Najwyższy poziom zachorowań na trądzik występuje u dziewczynek w wieku od 14 do 17 lat i chłopców pomiędzy 16 a 19 rokiem życia. Jednak, według badań, średnia wiekowa podnosi się, gdyż ostre formy trądziku ma już coraz więcej osób po 20 roku życia, a i u 30-40-latków bywa zauważalny. Inne dane (stworzone na podstawie 3000 ankiet) podają, że zmiany trądzikowe u mieszkańców Europy między 20 a 29 rokiem życia to problem prawie 51% mężczyzn i niemal 43% pań. Co więcej, aż 40% powodów wizyt dermatologicznych w Europie to własnie opisywane schorzenie. Są to bardzo niepokojące dane.
Przyczyną trądziku jest przede wszystkim nieprawidłowa praca gruczołów łojowych połączona ze zmianami i zaburzeniami hormonalnymi. Do tego dochodzi przewlekły stres, zła dieta (bogata w sztuczne konserwanty, barwniki, aromaty i produkty o wysokim indeksie glikemicznym) oraz farmakoterapia (źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, leki z kortyzolem, związkami bromu, solami litu i jodem). Efektywną metodą leczenia problemów trądzikowych są Prądy d'Arsonvala. Stosuje się je w leczeniu każdego typu trądziku, wykazano ich skuteczność także w terapii wypadania włosów, zbyt małej ilości kolagenu w skórze, bakterii skórnych, łupieżu, zmarszczkach, rozstępach i opryszczce wargowej. Przeciwwskazaniem do terapii jest ciąża, okres karmienia piersią, kłopoty z naczynkami, sercem i krążeniem krwi.
Terapia Prądami d'Arsonvala - przygotowanie, przebieg
Leczenie Prądami d'Arsonvala przeprowadza się w gabinecie kosmetologicznym. Przed wykonaniem darsonwalizacji należy umyć wybrany obszar, a następnie go osuszyć. Kolejny krok to naniesienie na ciało kosmetyków stworzonych w oparciu o naturalne olejki (syntetyczne są zbyt łatwopalne). Po nim czas na właściwy zabieg, wykorzystujący prąd z falą o charakterze gasnącym, który ma niedługi czas trwania impulsu i częstotliwość od 300 do 500 kiloherzów. Przed każdym kolejnym impulsem następuje przerwa dłuższa od niego 500 razy. Dzięki takiemu cyklowi w tkankach ciała wytwarza się niedużo ciepła, które oddziałuje na zakończenia nerwowe i krwionośne naczynia, nie prowadząc do jednoczesnego pobudzania mięśni ani samych nerwów.
Dersonwalizacja odbywa się poprzez masaż ciała pelotą (specjalną, szklaną elektrodą). Znajdujący się w pelocie ozon uwalnia się w momencie kontaktów z ciałem poprzez wyładowania elektryczne (małe iskry widoczne między skórą a ciałem). Poprawia krążenie i działa antybakteryjnie, zostawiając skórę jędrniejszą i gładszą, o jednolitym kolorycie. W trakcie procesu pelota świeci na kolor błękitny bądź łososiowy, za co odpowiada gaz w niej umieszczony. Ozon zamyka także pory skóry, minimalizując ilość wytwarzanego łoju.
Zabieg może być stosowany ogólnie (na całe ciało) bądź miejscowo (np. tylko na twarz). Należy wykonać od 15 do 20 powtórzeń, zachowując odstęp między nimi wynoszący 2 dni. Twórcą tego rodzaju terapii, stosowanej od 1895 roku, jest francuski lekarz, fizyk i fizjolog Jacques-Arsène d'Arsonval. Jeśli kosmetolog w gabinecie nie stwierdzi przeciwwskazań do dersonwalizacji, po zakupie odpowiedniego urządzenia (mającego formę rączki z płynną regulacją stopnia natężenia prądu) leczenie Prądami d'Arsonvala można przeprowadzać samodzielnie w domu.
Dersonwalizacja - dokładne koszty zabiegu
Studio Urody Lilian & Madeleine (Sosnowiec, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8) przeprowadza leczenie Prądami d'Arsonvala w następujących cenach: zabieg na twarz, dekolt lub szyję - 20 złotych, zabieg na wszystkie 3 przestrzenie jednocześnie - 35 złotych. W Centrum Herbabet (Zabrze, ul. Marcina Lutra) dersonwalizacja kosztuje 30 złotych za zabieg na twarz, 60 złotych za zabieg na twarz i szyję, 90 złotych za zabieg na twarz, szyję i dekolt. Istnieje możliwość rozszerzenia zabiegu o dodatkową maskę i ampułkę regenerującą, dodatkowo płatna.
Za co klienci doceniają leczenie Prądami d'Arsonvala?
Przede wszystkim za skuteczność i krótki czas leczenia. Dochodzi do tego nieinwazyjność i precyzyjne działanie oraz brak konieczności przygotowywania się do zabiegu. Po leczeniu wystarczy zachować zwiększoną higienę obszaru zabiegowego.