Skuteczne leczenie osteoporozy dzięki MBST

W ostatnich miesiącach bardzo często słyszymy na temat osteoporozy. Jest to schorzenie dotykające około 40% kobiet oraz 15% mężczyzn w podeszłym wieku. Czym tak naprawdę jest ten „cichy złodziej kości” i jak sobie z nim radzić? Odpowiedź przyszła od naszych sąsiadów znad Odry.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Niemiecki sposób na leczenie osteoporozy

Osteoporoza jest nazywana „cichym złodziejem kości”, ponieważ jej przebieg jest praktycznie bezobjawowy. Pacjent nie czuje ani bólu, ani tego, że jego kości są coraz rzadsze. Czas ucieka, a konstrukcja kości z solidnej i trwałej staje się porowata, ażurowa niczym koronka i krucha. Taka delikatna kość jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju urazy. Narażenie jej na działanie najmniejszej nawet siły zewnętrznej może wiązać się ze złamaniami, które nie chcą się zrastać. W ten sposób można złamać np. biodro przewracając się na ulicy lub krąg, kiedy gwałtownie zmieniamy pozycję. Teoretycznie powinno pomóc zwiększone przyjmowanie wapnia i witaminy D3. Jednak ze względu na nikłe rezultaty suplementacji, traktowana jest ona bardziej jako prewencja, a nie rzeczywiste leczenie.

Od dzieciństwa do ok. 30 r.ż. przeważają procesy tworzenia kości. Po tym czasie powoli następują procesy niszczenia kości. Na to, jak intensywne będą to procesy ma wpływ wiele czynników. Najistotniejszym jest czas menopauzy (u kobiet) i andropauzy (u mężczyzn). W okresie tym dochodzi do drastycznej zmiany poziomu hormonów, co ma wpływ na utratę masy kostnej. Do ważnych czynników sprzyjających osteoporozie należą również: występowanie osteoporozy w rodzinie, niska ilość wapnia przyjmowanego w dzieciństwie i w czasie obecnym, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kawy. Udowodniono, że najskuteczniejszą przeciwdziała osteoporozie karmienie piersią, dieta bogatowapniowa i utrzymywanie sprawności fizycznej. Podczas uprawiania sportu rekreacyjnego (np. spacery, nordic walking, jazda na rowerze) dochodzi do tzw. naprężeń kostnych. Są one bardzo pożądane, ponieważ powodują wzmocnienie kości. Z kolei bezruch i unieruchomienie w domu powoduje drastyczny spadek masy tkanki kostnej. Może on dochodzić nawet do 10% rocznie! Nietrudno sobie wyobrazić efekt upadku u osoby starszej, której jedyną aktywnością fizyczną będzie przechodzenie z jednego pokoju do drugiego. A jeżeli dołożymy do tego fakt, iż 20% osób, które w wyniku osteoporozy i upadku złamią np. kość udową umrze w ciągu kolejnych 5 lat, to wyłania nam się zatrważający współczynnik śmiertelności u chorych na osteoporozę.

Koniecznie tu należy dodać, że taka wysoka śmiertelność u pacjentów nie wynika bezpośrednio z osteoporozy, ale z następstw złamań w jej wyniku. Dzieje się tak, ponieważ osoba, która dozna złamania np. szyjki kości udowej jest unieruchomiona przez długi czas. Konieczna jest operacja bądź zespolenia kości bądź endoprotezy. Kości dotknięte osteoporozą dodatkowo nie chcą się łatwo zrastać. Organizm ludzki pozbawiony ruchu i leżący w łóżku zaczyna źle funkcjonować. Spada metabolizm i odporność. Zmniejsza się masa mięśniowa. Stawy sztywnieją, mięśnie stają się mniej elastyczne. Często dochodzi do upośledzenia krążenia. Wstawanie z pozycji leżącej do pozycji siedzącej lub stojącej wiąże się z gwałtownymi zmianami ciśnienia. To z kolei zwiększa ryzyko udarów, wylewów i zawałów. Pojawiają się problemy z wchłanianiem substancji odżywczych z pożywienia. W źle odżywionych tkankach, zwłaszcza skórze i mięśniach częściej dochodzi do odleżyn. Procesy gojenia są bardzo spowolnione. Zmniejsza się pojemność oddechowa, a w płucach może odkładać się płyn. Dochodzi do zapaleń płuc. Dokładanie kolejnych leków, które pomogą walczyć z następstwami osteoporozy powoduje gorsze funkcjonowanie kolejnych narządów. Tak powstaje błędne koło. Leczenie istniejących zaburzeń powoduje pojawienie się kolejnych i paradoksalnie pogorszenie stanu pacjenta. Jak widać, powikłania w wyniku złamań są niezwykle poważne. A wystarczy tylko trzymać się profilaktyki. Najpopularniejszymi metodami zapobiegania osteoporozie jest regularna aktywność fizyczna, przyjmowanie witaminy D3 oraz wapnia i zbilansowana dieta wysokowapniowa.

Po 50 r.ż. konieczne jest regularne wykonywanie badań densytometrycznych. Pozwolą one w odpowiednio wczesnym momencie uchwycić ryzyko wystąpienia osteoporozy i włączyć odpowiednie leczenie. Do najpopularniejszych metod walki z osteoporozą należy regularna aktywność fizyczna, zapobieganie upadkom, farmakoterapia dopasowana indywidualnie do każdego pacjenta, suplementacja wapniem i wit. D3 oraz terapia jądrowym rezonansem magnetycznym w systemie MBST. Jest to nowa metoda w naszym kraju. Wymyślili ją niemieccy uczeni w końcu lat 90-tych. Stosowana jest z powodzeniem w licznych krajach Europy jako metoda alternatywna lub uzupełniająca farmakoterapię. Udowodniono, że terapia składająca się z 9 godzin zabiegowych, wybieranych codziennie, pozwala nie tylko zahamować rozwój osteoporozy, ale nawet zwiększyć masę kostną średnio o ok. 4% po roku od zakończenia terapii. I to w bezbolesny sposób, który nie powoduje nieprzyjemnych skutków ubocznych, z jakimi mamy do czynienia w standardowym leczeniu farmakologicznym.

Terapia rezonansem magnetycznym (MBST®)

Terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST® została opracowana przez lekarzy, fizyków, biologów i inżynierów. System terapii MBST® wykorzystuje technologię rezonansu magnetycznego w celu pobudzania procesów regeneracyjnych i uśmierzania bólu. Służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy tkanek utraconych czy uszkodzonych, odbudowy kości i chrząstek.

Zaawansowany system terapii rezonansem magnetycznym MBST® umożliwia skuteczne i niemające efektów ubocznych zabiegi w zakresie chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne leczenie m.in. przyczyn zwyrodnieniowych chorób stawów, urazów sportowych i powypadkowych, a także schorzeń kości i stawów (takich jak artroza czy osteoporoza). Ich celem jest utrzymanie zdrowia i jakości życia w zaawansowanym wieku.

Terapia za pomocą rezonansu jądrowego MBST® jest z sukcesem stosowana od 1998 r. przez lekarzy i terapeutów. Ponad 220 000 poddanych leczeniu pacjentów potwierdza skuteczność systemu terapeutycznego MBST®.

MBST® to wyrób MedTec Medizintechnik GmbH. Dystrybutorem generalnym systemu na Polskę jest firma MedTec Pol Sp. z o.o. Certyfikat i atesty MedTec są uznawane na całym świecie – oznaczają bezpieczeństwo i zaufanie do terapii MBST®. Gwarancją tego jest regularny proces weryfikacji prowadzony przez zatwierdzone przez państwo ośrodki badawcze, takie jak np. TÜV-SÜD. Technika rezonansu magnetycznego MBST® objęta została około 150 patentami na całym świecie i jest obecnie stosowana z powodzeniem w 39 krajach.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Terapeutyczny Rezonans Magnetyczny MBST®

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…