Rodzaje mezoterapii stosowane w gabinetach medycyny estetycznej

Mezoterapia to zbiorcza nazwa grupy zabiegów leczniczych i profilaktycznych szeroko stosowanych w dermatologii i medycynie estetycznej. Ich istotą jest dostarczenie bezpośrednio do głębszych warstw skóry leków, substancji odżywczych lub regenerujących, które zaaplikowane w ten sposób działają znacznie skuteczniej. Jakie są dostępne rodzaje mezoterapii i czym się różnią między sobą?

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zabiegi mezoterapii (z greckiego mesos- środek i therapeia- terapia) w różnych odmianach to jedne z najczęściej stosowanych, bezpiecznych i skutecznych sposobów odmładzania i regeneracji skóry w gabinetach medycyny estetycznej. Zakres ich stosowania jest bardzo szeroki i obejmuje m.in. leczenie blizn, zmian potrądzikowych, keloidów (bliznowców o niekontrolowanym rozroście poza obszar rany), rozstępów i cellulitu. Najczęstszym jednak zastosowaniem zabiegu jest biorewitalizacja, czyli usuwanie objawów starzejącej się skóry (zmarszczki, utrata gęstości i jędrności, nadmierna wiotkość skóry). Procedura często jest łączona z innymi zabiegami, takimi jak peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, radiofrekwencja, elektrostymulacja, endermologia i inne.

Przed rozpoczęciem zabiegu twarz pacjentki znieczulana jest specjalnym kremem oraz nakładane są indywidualnie dobrane substancje aktywne działające nawilżająco, odmładzajaco i przeciwzapalnie (kwas hialuronowy, pirodoskyna, biotyna, kwas askrobinowy, minerały, wyciągi roślinne).

Mezoterapia igłowa

Polega na wykonywaniu mikronakłuć o głębokości od 0,5 do 4 mm, wnikających do skóry właściwej lub tkanki podskórnej. Pokonanie bariery naskórka zwiększa moc działania substancji aktywnej i przyśpiesza uzyskanie oczekiwanych rezultatów jej działania. Dodatkowo, mikronakłucia pobudzają skórę do samoregeneracji oraz tworzenia nowych włókien kolagenowych i elastyny, czyli substancji odpowiedzialnych za jej elastyczność i młody wygląd. Mezoterapia igłowa, jako zabieg inwazyjny powinna być wykonywana jedynie przez lekarza i wymaga przestrzegania zasad aseptyki.

Zabieg mezoterapii igłowej może być przeprowadzony kilkoma technikami:

  • Igła i strzykawka – pozwala zaaplikować jednorazowo większą dawkę preparatu w newralgicznych punktach (np. w obszarze głębokich zmarszczek). Istotnym czynnikiem jest tu sprawność i doświadczenie lekarza przeprowadzajacego procedurę.
  • Specjalny pistolet – zwykle posiada automatyczny tryb pracy, pozwalający na równomierne rozprowadzenie nakłuć po całym obszarze zabiegu.
  • Roller – rodzaj ręcznego, obrotowego wałka pokrytego mikroigłami. W ciągu kilku minut pozwala wykonać kilkaset tysięcy mikronakłuć, wprowadzających substancje aktywne w głąb skóry.
  • Dermapen – najnowszy rodzaj elektrycznego aparatu do mezoterapii igłowej. Urządzenie w kształcie pióra posiada jednorazową głowicę z 12 mikroigłami, umożliwiając wykonanie w ciągu minuty nawet 1300 mikronakłuć skóry o głębokości od 0,25 do 2,5 mm. W przeciwieństwie do rollerów pozwala nakłuwać nawet trudnodostępne obszary (np. okolice oczu) i regulować głębokość wkłucia.

Mezoterapia bezigłowa

Jest bezinwazyjną alternatywą dla mezoterapii igłowej, której istotą działania jest zjawisko elektroporacji, czyli procesów zachodzących w błonie komórkowej pod wpływem działania wysokonapięciowego pola eletrycznego. Przez kilka milisekund działania pola elektrycznego wytwarzanego przez specjalne urządzenie w błonie powstają w odwracalne pory, przez które do komórek wnikają cząstki substancji leczniczych i jednocześnie wydalone zostają produkty przemiany materii. Zabieg jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny oraz zapewnia szybkie i widoczne rezultaty w redukcji zmarszczek, "kurzych łapek", w zabiegach liftujących, poprawiających koloryt i strukturę skóry.

Sonoforeza

Zwana też masażem ulktradźwiękowym, uznawana jest niekiedy za odmianę mezoterapii bezigłowej. Mechanizm działania jest podobny, z tą różnicą że czynnikiem zwiększajacym przepuszczalność błon komórkowych są ultradźwięki a nie prąd elektryczny.

Wskazaniami do zabiegu sonoforezy są m.in. rozszerzone naczynia włosowate, nerwica naczyniowa, odmrożenia, trądzik pospolity i różowaty oraz różnego rodzaju blizny.

Jonoforeza

Ze względu na podobieństwo bywa mylona z mezoterapią bezigłową, jednak zasada działania jest nieco inna. Jonoforeza wykorzystuje zjawisko dysocjacji elektrolitycznej powstającej pod wpływem działania prądu stałego do transportu substancji leczniczych w formie jonów w głąb skóry. Do zabiegu mogą być używane tylko związki chemiczne ulegające dysocjacji elektrolitycznej, czyli kwasy, zasady i sole.

Jony wprowadzone do skóry tą drogą gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, skąd zostają odprowadzone z prądem krwi w głąb ustroju. Jednocześnie aktywność prądu powoduje powstawanie dużej ilości ciepła w tkankach, co poprawia krążenie krwi, działa odżywczo, przeciwzapalnie i resorpcyjnie.

Jonoforeza wykorzystywana bywa zarówno w kosmetologi jak i w zabiegach rehabilitacyjnych. Wskazaniami do jej stosowania są m.in. blizny, trądzik, przebarwienia, ale także przykurcze, stany zapalne tkanek miękkich, nerwowbóle, zespoły bólowe kończyn i stawów.

Zalety zabiegów mezoterapii

Różne odmiany mezoterapii to najpopularniejsza grupa zabiegów dostępnych w praktycznie wszystkich gabinetach medycyny estetycznej. Do ich popularności przyczynia się przede wszystkim fakt, że przynoszą one szybkie i zauważalne efekty (zmniejszenia zmarszczek, poprawa kolorytu skóry, likwidacja stanów zapalnych,wzrost elastyczności i nawilżenia skóry) przy bardzo ograniczonych efektach ubocznych (w mezoterapii igłowej możliwe jest z rzadka czasowe wystąpienia rumienia, zsinienia skóry lub infekcji wtórnej).



Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Mezoterapia - odmładzanie i rewitalizacja skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…