnego chirurga pozwala na nadanie ciału wymarzonego kształtu. Ta metoda modelowania ciała jest trzecią pod względem popularności procedurą kosmetyczną w USA, gdzie wykonuje się ponad 200 000 zabiegów rocznie.
Zastosowania liposukcji nie ograniczają się do redukcji opornej na dietę i ćwiczenia tkanki tłuszczowej na brzuchu. Obecnie sięgają po nią pacjenci, pragnący wymodelować pośladki i uda, czy mężczyźni cierpiący z powodu ginekomastii. W trakcie rekonwalescencji po zabiegu liposukcji stopniowo zmniejsza się obrzęk, bledną niewielkie blizny, a ciało odzyskuje dawną formę.
Gojenie to naturalny proces, który u każdego przebiega indywidualnie, jednak pewne zabiegi mogą go znacznie przyspieszyć.
Czas trwania rekonwalescencji

W większości przypadków po upływie 3 miesięcy od liposukcji opuchlizna zanika całkowicie, a po 6 miesiącach skóra odzyskuje odpowiednie napięcie. Jednak wiele zależy od wielkości obszaru, poddanego zabiegowi. Im jest on większy, tym dłużej to trwa.
Ponadto pewną rolę odgrywa również nasz wiek (im wyższy - tym dłużej trwa powrót do zdrowia), czynniki genetyczne mające wpływ na syntezę włókien kolagenowych skóry i towarzyszące choroby.
Czynniki wpływające na rekonwalescencję:
- wielkość obszaru poddanego zabiegowi,
- wiek pacjenta,
- czynniki genetyczne,
- towarzyszące choroby,
- wybrana technika liposukcji.
Warto również zaznaczyć, że technika liposukcji może wpływać na szybkość rekonwalescencji. Na przykład, metoda tumescent liposuction może wiązać się z krótszym czasem powrotu do zdrowia w porównaniu do klasycznej techniki, dzięki mniejszemu krwawieniu i obrzękom.
Pielęgnacja i zalecenia po zabiegu
W pierwszych dniach okresu rekonwalescencji po zabiegu liposukcji odczuwanie bólu jest normalnym zjawiskiem. Leki przeciwbólowe bez recepty zwykle całkowicie go niwelują. W tym okresie obrzęk jest wyraźny, dlatego specjaliści zalecają noszenie specjalnej bielizny uciskowej co najmniej przez 3 miesiące, ponieważ wywoływany przez nią ucisk przyspiesza zanik opuchlizny.
Pierwsze dni powinno się przede wszystkim przeznaczyć na odpoczynek i sen, ponieważ gojenie przebiega wtedy sprawniej i bez powikłań.
Oprócz tego, rozważenie fizjoterapii lub masaży limfatycznych może być korzystne w przyspieszeniu procesu rekonwalescencji. Masaże limfatyczne mogą pomóc w redukcji obrzęków i przyspieszeniu procesu gojenia, co jest szczególnie istotne w pierwszych tygodniach po zabiegu.
Wysokie znaczenie odpoczynku

Zwykle po około tygodniu dyskomfort związany z przebytą liposukcją jest na tyle niewielki, że większość pacjentów może powrócić do pracy i normalnej aktywności. Wkrótce po zabiegu forsowny wysiłek fizyczny nie jest wskazany, jednak już po kilku dniach pacjenci są zachęcani do krótkich spacerów.
Po miesiącu można powrócić do ćwiczeń, ale powinno się ten fakt skonsultować z chirurgiem plastycznym wykonującym operację.
Opieka nad ranami pooperacyjnymi
Chociaż w ostatnich dekadach ilość nacięć wykonywanych na skórze w trakcie klasycznej liposukcji się zmniejszyła, to wciąż są one niezbędne, aby wprowadzić narzędzia odsysające tłuszcz. Szwy po liposukcji można usunąć po 1-2 tygodniach, w zależności od umiejscowienia cięć.
Pacjent powinien obserwować rany pooperacyjne pod kątem oznak zakażenia i zmieniać opatrunki zgodnie z zaleceniami lekarza. Infekcja bakteryjna nie tylko spowalnia gojenie, ale również może pogorszyć efekt kosmetyczny.
Zapobieganie infekcjom
Po zabiegu nie ma jednak konieczności rutynowego przyjmowania antybiotyków - wedle publikacji w Dermatologic Surgery jedynie u osób zakażonych wirusami Herpes można stosować profilaktykę przeciwwirusową.
Wizyty kontrolne i objawy niepokojące

Kontrolne wizyty po zabiegu liposukcji należy wykonać przy zdjęciu szwów, a także przed powrotem do normalnej aktywności oraz ćwiczeń. W kwestii częstotliwości tych wizyt należy porozumieć się z lekarzem.
Objawy wymagające konsultacji:
- nadmierny obrzęk,
- wyciek ropy z rany,
- intensywne zaczerwienienie,
- gorączka,
- silny ból nieustępujący po lekach,
- uczucie drętwienia w okolicy zabiegowej.
W razie wystąpienia powyższych objawów, nie należy zwlekać z konsultacją ze specjalistą chirurgii plastycznej, który wykonał zabieg.
Znaczenie monitorowania stanu zdrowia
Warto również zwrócić uwagę na ewentualne zmiany w zabarwieniu skóry, uczucie drętwienia lub inne nietypowe dolegliwości, które mogą wskazywać na powikłania po zabiegu. Regularne kontrolowanie stanu zdrowia i ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym jest kluczem do pomyślnej rekonwalescencji.
Zwykle koszt wizyt kontrolnych jest wliczony w cenę liposukcji.
Źródła:
- Messingham Michael J., Christopher J. Arpey, "Update on the use of antibiotics in cutaneous surgery.", Dermatologic surgery, 31(2), 1068-1078, 2005
- Ekspert BardoMed, "Rekonwalescencja po liposukcji - masaż i ubrania uciskowe na opuchliznę oraz obrzęki" (carepump.pl), 2022
- Shahram Salemy, "What you need to know about your liposuction recovery" (www.plasticsurgery.org), 2019
- Healthwise Staff, "Liposuction: What to Expect at Home" (myhealth.alberta.ca), 2023