Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu jest problemem bardzo poważnym, z którym styka się coraz więcej osób w coraz młodszym wieku. Zaburzenie to może objawiać się zarówno nieregularnymi wyciekami kilku kropel moczu, jak również regularnym, nieświadomym opróżnianiem pęcherza, które wymaga stosowania dodatkowych środków higieny i zabezpieczeń.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Niezależnie od swojej formy, nietrzymanie moczu u mężczyzn jest związane z odczuwaniem wstydu i dyskomfortem, który często powoduje opóźnienie czasu kontaktu z lekarzem. Jak podaje w swoich badaniach National Association for Continence (NAFC) - amerykańskie stowarzyszenie zajmujące się problemem nietrzymania moczu, mężczyźni cierpiący na tę dolegliwości decydowali się na wizytę u lekarza dopiero po ponad 4 latach doświadczenia pierwszych problemów. Z kolei dziennik medyczny BJU International opublikował badania, według których aż 43 miliony mężczyzn na całym świecie cierpi na nietrzymanie moczu, z czego ok. ¼ tych przypadków dotyczy wysiłkowego nietrzymania moczu. 

Według danych, które zostały zebrane i zaprezentowane przez dr hab. n. med. Marcina Matuszewskiego w polskim dwumiesięczniku „Przegląd Urologiczny”, średnio 18% wszystkich mężczyzn cierpi na problemy związane z nietrzymaniem moczu, z czego liczba ta dochodzi nawet do 39% w grupie mężczyzn w podeszłym wieku.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – rodzaje i przyczyny powstawania

Nietrzymanie moczu u mężczyzn dzieli się na kilka rodzajów, zależnie od przyczyn oraz charakteru dolegliwości:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu (SUI, ang. stress urinary incontinency);
  • nietrzymanie moczu z parciami (UUI, ang. urgency urinary incontinency); ten rodzaj stawiany jest w jednej linii z zespołem pęcherza nadreaktywnego (OAB, ang. overactive bladder syndrome);
  • mieszane nietrzymanie moczu – stan, w którym mogą występować objawy i przyczyny dwóch powyższych rodzajów nietrzymania moczu;
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia (ang. overflow incontinence).

Te rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn są najczęściej diagnozowane, aczkolwiek rozpoznać można jeszcze funkcjonalne nietrzymanie moczu wynikające np. z długotrwałej choroby czy uszkodzenia wynikłego z operacji albo wypadku.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn spowodowane jest obniżeniem kurczliwości mięśni dna miednicy, czyli ich zwiotczeniem. Zwiotczenie to zazwyczaj wynika z nadwagi, palenia papierosów, ale i naturalnego procesu osłabienia mięśni. Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu pojawia się wypływ moczu podczas wysiłku, ale również np. kichania, kaszlu albo śmiechu, czyli wówczas, gdy wzrasta ciśnienie.

Nietrzymanie moczu z parciami polega na nagłym odczuwaniu silnej potrzeby oddania moczu i niekontrolowanym jego wypływie spowodowanym nagłym skurczem mięśni. Potrzeba ta może być odczuwalna zarówno w dzień, jak i podczas snu, i często jej przyczyna jest trudna do określenia, dlatego też zespół takich cech nietrzymania moczu nazywa się zespołem pęcherza nadreaktywnego. Czasami da się określić powód tego typu nietrzymania moczu jako np. przerost prostaty, infekcje układu moczowego czy zaburzenia na tle neurologicznym. Często do wypływania moczu dochodzi np. podczas orgazmu, dlatego dolegliwość ta jest bardzo niekomfortowa.

Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza dotyka mężczyzn cierpiących na przerost prostaty – to ona fizycznie blokuje pęcherz, uniemożliwiając oddanie moczu i powodując jego powolny wyciek. Schorzenie to może prowadzić do chorób nerek. Wyróżnia się czasem nietrzymanie moczu, polegające na wykapywaniu kilku jego kropel po ukończonej mikcji. Problem ten jest jednak czysto mechaniczny i usuwany poprzez nauczenie odpowiedniego opróżniania cewki moczowej.

Bibliografia: www.bjuinternational.com; www.bladder-control.co.uk;  www.americanmedicalsystems.com; www.nafc.org;  www.continence.org.au;  www.ncbi.nlm.nih.gov; www.przeglad-urologiczny.pl; www.nafc.org


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 68

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…