Rodzaje nowotworów powiek

Nowotwory powiek, choć występują stosunkowo rzadko, stanowią poważne zagrożenie – przy braku leczenia, w zaawansowanych postaciach może dojść do zajęcia gałki ocznej wraz z okolicznymi strukturami i konieczności ich usunięcia. W obrębie tego typu schorzeń aparatu ochronnego oka występują zarówno zmiany łagodne, jak i złośliwe.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Co to jest nowotwór powiek?

Nowotwór powieki to zmiana patologiczna rozwijająca się na powiekach, która może być łagodna lub złośliwa. Powieki są delikatnymi strukturami chroniącymi oko, dlatego wszelkie zmiany nowotworowe w tej okolicy są szczególnie istotne z medycznego punktu widzenia.

Objawy nowotworu powiek

Wyróżnia się kilka objawów, które powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza: zmiana wyglądu skóry w okolicy oka, obrzęk powieki czy pojawienie się nowej, zabarwionej i rozrastającej się struktury. Alarmujące są wypadanie rzęs, przewlekłe zapalenie kącika powieki po jednej stronie oraz występowanie niegojących się owrzodzeń, ponieważ takie symptomy sugerują złośliwość zmiany.

Do czynników skłaniających do wizyty u lekarza możemy zaliczyć:

  • nietypowy wzrost lub zmiana na powiece
  • guzki na powiece, owrzodzenia lub grudki
  • przewlekłe podrażnienie lub zapalenie powiek
  • krwawienie lub strupki, które nie goją się
  • zmiana koloru lub kształtu powieki

Znane są czynniki ryzyka rozwoju nowotworu powieki, niektóre z nich to:

  • nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne
  • wiek powyżej 50. lat
  • promieniowanie jonizujące
  • płeć męska

Jakie choroby rozrostowe dotyczą powiek?    

Powieka pokryta jest skórą – z elementów tej tkanki (m.in. keratynocytów, gruczołów łojowych, komórek melanocytarnych) wywodzą się zmiany występujące na tej części aparatu ochronnego oka.

Złośliwe nowotwory powiek

  • rak podstawnokomórkowy: stanowi 90% wspomnianych zmian (dane Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Okulistycznej i Rekonstrukcyjnej). Może rosnąć przez wiele lat (w 2013 roku w katowickim szpitalu leczony był pacjent, u którego choroba rozwijała się przez 12 lat), jest postacią mało inwazyjną: przerzuty odległe praktycznie nie występują, ma natomiast tendencję do rozrostu lokalnego i naciekania sąsiadujących tkanek. W 60% przypadków lokalizuje się w obrębie dolnej powieki.
  • rak kolczystokomórkowy inaczej rak płaskonabłonkowy: postać rzadsza, ale bardziej agresywna od wspomnianej wcześniej; może się pojawić po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne czy po styczności z drażniącymi środkami chemicznymi. Przyjmuje zwykle formę owrzodzenia.
  • czerniak: zmiana złośliwa, często dająca przerzuty, najbardziej agresywna pośród wymienionych. Czerniak rozwija się z komórek barwnikowych skóry, przyjmuje bardzo różne zabarwienie, od czarnego, przez brązowawe do nawet niebieskawego. W przeciwieństwie do pozostałych zmian ma mniejszy związek z zaawansowanym wiekiem - występuje również u ludzi młodych. Może rozwijać się na podłożu znamion wrodzonych.
  • rak z gruczołów łojowych (rak łojowy): występuje głównie u osób starszych, jest związany z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe. Charakterystyczną cechą jest tendencja do zajmowania górnej powieki.
  • mięsak Kaposiego: forma bardzo rzadka, występuje u osób chorych na AIDS. Zbudowany jest głównie z naczyń włosowatych, zwykle barwy czerwonawej, wyglądem przypomina naczyniaka.

Uwaga: Najczęstszym rakiem powiek jest rak podstawnokomórkowy (carcinoma basocellulare), znany również jako BCC (basal cell carcinoma). Rak podstawnokomórkowy stanowi około 90% wszystkich przypadków nowotworów powiek.

Łagodne nowotwory powiek

Poza złośliwymi, w obrębie omawianej struktury mogą występować także zmiany łagodne, jak np.:

  • skórzak
    :
    twór zlokalizowany zwykle w okolicy łuku brwiowego, przesuwalny względem skóry.
  • znamiona barwnikowewiele z nich to postacie wrodzone, są niegroźne, jednak z wiekiem zwiększa się ryzyko transformacji do formy złośliwej, stąd konieczne jest baczne ich obserwowanie.
  • naczyniaki - występują w postaci czerwonych grudek bądź guzków, struktury zbudowane z tkanki naczyniowej, które często obecne są już w chwili urodzenia, mogą pojawiać się jednak w trakcie życia.
  • brodawki łojotokowe: występujące często (szczególnie u starszych osób). Przybierają formę guzków o różnym zabarwieniu (czasami uszypułowanych), mogą też mieć płaski kształt. Przyczyną ich rozwoju jest nadmierne rozmnażanie się komórek naskórka.

Gdy zmiana w obrębie powiek się rozwinie, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Ze względu na lokalizację anatomiczną, jak i specyfikę schorzenia, leczeniem nowotworów tej części ciała zajmują się specjaliści dermatologii, chirurgii oraz okulistyki. By zmniejszyć ryzyko zachorowania, należy ograniczyć narażenie na promieniowanie UV (rezygnacja z solarium, noszenie okularów przeciwsłonecznych).

Pamiętaj: Używanie okularów przeciwsłonecznych i kapeluszy zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów skóry, w tym powiek.

Diagnostyka nowotworu powieki

Diagnostyka nowotworów powiek obejmuje dokładne badanie okulistyczne, biopsję zmiany oraz badania obrazowe, takie jak ultrasonografia lub tomografia komputerowa, aby określić rozległość zmiany i ewentualne przerzuty.

Leczenie nowotworów powieki

Leczenie nowotworów powiek zależy od rodzaju i zaawansowania zmiany. Opcje terapeutyczne obejmują:

  • chirurgiczne usunięcie: podstawowa metoda leczenia, często stosowana w przypadku nowotworów złośliwych.
  • radioterapia: stosowana w leczeniu niektórych nowotworów złośliwych, zwłaszcza gdy chirurgia nie jest możliwa.
  • chemoterapia: rzadziej stosowana, głównie w przypadkach rozległych lub przerzutowych nowotworów.
  • immunoterapia: nowoczesna metoda leczenia stosowana w przypadku niektórych typów nowotworów złośliwych, takich jak czerniak.

Źródła:

  • Tomasz Zieliński, Bogusław Antoszewski, "Rak gruczołów łojowych powiek – opis dwóch przypadków", Klinika Oczna, 116 (2), 127-129, 2014
  • Anna Kryś, Beata Imko-Walczuk, Sławomir Lizakowski, Alicja Dębska-Ślizień, Bolesław Rutkowski, Wojciech Biernat, "Rak łojowy u chorych poddanych przewlekłej immunosupresji", Przegląd Dermatologiczny, 101(1), 60-64, 2014
  • Harkaran Rana, Thomas J. Stokkermans, Boonkit Purt, Eva Chou, "Malignant Eyelid Lesions" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2024
  • Ashley Polski, Sarina Amin, Sagar Patel, Jesse L. Berry, "Biopsy Techniques in Ocular Oncology", Advances in Ophthalmology and Optometry, 101-107, 2019

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Usunięcie guza powieki bez plastyki powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…