Stulejka - problem mężczyzn małych i dużych

Wśród najczęstszych schorzeń męskich narządów płciowych zdecydowanie największym problemem jest stulejka. Schorzenie to polega na niemożności odprowadzenia napletka z żołędzi i występuje zarówno u chłopców, jak i u dorosłych mężczyzn. Niezależnie od wieku stulejkę można skutecznie leczyć, przeprowadzając zabieg plastyki napletka prącia lub obrzezanie.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Stulejka (łac. phimosis) jest wrodzonym lub nabytym schorzeniem, polegającym na braku możliwości odsunięcia napletka z żołędzi prącia. Zbyt ciasne ujście napletka wywołuje dyskomfort i uczucie bólu w trakcie podejmowania czynności higienicznych oraz w trakcie współżycia seksualnego, a w zaawansowanych przypadkach całkowicie uniemożliwia osiągnięcie wzwodu. Stulejka może być także przyczyną nawracających stanów zapalnych żołędzi i napletka.

O stulejce jako stanie chorobowym możemy mówić dopiero po ukończeniu przez niemowlę płci męskiej określonego wieku – u noworodków niemowląt do trzeciego roku życia przyklejony do żołędzi napletek jest zjawiskiem normalnym i nosi nazwę stulejki fizjologicznej. Z tej przyczyny w początkowym okresie życia chłopców należy unikać prób zsuwania napletka, które mogą wywoływać ból i prowadzić do jego bliznowacenia. Z czasem dochodzi do całkowitej separacji żołędzi i napletka – u 90% chłopców po przekroczeniu siódmego roku życia napletek jest już całkowicie odprowadzalny.

Z problemem zbyt wąskiego napletka często zmagają się także dorośli mężczyźni – w ich przypadku choroba może być wrodzona lub nabyta. Przyczyną stulejki nabytej są najczęściej niewłaściwe nawyki higieniczne, stany zapalne żołędzi, napletka lub cewki moczowej i komplikacje cukrzycowe. Zwężenie ujścia napletka może postać także jako konsekwencja jego bliznowacenia po urazach.

 Metody leczenia stulejki

Leczenie stulejki uzależnione jest przede wszystkim od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania choroby. U dzieci niewskazane jest podejmowanie jakichkolwiek działań przynajmniej do 6-7 roku życia – operacyjne leczenie stulejki u chłopców przeprowadza się przede wszystkim w przypadku nawracających stanów zapalnych żołędzia i napletka. Jeśli tego typu problemy nie występują, u siedmiolatka można podjąć leczenie zachowawcze w postaci miejscowego stosowania maści lub kremów steroidowych. Kremy takie wspomagają uelastycznienie napletka, a leczenie zachowawcze cechuje się skutecznością na poziomie 75-85%.

U dorosłych mężczyzn stulejkę leczy się niemal wyłącznie chirurgicznie poprzez wykonanie zabiegu plastyki napletka lub obrzezania. Pierwsza procedura sprowadza się do wykonania specjalnych nacięć wzdłuż osi prącia, przy pomocy których możliwe jest poszerzenie ujścia napletka. Drugą metodą jest obrzezanie, czyli wycięcie pierścienia zwężającego wraz z częścią lub całością napletka. Choć obrzezanie jest procedurą bardziej inwazyjną, pozwala na całkowite rozwiązanie problemu stulejki – w przypadku plastyki napletka zdarza się, że wykonane nacięcia są za małe, co może w konsekwencji powodować nawrót problemu.

 Stulejka, problem nie tylko fizyczny

Zwężony napletek jest bardzo często problemem nie tylko fizycznym, ale także emocjonalnym – zwłaszcza w przypadku chłopców w wieku dojrzewania i dorosłych mężczyzn. W wielu przypadkach problemy z osiągnięciem wzwodu i ból w trakcie stosunku wywołują lęk i frustrację, a przekonanie że „coś jest z nimi nie tak” rzutuje na satysfakcję, czerpaną z życia seksualnego oraz poczucie własnej wartości. Dlatego wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie stulejki ma dla mężczyzn ogromne znaczenie – pozwala uniknąć nie tylko bólu, bliznowacenia i nawracających stanów zapalnych, ale także niepotrzebnego stresu.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie stulejki

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…