Zabiegi plastyczne i estetyczne z wykorzystaniem własnego tłuszczu pacjenta cieszą się coraz większym zainteresowaniem: według danych statystycznych, opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych (American Society of Plastic Surgeons, ASPS), w 2016 roku takich procedur przeprowadzono o 13% więcej niż w roku 2015. Istotnie wzrosła liczba osób, które przy pomocy własnego tłuszczu zdecydowały się wymodelować pośladki (było ich aż o 26% więcej niż w roku 2015), jeszcze więcej było pań, które postanowiły własnym tłuszczem powiększyć piersi – takie zabiegi w 2016 roku przeprowadzano ponad 70% częściej.
Zainteresowanie zabiegami z zastosowaniem tłuszczu pacjenta w zasadzie nie powinno dziwić: procedury takie pozwalają na modelowanie ciała w szerszym zakresie, niż tylko liposukcja, a dodatkowo efekty przeszczepu własnego tłuszczu są może mniej spektakularne, ale za to bardziej naturalne niż zastosowanie implantów. A naturalny efekt to niejedyna zaleta lipotransferu.
Własny tłuszcz – materiał naturalny i bezpieczny dla pacjenta
Zastosowanie własnego tłuszczu pacjenta jako materiału do modelowania sylwetki ma wiele niepodważalnych zalet, jak choćby fakt, że jest to substancja bezpieczniejsza niż sztuczne implanty czy wypełniacze. Tłuszcz jako materiał biologiczny, pochodzący od danej osoby, minimalizuje ryzyko odrzucenia go przez organizm czy wystąpienia alergii, co może mieć miejsce w przypadku zastosowania wkładek.
Ogromne znaczenie dla zwolenników przeszczepu własnego tłuszczu ma fakt, że jest to zabieg typu „dwa w jednym”: pozwala nie tylko wyszczuplić te miejsca na ciele, w których komórki tłuszczowe występują w nadmiarze, ale jednocześnie wymodelować i powiększyć to, co natura dała nam w rozmiarze niedostatecznym – najczęściej są to piersi, pośladki lub łydki.
Lipomodelling to technika, która daje możliwość skutecznego modelowania sylwetki także tym osobom, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą poddać się zabiegom z zastosowaniem implantów. W przypadku tradycyjnego powiększania piersi istnieje wiele przeciwwskazań do zabiegu, jednak część z nich nie ma zastosowania w zabiegu modelowania ciała własnym tłuszczem, co wynika z faktu, że lipotransfer jest od augmentacji implantami mniej inwazyjny, ale także mniej skomplikowany. Z tego względu skraca się także okres rekonwalescencji pozabiegowej: pacjenci po zabiegu modelowania ciała własnym tłuszczem mogą wrócić do codziennych czynności znacznie szybciej niż np. po powiększaniu piersi implantami.
Istotną zaletą lipotransferu jest fakt, że własny tłuszcz pacjenta ma w kształtowaniu sylwetki bardzo szerokie zastosowanie. Może być wykorzystany nie tylko do modelowania pośladków czy biustu – z jego zastosowaniem można także wypełnić blizny (również potrądzikowe czy pooperacyjne) i ubytki skórne oraz poprawić napięcie skóry. Wstrzyknięcie własnego tłuszczu w wybrane partie ciała sprawia, że skóra w tych miejscach staje się jędrniejsza, poprawia się jej gęstość i wygląda ona młodziej, dzięki czemu lipotransfer ma zastosowanie także w medycynie przeciwstarzeniowej. Zawarte w tkance tłuszczowej komórki macierzyste przyspieszają procesy rewitalizacyjne i regeneracyjne skóry, poprawiając jej kondycję. Z zastosowaniem pobranych od pacjenta komórek tłuszczowych można zlikwidować cienie pod oczami oraz odmłodzić dłonie, rosnącą popularnością cieszą się również procedury ginekologii estetycznej z wykorzystaniem lipotransferu (modelowanie warg sromowych, powiększanie punktu G). Tłuszcz to także materiał, wykorzystywany z powodzeniem u pacjentów onkologicznych, m.in. do rekonstrukcji piersi u kobiet po mastektomii.
Lipotransfer: na czym to właściwie polega?
Procedura modelowania sylwetki z zastosowaniem własnego tłuszczu pacjenta przebiega dwuetapowo, przy czym oba etapy wykonywane są następczo. Proces rozpoczyna się od pobrania materiału od pacjenta, co następuje na drodze liposukcji. Tłuszcz pozyskiwany jest z miejsc depozytowych, a więc najczęściej z brzucha, okolic talii czy ud – pozwala to jednocześnie wysmuklić jedne partie ciała i podkreślić inne.
Po pobraniu komórki tłuszczowe są odpowiednio przygotowywane z użyciem specjalnej wirówki, która pozwala wyselekcjonować tylko najmłodsze, nieuszkodzone komórki tłuszczowe, mające największe szanse na „przyjęcie się” w nowym miejscu. Po wirowaniu tłuszcz wprowadza się w wybrane przez pacjenta partie ciała przy pomocy bardzo cienkich kaniul, co dodatkowo zmniejsza inwazyjność zabiegu.
Pozyskany podczas liposukcji i odpowiednio przetworzony tłuszcz ma szerokie zastosowanie w modelowaniu ciała. Pozwala nie tylko ujędrnić i powiększyć piersi, ale także poprawić kształt pośladków czy łydek. Zapewnia naturalne efekty, warto jednak pamiętać, że nigdy nie będą one tak spektakularne, jak podczas powiększania biustu czy pośladków przy pomocy implantów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jednorazowo można przeszczepić tylko ograniczoną liczbę komórek tłuszczowych, a dodatkowo część z nich ulega po pewnym czasie wchłonięciu przez organizm. Procesy te można do pewnego stopnia zminimalizować, na przykład poprzez zastosowanie systemu BRAVA po zabiegu powiększania piersi, jednak modelowanie ciała to wciąż metoda dla osób, oczekujących naturalnych, ale nie „nachalnych” efektów.