Biofeedback - terapia na nietrzymanie moczu

Biofeedback jest metodą neuroterapii, która polega na nauce świadomego sterowania czynnością bioelektryczną mózgu. Umożliwia to kontrolę funkcji psychofizjologicznych organizmu, które zwykle wykonywane są instynktownie. U chorych cierpiących z powodu nietrzymania moczu, wykorzystanie metody polega na wyrobieniu nawyku świadomego kurczenia oraz rozluźniania mięśni dna miednicy. W połowie lat 90. XX wieku Agencja ds. Polityki i Badań w Opiece Zdrowotnej umieściła trening Biofeedback na liście skutecznych metod łagodzących dolegliwości związane z NTM.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.
Za twórcę metody Biofeedback uważa się dra Joe Kamiya, który w latach 60. XX wieku rozpoczął badania nad związkiem pomiędzy aktywnością fal mózgowych u ludzi a ich stanem emocjonalnym. Znaczący wpływ na rozwój tej techniki miał również prof. B. Sterman, pracujący dla NASA, gdzie wykorzystywano tę metodę do szkolenia astronautów. Powszechnie znana jest także rola dra Arnolda Kegla, który opracował ćwiczenia wspomagające pracę mięśni dna miednicy. Metoda Biofeedback stosowana jest przede wszystkim w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Problem ten może dotyczyć nawet 10% populacji, przy czym dwukrotnie częściej występuje on u kobiet niż u mężczyzn. Większość - bo aż 80% z nich - to pacjentki będące w okresie menopauzy.

Rola metody Biofeedback w nietrzymaniu moczu

Decydujący wpływ na powodzenie metody Biofeedback ma zaangażowanie pacjenta oraz chęć współpracy, można więc powiedzieć, że to pacjent jest odpowiedzialny za powodzenie własnego leczenia. Istotnym czynnikiem jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała bądź jej redukcja u osób z nadwagą, a także zapobieganie zakażeniom układu moczowego. Trening Biofeedback powinien być wykonywany codziennie – przeciętny czas jego trwania wynosi 30 minut. Pierwsze efekty mogą być odczuwalne już nawet po 20 zabiegach. Skuteczność tej metody u kobiet można ocenić po upływie 3-6 miesięcy, natomiast u mężczyzn po około 8 miesiącach

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Etapy terapii Biofeedback

U pacjentek cierpiących na nietrzymanie moczu, metodę Biofeedback realizuje się za pomocą sondy ciśnieniowej, która jest umiejscowiona w kroczu lub odbycie. Dzięki czujnikom sondy, informacja o skurczach, jaką uzyskuje lekarz, pozwala na regulowanie ich za pomocą ćwiczeń mięśni dna miednicy. Program leczenia obejmuje następujące etapy:

  • świadomą lokalizację mięśni, które należy wytrenować
  • świadome ćwiczenia wzmacniające, w efekcie których następuje poprawa koordynacji mięśni dna miednicy i lepsze samopoczucie
  • rutynowe stosowanie planu treningu, aby był skuteczny długofalowo

Aby Biofeedback był skuteczny, wymagana jest odpowiednia aparatura do pomiaru skurczy. Specjalne urządzenie (perineometr) daje pacjentce informacje o tym czy skurcze mięśni były prawidłowe i efektywne.

Biofeedback - opinie pacjentów

Pacjentom dużą trudność sprawia nauka prawidłowego kurczenia i rozluźniania mięśni dna miednicy – ocenia się, że zaledwie 20% osób wykonuje ćwiczenia właściwie, a niektórzy rezygnują z terapii ze względu na to, iż efektów nie widać od razu. Systematyczny trening Biofeedback daje jednak szansę na wzmocnienie kontroli mięśniowej i uzyskanie nawet 50-80% poprawy. Złagodzenie dolegliwości odczuwalne jest u około 78% pacjentów regularnie poddawanych terapii. Pozytywne efekty metody Biofeedback można także zaobserwować u mężczyzn cierpiących z powodu NTM po zabiegu prostatektomii. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest fakt, iż Biofeedback jest całkowicie bezpieczny i nie posiada żadnych efektów ubocznych.

Inwazyjne metody leczenia nietrzymania moczu

Terapia Biofeedback w leczeniu nietrzymania moczu u kobiet jest polecana głównie pacjentkom, które mają delikatne objawy oraz tym, które zamierzają rodzić kolejne dziecko. Innymi metodami leczenia nietrzymania moczu są: fizjoterapia, środki farmakologiczne oraz, w ostateczności metody chirurgiczne. Jedną z nich jest laparoskopowe podwieszenie szyi pęcherza moczowego, które łagodzi objawy NTM na poziomie 80-90%. Dla porównania, techniki taśmowego podwieszenia cewki moczowej cechują się skutecznością w wysokości 85-90%.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet metodą Biofeedback

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…