Telemedycyna w Polsce i na świecie
Telemedycyna to nowoczesna forma świadczenia usług medycznych na odległość. Jej założeniem jest możliwość przekazania pacjentowi porady lekarskiej w oparciu o zebranie wywiadu przez telefon lub czat video. W przypadku pacjentów kardiologicznych, po podłączeniu ich do specjalnych aparatur, możliwe jest także przesyłanie danych do lekarza na bieżąco - dotyczy to np. zapisu EKG. Porady lekarskie online to w Polsce cały czas względna nowość, do której zarówno pacjenci, jak i lekarze podchodzą raczej niepewnie. Dla porównania, w Stanach Zjednoczonych usługę tą oferuje wiele firm, przez co konkurencja na rynku porad online jest tam duża.
Wyzwania telemedycyny w Polsce
Dlaczego telemedycyna w Polsce cały czas traktowana jest z pewną dozą sceptycyzmu? Największe bariery z punktu widzenia lekarzy specjalistów to przede wszystkim brak spójnych ustaleń w kwestii finansowania telemedycyny, zbyt niski poziom informatyzacji placówek medycznych oraz lęk przed nową technologią. Pacjenci z kolei najczęściej nie są przekonani co do bezpieczeństwa tego rozwiązania. Przyzwyczajeni do bezpośredniego kontaktu z lekarzem, który - w razie potrzeby - może podczas standardowej konsultacji przeprowadzić badanie fizykalne, często poddają w wątpliwość skuteczność wizyty online. W praktyce okazuje się jednak, że porada telemedyczna często jest pierwszym, istotnym krokiem do dalszej diagnostyki i podjęcia odpowiedniego leczenia.
Zalety konsultacji online
Dlaczego warto przekonać się do telemedycyny? Korzystanie z niej niesie za sobą naprawdę wiele korzyści dla placówek oraz lekarzy. Do zalet tego rozwiązania zaliczamy m.in.:
- oszczędność czasu
- możliwość szybszego postawienia diagnozy, a co za tym idzie - rozpoczęcia leczenia
- zapewnienie opieki na wyższym, nowoczesnym poziomie
- skrócenie kolejek do specjalistów
- obniżenie kosztów leczenia
- zwiększenie liczby realizowanych świadczeń
Wbrew pozorom, z telemedycyny mogą korzystać lekarze wielu specjalizacji:
- dermatolog online
- ortopeda online
- laryngolog online
- ginekolog online
- chirurg online
- internista online
- alergolog online
- urolog online
W przypadku osób zainteresowanych zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej, pierwsza konsultacja zdalna to z kolei świetny pomysł na zapoznanie się z pacjentem, zwłaszcza jeśli wybiera się on na zabieg do innego miasta, co w branży tej nie należy do rzadkości. Warto pamiętać, że pacjenci, którzy już raz skorzystają z porady online, z dużym prawdopodobieństwem będą chcieli zrobić to ponownie. To dla nich wielka wygoda i oszczędność czasu, który - zamiast przeznaczać na stanie w kolejkach czy dojazd do placówki - można wykorzystać choćby na relaks.
Telemedycyna w Polsce - jak się za to zabrać?
Od czego zacząć przygodę z telemedycyną? Przede wszystkim od zapoznania się z ofertami firm, które umożliwiają dostarczenie takich usług w Polsce. W Kliniki.pl przekazujemy wykaz takich podmiotów współpracującym z nami placówkom, aby nie musiały one robić tego same. Jednym z najpopularniejszych dostawców usług telemedycznych w kraju jest firma Telemedico. Należący do niej system zapewnia m.in. stworzenie wirtualnej Karty Pacjenta oraz ubezpieczenie OC. Podobną ofertę jest w stanie zaproponować Ewizyta.pl. Niektórzy usługodawcy, obok rozwiązań związanych ściśle z telemedycyną, oferują także całe systemy do internetowego zarządzania przychodnią. Na takie wygody jak rejestracja online decyduje się coraz więcej przychodni lekarskich.
Internet w służbie zdrowia
Na pytanie “czy potrzebuję telemedycyny?” każdy specjalista będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Z pewnością coraz większa liczba lekarzy będzie przekonywać się do tego rozwiązania, ponieważ liczba związanych z nim korzyści znacząco przewyższa liczbę ewentualnych barier do pokonania. Nie da się ukryć, że internet pełni coraz ważniejsze funkcje w życiu każdego z nas i nie należy się go obawiać, lecz czerpać z wygód, które nam daje. W dobie pandemii wielu pacjentów i lekarzy z pewnością doceniło e-receptę, dzięki której pacjenci przyjmujący na stałe niektóre leki, nie musieli odwiedzać placówek celem odbioru dokumentu. W czasach, gdy coraz większa liczba osób może pracować zdalnie, tę formę usług można z powodzeniem wdrożyć w praktyce lekarskiej. Wystarczy się przełamać.