Mianem reedukacji określane są w rehabilitacji ćwiczenia, mające na celu ponowne przywrócenie sprawności fizycznej osobom chorym lub po wypadkach. W przypadku tak kluczowej umiejętności jak chodzenie, obejmuje ona naukę i przywrócenie funkcji sprawnego i wydolnego przemieszczania się pacjenta.
Rozumiana w ten sposób reedukacja dotyczy głównie osób z niedowładem lub porażeniem kończyn dolnych, osób po długotrwałym unieruchomieniu w łóżku oraz z czasową utratą umiejętności chodzenia (np. na skutek złamań).
G-EO System – czym jest i jak działa?
Jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, pomagających pacjentom ponownie stanąć na własnych nogach, jest G-EO System szwajcarskiej firmy Reha Technology - przeznaczony do oceny, nauki i doskonalenia chodu. GE-O System jest stacjonarnym robotem, działającym w technologii end effector – uznawanej za najbardziej efektywną strategię przywracania zdolności chodzenia.
Podstawowe elementy urządzenia to: system odciążenia pacjenta, interfejs użytkownika, system poręczy, rampa oraz programowalne podstawy pod stopy wraz z pasami. Przygotowanie do zabiegu jest bardzo proste i szybkie – trwa poniżej 10 minut. Pacjent jest przypinany do podnóżków i podtrzymywany przez uprząż – system można łatwo dostosować do różnych wymiarów i masy ciała osoby rehabilitowanej, także dla dzieci o wzroście minimum 90 cm.
Konstrukcja i działanie urządzenia wymusza u pacjenta prawidłową postawę ciała, redukuje jego ciężar, pozwalając na sprawne przeprowadzenie treningu koordynacji i chodu. Specjalne uprzęże, zaprojektowane do jedno- i dwustronnego wsparcia ciała, dodatkowo wymuszają progresywną zmianę poziomu obciążenia, od minimalnej do pełnej wartości. Terapeuta może modyfikować pracę nóg i miednicy pacjenta, kontrolując prawidłowość wykonywanych ćwiczeń. Urządzenie pozwala na trening chodu w warunkach odciążenia, z symulacją (wymuszeniem) wzorca chodu zbliżonego do fizjologicznego oraz zachowaniem pełnego bezpieczeństwa osoby poddawanej terapii. Możliwe jest również przeprowadzenie treningu częściowego (np. wybranych faz chodu) albo symulacja dowolnego ruchu kończyn dolnych podczas chodzenia.Zależnie od wersji, system G-EO może zostać dodatkowo wyposażony w możliwość zautomatyzowanego treningu wchodzenia i schodzenia ze schodów oraz moduł inteligentnej kontroli, dzięki której urządzenie reaguje na działania pacjenta i dostosowuje swoje ustawienia do jego wzrastających możliwości, np. zmniejszając wspomaganie mechaniczne gdy pacjent jest w stanie samodzielnie zapoczątkować ruch.