Staw kolanowy (łac. articulatio genus) jest największym stawem w organizmie człowieka. Zbudowany jest z kości udowej i piszczelowej, których połączenie wzmacnia rzepka. Funkcję stabilizującą pełnią więzadła wewnętrzne – krzyżowe i związane z łąkotkami oraz zewnętrzne – poboczne, rzepki i torebki stawowej. Ponadto pomiędzy kośćmi znajdują się 2 łąkotki, które dopasowują do siebie powierzchnie stawowe i umożliwiają ruchy obrotowe. To właśnie one są najczęstszym elementem, który ulega uszkodzeniu w stawie kolanowym. Zaraz po nich, urazy dotyczą więzadeł.
Kiedy wykonać rezonans magnetyczny kolana?
Rezonans magnetyczny (MRI) kolana jest zwykle zalecany w przypadku urazu lub bólu kolana, który nie ustępuje po około 6 tygodniach leczenia lub gdy lekarz podejrzewa uszkodzenie więzadeł, chrząstki lub kości.
Może być również wykonywany w celu diagnozowania chorób zwyrodnieniowych, takich jak artretyzm, lub chorób związanych z nierównomiernym zużyciem stawu kolanowego.
Ostatecznie decyzja o wykonaniu rezonansu magnetycznego kolana powinna być podjęta przez lekarza na podstawie indywidualnych objawów i historii medycznej pacjenta.
MRI w badaniu łąkotki - precyzyjna metoda identyfikacji uszkodzeń kolana
Powszechnie występującą przyczyną, dla której pacjenci są kierowani na badanie MRI stawu kolanowego, jest podejrzenie uszkodzenia powstałego wskutek urazu. Jednym z częstszych obrażeń dotyczących stawu kolanowego jest uszkodzenie łąkotki, zwłaszcza łąkotki przyśrodkowej (rzadziej łąkotki bocznej). Dochodzi do niego w efekcie gwałtownego wyprostowania kolana, gdy znajduje się ono w zgięciu i częściowej rotacji. Do charakterystycznych objawów należą wówczas:
- ból na wysokości szpary stawu,
- obrzęk,
- uczucie przeskakiwania w kolanie.
Rezonans stawu kolanowego jest w tym przypadku najdokładniejszą, a przy tym nieinwazyjną metodą diagnostyczną. Nie tylko pozwala on na zobrazowanie i ocenę stopnia uszkodzenia łąkotek, ale również dobór odpowiedniej terapii i monitorowanie jej przebiegu.
Rezonans stawu kolanowego przy problemach z więzadłem
Drugim co do częstości rodzajem obrażeń są pourazowe patologie więzadeł kolana. Występują one przede wszystkim u osób uprawiających sporty takie jak piłka nożna czy narciarstwo. W zależności od stopnia uszkodzenia (naciągnięcie, naderwanie lub całkowite rozerwanie), objawy mogą charakteryzować się różnym stopniem nasilenia.
Zazwyczaj, oprócz towarzyszącego bólu oraz opuchlizny, pojawia się niestabilność w stawie kolanowym oraz krwiak. MRI stawu kolanowego pozwala na jednoznaczne określenie stopnia uszkodzenia, dzięki czemu jest w tym przypadku badaniem rekomendowanym.
Rezonans magnetyczny kolana - co pokazuje?
Rezonans magnetyczny stawu kolanowego znajduje również zastosowanie w diagnostyce chorób reumatologicznych. Dzięki możliwości zobrazowania zapalenia błony maziowej czy nadżerek kostnych, możliwe jest wczesne rozpoznanie i dokładna ocena kliniczna artropatii, które dotykają staw kolanowy. Aby zwiększyć wartość diagnostyczną badania, można dodatkowo zastosować środek kontrastujący, który spowoduje wzmocnienie sygnału w miejscach objętych aktywnym procesem zapalnym.
Badanie MR stawu kolanowego może być także pomocne w diagnostyce bólu okolicy kolana u dzieci. Dzięki niemu możliwe jest wykluczenie występujących w tej grupie wiekowej jałowych martwic chrzęstno-kostnych oraz kostnych (np. choroba Osgood-Schlattera) czy procesów nowotworowych. Co więcej, obrazowanie rezonansem magnetycznym pozwala również na wykrycie wad anatomicznych w zakresie kolana.
Źródła:
- Adam Greenspan , Javier Beltran, "Diagnostyka obrazowa w ortopedii", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-65946-10-2
- Annemie Snoeckx et al., "Magnetic resonance imaging of variants of the knee" (www.researchgate.net), Singapore medical journal, 2008
- Carlo A. Mallio, Caterina Bernetti, Francesco Agostini i inni, "Advanced MR Imaging for Knee Osteoarthritis: A Review on Local and Brain Effects" (www.mdpi.com), MDPI, 2022
- Radiology Info, "Knee MRI" (www.radiologyinfo.org), Radiologyinfo.org, 2022