Użycie oświetlacza naczyniowego przy skleroterapii

Zabiegi skleroterapii żylaków kończyn dolnych są zazwyczaj wykonywane pod kontrolą wzroku lub ultrasonografii. Patologiczne naczynia o zbyt małej średnicy oraz naczynia ułożone głębiej w tkance podskórnej mogą zostać niezauważone. W tej sytuacji pomocny może być oświetlacz naczyniowy, zwany inaczej transiluminatorem tkankowym. Dzięki emisji silnego światła pozwala na uwidocznienie naczyń żylnych na tle otaczających tkanek.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest bardzo częstym schorzeniem: statystyki mówią, że dotyka ona nawet 40-60% kobiet oraz 15-30% mężczyzn. PNŻ może się objawiać występowaniem na kończynach dolnych teleangiektazji, żył siatkowych, żylaków czy obrzęków, a w bardziej zaawansowanych stadiach owrzodzeń i zmian skórnych. W przypadku pojawienia się tego rodzaju zmian, należy wykonać badanie USG w celu wykluczenia występowania istotnych zaburzeń w układzie żył głębokich. Jeśli żyły głębokie funkcjonują prawidłowo, żylaki i teleangiektazje usuwa się głównie ze względów estetycznych. 

Jedną z metod zamknięcia światła patologicznie zmienionych naczyń żylnych jest skleroterapia. Zabieg polega na podaniu środka chemicznego do światła naczynia, co powoduje jego uszkodzenie, reakcję zapalną oraz skurcz. W wyniku dalszych przemian, światło naczynia zarasta. Skleroterapia jest wykorzystywana do zamykania żylaków o niewielkiej średnicy, teleangiektazji i żył siateczkowatych.

Wykorzystanie oświetlacza naczyniowego w skleroterapii żylaków

W skleroterapii wykorzystywane są środki chemiczne klasyfikowane jako żrące, osmotyczne i detergenty. Ważne jest, aby preparat został podany dokładnie do światła naczynia, ponieważ dostanie się środka obliterującego do przestrzeni pozanaczyniowej może wywołać jej stan zapalny i uszkodzenie. Podczas zabiegów usuwania żylaków, lekarz wkłuwa się do jego światła pod kontrolą wzroku, ewentualnie wspomagając się aparatem USG. Jest to możliwe, kiedy średnica światła jest względnie duża. Problem z precyzyjnym podaniem preparatu obliterującego może się pojawić podczas skleroterapii teleangiektazji lub żylaków siateczkowych oraz żylaków, których średnica światła jest mniejsza.

Uwidocznienie naczyń

Rozwiązaniem tego problemu może być zastosowanie oświetlacza naczyniowego (transiluminatora naczyniowego) w zabiegach skleroterapii. Urządzenie jest źródłem intensywnego światła, które po przyłożeniu do skóry pozwala uwidocznić naczynia żylne na tle tkanki podskórnej. Procedura jest całkowicie bezbolesna, a oświetlacz naczyniowy można swobodnie przemieszczać, w celu zobrazowania naczyń powierzchownych całej kończyny.

Autorzy artykułu "Vein imaging: a new method of near infrared imaging, where a processed image is projected onto the skin for the enhancement of vein treatment" sprawdzili skuteczność oświetlacza naczyniowego w uwidacznianiu żylaków i teleangiektazji. Okazało się, że transiluminator ujawnił więcej naczyń niż badanie USG oraz więcej naczyń niż da się zauważyć gołym okiem. Autorzy sugerują, że urządzenie może być pomocne w leczeniu zmian naczyniowych laserem, skleroterapią oraz w przeprowadzaniu klasycznej flebektomii.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Skleroterapia żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 28

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…