Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. U chorych z dużym skrzywieniem kręgosłupa, często jedyną możliwością leczenia jest operacja. Polega ona na wszczepieniu metalowych aparatów i implantów, stabilizujących kręgosłup w odpowiedniej pozycji. Niestety, w przypadku dzieci, które stale rosną, leczenie takie wymaga powtórzenia.
Na czym polega zastosowanie systemu rosnącego w operacji kręgosłupa?
Nowatorska metoda leczenia operacyjnego z wykorzystaniem tzw. systemu rosnącego pozwala rozwiązać ten problem. System rosnący to specjalne implanty stabilizujące kręgosłup, zbudowane z nowoczesnych śrub, które mogą się przesuwać w obrębie pręta i wydłużać stabilizator. Taka konstrukcja sprawia, że mogą one „rosnąć wraz z dzieckiem”, dzięki czemu nie będzie potrzeby powtarzania zabiegu z powodu wzrastania.
Lekarze z olsztyńskiego szpitala dziecięcego, wspierani przez czeskiego specjalistę w tej dziedzinie – Martina Repko, przeprowadzili końcem czerwca cztery takie zabiegi. Pacjentami były dzieci w wieku od 5 do 10 lat, cierpiące na zaawansowaną skoliozę. Każdy zabieg trwał około 4-5 godzin. Dzięki zastosowaniu stabilizatorów o nowoczesnej konstrukcji, operacja nie będzie wymagała powtórzenia w przyszłości.
Źródła: www.olsztyn.tvp.pl; www.ro.com.pl