Lipomastią nazywamy zbyt duży rozrost tkanki tłuszczowej w obrębie męskiego sutka. Poza nadmierną ilością tłuszczu, w okolicy piersi występować może dodatkowo przerost tkanki gruczołowej i włóknistej. W takiej sytuacji mówimy o ginekomastii gruczołowo-tłuszczowej. Jeśli poziom tkanki tłuszczowej jest u pacjenta w normie, a problem stnoaiw nadmierna ilość tkanki gruczołowej, wówczas mamy do czynienia z tak zwaną ginekomastią prawdziwą.
Liposukcja w leczeniu ginekomastii
Z powodu lipomastii cierpią przede wszystkim mężczyźni otyli. W przypadku takich pacjentów efekty może przynieść odpowiednia dieta i trening fizyczny, jednak kiedy nadmierny rozrost męskich piersi nie zanika mimo zmiany stylu życia, warto zdecydować się na liposukcję. Zabieg ten pozwala skutecznie usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z okolic sutków.
Liposukcja jest zabiegiem, który polega na podciśnieniowym odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej kaniuli, podłączonej do aparatu ssącego. Przed zabiegiem można dodatkowo przeprowadzić procedurę rozbicia tkanki tłuszczowej, np. za pomocą ultradźwięków.
Rodzaje liposukcji
Zabieg liposukcji ma zadanie odpowiednio wymodelować dany obszar ciała, w wyniku trwałego usunięcia komórek tłuszczowych. W przypadku leczenia ginekomastii tłuszczowej, niektóre z rodzajów liposukcji są bardziej preferowane od innych. Do odmian liposukcji, które są często wybierane w leczeniu lipomastii, zaliczyć można m.in.:
- metodę Vaser Lipo, która cechuje się szybszym powrotem pacjenta do codziennej aktywności w porównaniu z tzw. liposukcją klasyczną. W wyniku zastosowania energii ultradźwięków i specjalnych płynów nasiękowych dochodzi do rozbicia tkanki tłuszczowej i jej przekształcenia w emulsję, którą łatwo można odessać z wykorzystaniem kaniuli. Technika Vaser Lipo pozwala na dokładne modelowanie poddawanej zabiegowi okolicy ciała, sprawdza się zatem bardzo dobrze w leczeniu lipomasti. Stosowane w tej metodzie ultradźwięki nie uszkadzają nerwów ani naczyń krwionośnych, a pozyskana tkanka tłuszczowa może zostać użyta do wymodelowania innych okolic ciała pacjenta.
- metodę WAL (Water-jet assisted liposuction), która polega na wypłukaniu nadmiarowej tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnego roztworu wodnego. Wprowadzony miejscowo do organizmu za pomocą kaniuli płyn ma zadanie wniknąć do przestrzeni międzykomórkowej. W następnym etapie dochodzi do rozluźnienia struktury tkanki tłuszczowej i uwalniania się jej komórek. Podobnie jak w metodzie Vaser Lipo, w trakcie leczenia lipomastii metodą liposukcji WAL nie dochodzi do mechanicznego uszkodzenia struktur takich jak nerwy czy naczynia krwionośne, a usunięta tkanka tłuszczowa może zostać ponownie wykorzystana w celu odpowiedniego wymodelowania innych okolic ciała.
- liposukcję wibracyjną, w przebiegu której do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej wykorzystuje się specjalną wibracyjną kaniulę, która wykonuje regularne ruchy w przód i w tył. Delikatnie wnika ona w tkankę tłuszczową, dzięki czemu oddzielanie jej od innych tkanek jest bezpieczne. Podobnie jak w powyższych metodach, pozyskany w ten sposób materiał również można wykorzystać do modelowania innych partii ciała.
- liposukcję laserową, która bazuje na energii lasera. Nie tylko umożliwia on rozbicie tkanki tłuszczowej, ale równie obkurcza włókna kolagenowe w tkance, zapewniając w tej sposób większą sprężystość skóry po zabiegu.
Bibliografia: www.surgery.org