Odsysanie tłuszczu z brzucha za pomocą liposukcji wibracyjnej wibracyjnej

Liposukcja wibracyjna PAL wykorzystuje technikę rozbijania tłuszczu drgającą kaniulą, co ułatwia jego odsysanie. Skróciło to okres rekonwalescencji. W okresie pooperacyjnym konieczne jest noszenie bielizny uciskającej w celu zapewnienia optymalnego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Na kilka tygodni trzeba zrezygnować z intensywnego treningu i dźwigania ciężarów. Zastosowanie doustnych środków przeciwbólowych zmniejsza dolegliwości bólowe i umożliwia łagodniejszy powrót do codziennej aktywności.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Liposukcja wibracyjna PAL (Power Assisted Liposuction) to zabieg odsysania tłuszczu, w którym wprowadzona w drgania kaniula rozbija tłuszcz na mniejsze, łatwiejsze do odessania fragmenty. Technologia ta jest szczególnie przydatna podczas usuwania nadmiaru tłuszczu z pleców lub pośladków, gdzie tkanki są najbardziej zbite.

Zaletą metody PAL jest możliwość wykonania stosunkowo niewielkich cięć, przez które jest wprowadzana kaniula. Dodatkowo, mniejszy stopień uszkodzenia tkanek podczas zabiegu oraz krótszy okres rekonwalescencji są istotnymi korzyściami tej metody.

Jak przebiega rekonwalescencja po liposukcji wibracyjnej PAL?

Rekonwalescencja po zabiegu usuwania tkanki tłuszczowej metodą liposukcji wibracyjnej

Okres rekonwalescencji po zabiegu liposukcji wibracyjnej PAL zależy od obszaru ciała poddanego liposukcji. W przypadku zabiegu na niewielkim fragmencie ciała, powrót do sprawności jest możliwy już po kilku dniach. Rozległa liposukcja może wymagać ograniczenia codziennej aktywności nawet do dwóch tygodni.

Wskazówki dotyczące rekonwalescencji:

  • chodzić na spacery i podejmować niewielką aktywność fizyczną,
  • ograniczyć dźwiganie ciężkich przedmiotów i intensywny wysiłek fizyczny,
  • nosić specjalną bieliznę uciskową przez kilka tygodni,
  • unikać kąpieli w wannie, sauny oraz basenu przez pierwsze dwa tygodnie,
  • stosować lekkie, bezalkoholowe środki myjące.

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić stosowanie środków przeciwzakrzepowych, aby dodatkowo zminimalizować ryzyko zakrzepicy, szczególnie u pacjentów z grupy ryzyka. Ważne jest, aby stosować się do wszelkich zaleceń medycznych w tym zakresie.

 Ważne: Regularne spacery i unikanie intensywnego wysiłku fizycznego w okresie rekonwalescencji mogą przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.

Możliwe efekty uboczne i ich leczenie

Liposukcja może prowadzić do powstania siniaków w miejscach poddanych zabiegowi. Większość z nich wchłania się w ciągu trzech tygodni, jednak zmiany głębsze mogą zanikać nawet do 6 miesięcy. Typowe są zaburzenia czucia, drętwienie czy uczucie pieczenia w miejscach, z których usunięto tłuszcz. Dolegliwości te znikają w ciągu trzech, czterech tygodni.

Po liposukcji wibracyjnej PAL przez kilka dni może utrzymywać się bolesność okolicy ciała, z której odsysany był tłuszcz. Można ją łagodzić środkami przeciwbólowymi. Dodatkowo, lekarz może zalecić antybiotyk, aby zabezpieczyć pacjenta przed zakażeniami po zabiegu. Ponieważ liposukcja wymaga jedynie niewielkich nacięć, nie zawsze jest konieczna antybiotykoterapia. Powstałe cięcia są zabezpieczane szwami lub plastrami (steri-strip). Szwy są usuwane 7-10 dni po zabiegu.

Możliwe komplikacje po zabiegu:

  • infekcje,
  • krwiaki,
  • nierówności skóry.

Pamiętaj: Ważne jest, aby pacjenci pozostawali pod stałą opieką lekarza i zgłaszali wszelkie niepokojące objawy.

Oczekiwanie na efekty po zabiegu

Efekty zabiegu wibracyjnej liposukcji talii i brzucha

Efekt liposukcji częściowo jest widoczny od razu. Na ostateczny efekt trzeba poczekać nawet 6 miesięcy, jednak z każdym tygodniem ciało wydaje się być bardziej smukłe. Jest to wynikiem ustępowania opuchlizny.

Należy pamiętać, że opuchlizna może ustępować niesymetrycznie. To znaczy, że jedna strona ciała może wydawać się szczuplejsza od drugiej.

Trzeba cierpliwie czekać do zakończenia ustępowania opuchlizny i nie denerwować się, jeśli pojawi się asymetria.

Warto również pamiętać, że pełne efekty zabiegu będą widoczne po kilku miesiącach, gdy organizm całkowicie się zregeneruje.​

Informacja: Asymetria w ustępowaniu opuchlizny po zabiegu jest normalna, dlatego ważne jest, aby zachować cierpliwość.

Trwałość efektów liposukcji wibracyjnej PAL

Efekty zabiegu liposukcji wibracyjnej są trwałe. Należy jednak uważać na masę ciała, ponieważ przytycie wiąże się z pojawieniem się tłuszczu w miejscu, gdzie był wykonywany zabieg. Aby tego uniknąć, trzeba zwracać uwagę na zdrowe odżywianie i wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego rozkładu dnia.

Regularne wizyty kontrolne u lekarza oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących stylu życia mogą pomóc w utrzymaniu rezultatów i zminimalizowaniu ryzyka powikłań. Warto także rozważyć konsultację z dietetykiem, aby ustalić plan żywieniowy wspierający utrzymanie efektów liposukcji.

Źródła:

  • Denis Codazzi, Stefano Bruschi, Enrico Robotti, Maria Alessandra Bocchiotti, "Power-Assisted Liposuction (P.A.L.) Fat Harvesting for Lipofilling: The Trap Device", World journal of plastic surgery, 4(2), 177–179, 2015
  • Antonino Araco, Gianpiero G. Gravante, Francesco Araco, "Comparison of Power Water – Assisted and Traditional Liposuction: A Prospective Randomized Trial of Postoperative Pain", Aesthetic Plastic Surgery, 31(3), 259-265, 2007
  • Melvin A. Shiffman, Alberto Di Giuseppe, "Liposuction", Springer-Verlag Berlin and Heidelberg GmbH & Co. KG, 2016

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja wibracyjna PAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…