Spirometr w telefonie - nowoczesne narzędzie diagnostyczne opracowane w Waszyngtonie

Przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma czy nawracające infekcje układu oddechowego to tylko część chorób płuc stanowiących wskazanie do wykonania spirometrii. W przypadku chorób przewlekłych, konieczne jest jej powtarzanie w celu monitorowania choroby, co zmusza pacjentów do wizyt w szpitalu. Możliwe, że dzięki aplikacji SpiroCall nie będzie to już konieczne.

Data publikacji
Czas czytania
1 min.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Waszyngtonie pod kierownictwem dr Shwetaka Patela opracowali aplikację na telefon komórkowy, która ma zastąpić pacjentom tradycyjny spirometr w warunkach domowych. Według specjalistów, taki nieograniczony dostęp do badania, oceniającego czynność płuc, może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania zaostrzeń choroby oraz pozwoli lepiej ocenić skuteczność stosowanego leczenia. Tym bardziej, że sposób wykonania takiego badania jest banalnie prosty. 

Mikrofon telefonu komórkowego pełni rolę czujnika, oceniającego ciśnienie wydychanego w jego kierunku powietrza w trakcie nasilonego wydechu. Po dokonaniu pomiaru dane te są przesyłane do centralnego serwera, gdzie są przetwarzane w celu porównania ich z wynikami klasycznej spirometrii. Do pacjenta wysyłana jest następnie informacja z ocen uzyskanego wyniku, od którego to pacjent uzależni swoje dalsze postępowanie - może zadecydować o zażyciu zwiększonej czy dodatkowej dawki leku lub konieczności udania się do szpitala. Co bardzo ważne, ocena czynności płuc wykonana za pomocą aplikacji SpiroCall koreluje z wynikami uzyskiwanymi tradycyjną spirometrią - w testach porównawczych odbiegała od nich o zaledwie 6,2%, co przy dopuszczalnym marginesie błędu 10% jest wynikiem naprawdę dobrym. 

Aplikacja SpiroCall jest testowana od 4 lat w wielu krajach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Bangladeszu i Indiach. Do tej pory skorzystało z niej ponad 4 tys. pacjentów, co pozwoliło stworzyć dokumentację, poświadczającą skuteczność aplikacji i umożliwi dopuszczenie jej do użytku przez FDA. 

Bibliografia:www. portalemedyczne.pl


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Rehabilitacja w astmie oskrzelowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…