Technika RaVoR w leczeniu chrapania i bezdechu sennego

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, która może być związana z wieloma czynnikami. Często powoduje obniżenie jakości życia, a także wpływa negatywnie na pozostałych domowników. Istnieje na chwilę obecną wiele sposób leczenia chrapania, a jednym z nich jest przeprowadzenie zabiegu z zakresu chirurgii radiofalowej.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Problem z chrapaniem

Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe pacjenta. Zwiększony opór dróg oddechowych sprawia, że przepływające podczas wykonywania wdechu powietrze wprawia w ruch i wibracje języczek oraz podniebienie miękkie. 

Problemy z uciążliwym chrapaniem mogą być związane m.in. z otyłością, nikotynizmem, przerostem migdałków podniebiennych czy wiotkością mięśniówki gardła. Chrapanie może być również objawem obturacyjnego bezdechu sennego - schorzenia, które związane jest z powtarzającymi się epizodami zaniku lub spłycenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W związku z tym odpowiednia diagnostyka chrapania oraz badania na bezdech senny mogą przyczynić się m.in. do poprawy jakości snu czy zmniejszenia częstości wybudzeń.

Uwaga: Przyczyną chrapania może być otyłość, palenie papierosów, przerost migdałków podniebiennych czy wiotkość mięśniówki gardła.

Leczenie chrapania i bezdechu sennego metodą RaVoR

Jednym z powodów występowania chrapania jest wzmożona wiotkość tkanek gardła. Metoda leczenia chrapania RaVoR (Radiofrequenz Volumen Reduction) to technika, która pozwala na podniesienie i zwiększenie usztywnienia m.in. podniebienia miękkiego. Skutkiem tego zabiegu jest zmniejszenie oporu w drogach oddechowych podczas wdechu, co sprawia, że redukcji ulega zarówno chrapanie, jak i towarzyszące mu dolegliwości.

Metoda radiochirurgii RaVoR przeprowadzana jest najczęściej w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem jedynie znieczulenia miejscowego, a czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza godziny. Technika RaVoR polega na odpowiednim zmniejszeniu i redukcji nadmiernie przerosłych podśluzówkowych tkanek m.in. małżowin nosowych, języczka czy podniebienia miękkiego.  W tym celu operator umieszcza odpowiednie elektrody, np. igłowe, w okolicy ciała pacjenta, która ma zostać poddana zabiegowi. Umieszczone podśluzówkowo elektrody przekazują następnie do tkanek impulsy elektromagnetyczne, które odpowiedzialne są za rozgrzanie okolicznych tkanek do temperatury około 100 stopni C. Wywołana w ten sposób lokalna martwica tkanek skutkuje rozwojem jałowego stanu zapalnego, a całość ulega organizacji w przeciągu paru tygodni. W tym czasie dochodzi m.in. do zmian bliznowatych i usztywnienia poddanych procedurze tkanek.

Metoda RaVoR na problem z chrapaniem

Metoda RaVoR sprawdza się dobrze w leczeniu chrapania i redukcji łagodnych bezdechów sennych poprzez zwiększenie objętości dróg oddechowych na poziomie gardła. W procesie lokalnego uszkodzenia tkanek wykorzystywane są fale elektromagnetyczne o częstotliwości radiowej, dzięki czemu temperatury stosowane podczas zabiegu są niższe, niż np. przy procedurach z użyciem energii lasera. Zastosowanie niższej temperatury pozwala również na większą kontrolę nad przebiegiem przeprowadzanego leczenia.

Ważne: W technice RaVoR stosowana jest niższa temperatura niż podczas używania lasera.

Radiochirurgia RaVoR w leczeniu chrapania i bezdechu sennego wykonywana jest w trybie jednodniowym, ponieważ należy do grupy procedur minimalnie inwazyjnych. Najczęściej do skorygowania istniejącego problemu wystarcza jednorazowe przeprowadzenie zabiegu, w rzadziej stwierdzanych przypadkach konieczna jest powtórna wizyta pacjenta.

Zalecenia po przeprowadzonym zabiegu

  • unikanie w okresie pozabiegowym spożywania gorących posiłków
  • powstrzymywanie się od picia alkoholu
  • ograniczenie nadmiernego wysiłku głosowego przez okres około 4 dni

Należy pamiętać, że każdy, nawet małoinwazyjny zabieg jak metoda radiochirurgiczna RaVoR, może być związany w rzadkich przypadkach z wystąpieniem działań niepożądanych.

Ceny zabiegów leczenia chrapania i bezdechu sennego metodą RaVoR w polskich klinikach wahają się w przedziale 600 - 4 500 zł.

Bibliografia: www.mp.pl; www.surgery.org

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie chrapania / bezdechu sennego metodą radiochirurgii RaVoR

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…