Rezonans magnetyczny z dyfuzją - DWI (diffusion-weighted imaging) jest badaniem diagnostycznym, umożliwiającym zobrazowanie tkanek i narządów w przypadku, gdy tradycyjne metody rezonansowe nie są w stanie zapewnić informacji niezbędnych do oceny zmian chorobowych zachodzących w organizmie. Szczególne zastosowanie sekwencja DWI znalazła w przypadku diagnostyki ośrodkowego układu nerwowego, przede wszystkim mózgu.
Jak działa rezonans magnetyczny z dyfuzją?
Podstawą wszelkich badań z użyciem rezonansu magnetycznego jest rejestrowanie interakcji pomiędzy atomami budującymi tkanki człowieka, a polem magnetycznym, emitowanym przez specjalne urządzenie. Odebrane sygnały są następnie przetwarzane na obraz na ekranie komputera. W przypadku sekwencji DWI rezonansu ocenie podlegają ruchy płynów (przede wszystkim wody) w obrębie tkanek. Cząsteczki w cieczy mają bowiem tendencję do poruszania się w chaotyczny sposób. Są to tzw. ruchy Browna, których intensywność różni się w zależności od właściwości przestrzeni, w której znajdują się dane molekuły. Korelacje te nie są proste do opisania, jednak można przyjąć, że im bardziej gęste komórkowo tkanki, tym współczynnik dyfuzji (czyli samorzutnego ruchu cząsteczek) jest mniejszy. Ponadto, ów ruch jest dodatkowo determinowany przez wewnętrzną strukturę mózgu (w przypadku rezonansu głowy). Ciecz ma tendencję do poruszania się zgodnie z kierunkiem ułożenia tej struktury - jest to zjawisko anizotropii. Ruch molekuł, warunkowany przez wszystkie te czynniki jest w konsekwencji rejestrowany przez odpowiednią aparaturę i przetwarzany na użyteczny diagnostycznie obraz.
Sekwencja DWI w rezonansie magnetycznym - zastosowanie
Pierwsze badania metodą rezonansu magnetycznego z dyfuzją zostały przeprowadzone w 1984 r. przez Denisa Le Bihana, jednakże objęły one swoim zakresem diagnostykę wątroby, a nie ośrodkowego układu nerwowego. Wyniki owych testów okazały się niestety niezadowalające. Mimo to, naukowiec nie zniechęcił się i już 2 lata później przeprowadził pierwsze badanie mózgu z zastosowaniem nowej metody. Od tamtego czasu, wraz z postępem technologicznym, znacznie poprawiła się zarówno jakość, jak i szybkość uzyskiwania obrazów, pozwalając na otrzymywanie bardzo dokładnych wyników.
Rezonans DWI w obrazowaniu mózgu
Spektrum zastosowania rezonansu magnetycznego z dyfuzją jest bardzo szerokie. Badanie pozwala na zobrazowanie mikrostruktury istoty białej mózgu, jak również połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi w jej obrębie, co nie jest możliwe w innych testach. Ponadto MR umożliwia bardzo wczesną diagnostykę zmian niedokrwiennych w obrębie mózgowia (wg. niektórych źródeł nawet po 10 minutach od zaistnienia niedokrwienia). Sekwencja DWI jest pomocna również przy wykrywaniu takich zmian patologicznych jak choroby demielinizacyjne, choroba Creutzfeldta-Jacoba, stwardnienie rozsiane czy epilepsja. Nie sposób przecenić także roli rezonansu z dyfuzją w aspekcie badań nad nowotworami. Pozwala on nie tylko na wykrywanie tych zmian, ale też na ich różnicowanie i monitorowanie leczenia.
Źródła:
- Vinit Baliyan et al., "Diffusion weighted imaging: Technique and applications" (www.ncbi.nlm.nih.gov), World Journal of Radiology, 2016