Ryzyko chorób serca wyższe u pacjentów z chorobami zębów

Choroby układu krążenia wciąż pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Tylko w samej Polsce co roku z powodu niedokrwienia oraz niewydolności serca umiera blisko 160 tysięcy osób. Choć postęp medycyny pozwolił na spadek śmiertelności chorych z powodu opisywanych schorzeń, to jednak nieprawidłowy styl życia powoduje, że z roku na rok przybywa pacjentów z chorobami serca.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Do najważniejszych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca zalicza się m.in. otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie oraz niską aktywność fizyczną. Od niedawna do tej listy konieczne jest dołączenie chorób zębów. 

Już w zeszłym roku w czasopiśmie „Infection and Immunity” opublikowano pierwsze badania, które wskazywały na to, że bakterie, powodujące zapalenia w obrębie dziąseł, mogą mieć również wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowalności na choroby serca.

Paradontoza niezależnym czynnikiem ryzyka chorób serca

Najnowsze badania, przeprowadzone przez John Liljestrand’a i współpracowników na Uniwersytecie w Helsinkach wykazały, że tzw. paradontoza w obrębie koniuszka jest niezależnym czynnikiem ryzyka występowania ostrych zespołów wieńcowych, czyli zawału serca.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie pacjentów, u których występowała choroba niedokrwienna serca w różnym stopniu zaawansowania – od bezobjawowej, do ciężkiego zwężenia tętnic wieńcowych włącznie. Na podstawie tomografii panoramicznej zaobserwowano, że aż u 58% chorych występowało co najmniej jedno ognisko zapalne, świadczące o paradontozie. Co więcej, wykazano, że u pacjentów z nieleczonymi chorobami przyzębia ryzyko ostrego zespołu wieńcowego wzrasta 2,7 razy. Wyniki te zostały przestawione po wyeliminowaniu wpływu innych czynników towarzyszących, takich jak otyłość, palenie papierosów czy cukrzyca.

W świetle wyników tych badań zachęca się pacjentów do odpowiedniego dbania o higienę zębów oraz regularne kontrole stomatologiczne z ewentualnym leczeniem asymptomatycznych ognisk próchnicy. Takie postępowanie może zmniejszyć ryzyko powstawania chorób przyzębia, a co za tym idzie choroby niedokrwiennej serca.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rehabilitacja po zawale serca

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…